Mobilizace

Mobilizace označuje proces přípravy na válečný konflikt. Slovo pochází z latiny a znamená uvedení někoho nebo něčeho v pohyb. V tomto případě se uvádí v pohyb armáda, logistika a ekonomika směrem k zajištění potřeb a zdrojů pro vedení ozbrojeného boje. Nejviditelnější součástí mobilizace je odvod záložníků do armády a formování nových jednotek. Vláda společně s vrchním velením armády se tak snaží navýšit početní stavy ozbrojených složek v očekávání vojenského konfliktu či jiné mimořádné události. Mobilizace může být zahájena také až v průběhu ozbrojeného konfliktu, pokud vedení státu usoudí, že stávající kapacity nestačí k jeho zvládnutí, jako se to stalo v Rusku během invaze na Ukrajinu roku 2022.

S mobilizací bývá zaměňováno povolávání záložníků do armády (mylně tento akt bývá nazýván částečná mobilizace). Při povolávání záložníků nedochází k formování nových jednotek.[1]

Reference

  1. BENEŠ, Jaroslav. Stráž obrany státu 1936-1939. Mladá Boleslav: Československá obec legionářská - Jednota Mladá Boleslav a Ing. Jan Škoda-FORTprint, 2007. ISBN 978-80-86011-34-9. S. 107. 

Související články

Externí odkazy