Modřická pahorkatina

Modřická pahorkatina
Nejvyšší bod308 m n. m. (Rovný)
Rozloha26,51 km²

Nadřazená jednotkaRajhradská pahorkatina
Sousední
jednotky
Dolnosvratecká niva, Syrovická pahorkatina, Ořechovská pahorkatina, Střelická kotlina, Kohoutovická vrchovina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Horninysediment
PovodíSvratka
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyVIIIA-1E-1
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modřická pahorkatina je geomorfologický okrsek na jižní Moravě, jižně od Brna. Je součástí podcelku Rajhradské pahorkatiny, která je částí Dyjsko-svrateckého úvalu.

Pahorkatinu tvoří neogenní a čtvrtohorní sedimenty, které klesají východním směrem do Dolnosvratecké nivy, zatímco bývalé říční terasy Svratky jsou přikryty mohutnými návějemi spraší. Nejvyšším bodem je Rovný (308 m n. m.).[1]

Většina území Modřické pahorkatiny je urbanizovaná, ve zbylém prostoru se nachází především pole. V severní části pahorkatiny protéká v západovýchodním směru říčka Leskava, v jižní části pak Bobrava. Celým územím probíhá od severu k jihu dopravní koridor se silnicí I/52 a železniční tratí Brno–Břeclav, který u severního okraje kolmo kříží dálnice D1.[1]

Reference

  1. a b Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 3. vyd. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2014. ISBN 978-80-7509-113-0. OCLC 913564995 S. 359–360. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“