Moderátor (profese)

Německá rozhlasová moderátorka Gisela Steinhauer

Moderátor je v rozhlasu a televizi průvodce pořadem, obvykle se jedná o besedu nebo diskusí; pořad uvádí, řídí a prezentuje, stává se tak prostředníkem mezi jeho diváky a účastníky.[1] Výraz moderátor se užívá též pro osobu, která obdobně řídí průběh větší společenské události.[2]

Podobné pojmy

Na rozdíl od konferenciéra, který uvádí jednotlivá čísla zábavného programu při veřejných vystoupeních, představuje moderátor tvůrčího pracovníka. Obvykle v sobě musí spojit osobu hlasatele, komentátora a redaktora. V některých případech je zčásti i režisérem a dramaturgem.[3]

Facilitátor je zase odborník na vedení diskuse. Diskusi aktivně řídí a odpovídá za její průběh, ale na rozdíl od moderátora nezasahuje do obsahu.

Známí moderátoři

Mezi nejznámější české moderátory patří Václav Moravec, Libor Bouček, Leoš Mareš, Ondřej Sokol, Marek Eben, Daniel Stach a další.

Odkazy

Reference

  1. OSVALDOVÁ, Barbora; HALADA, Jan. Praktická encyklopedie žurnalistiky. Praha: Libri, 2007. ISBN 9788072772667. S. 121. 
  2. NOVOSAD, Lukáš. Smích moderátorů to stvrdil. echo.24 [online]. 2016-04-06 [cit. 2020-11-16]. Dostupné online. 
  3. MACHAČOVÁ, Leona. Analýza televizních moderátorských projevů. , Bakalářská práce. Univerzita Hradec Králové. Vedoucí práce Lukáš Zábranský. s. 22. Dostupné online.

Literatura

  • GROVE, Alena. Role moderátora v televizní politické diskusi. , 2008 [cit. 2020-11-16]. Bakalářská práce. Univerzita Palackého. Vedoucí práce Jaroslava Honová. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Giselasteinhauer.jpg
Autor: Tomwin, Licence: CC BY-SA 4.0
Veranstaltungsmoderatorin, Radiomoderatorin Gisela Steinhauer