Modla (potok)

Modla
Modla u Želechovic
Modla u Želechovic
Základní informace
Délka toku27,2 km
Plocha povodí94,5 km²
Průměrný průtok0,36 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-13-05-0040
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Ústecký kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modla, dříve též Hostinná (německy Model, Morellenbach), je levostranný přítok Labeokrese Litoměřice. Délka toku činí 27,2 km.[1] Plocha povodí měří 94,5 km².[2][pozn 1]


Průběh toku

Modla pramení na východním úbočí hory Hradišťanynadmořské výšce cca 640 m, asi 2 km západně od vsi LhotaČeském středohoří nad městečkem Třebenice. Na horním toku mj. odvodňuje jižní a východní stráně Lipské hory či severní a východní svahy hory Líšeň. Klesá k jihovýchodu přes Vlastislav a Teplou, v Třebenicích opouští České středohoří a vstupuje do úrodné rovinaté nížiny Dolnooharské tabule, představující severozápadní konec Polabí. Ústí v Lovosicích zleva do Labe v nadmořské výšce 140 m.

Větší přítoky

Modla má pouze dva větší přítoky, oba levostranné. V Čížkovicích sbírá vodu Jenčického potoka (hčp 1-13-05-0050) s plochou povodí 4,8 km²[2] a v Sulejovicích Vchynického potoka (hčp 1-13-05-0070) s plochou povodí 8,6 km².[2]

Vodní režim

Průměrný průtok u ústí činí 0,36 m³/s.[1] Dříve se potok dost často na dolním toku rozvodňoval, dnes je jeho tok regulován a jeho hladina již okolní vesnice neohrožuje. Bažinatý dolní tok byl významnou terénní překážkou, která ovlivnila bitvu u Lovosic v roce 1756. Byly zde vystavěny rybníky, ale dnes jsou většinou již zaniklé.

Využití

Mlýny

Pohled od jihu na Lucký mlýn

Na Modle bylo v minulosti postaveno více než deset vodních mlýnů. Jsou seřazeny po směru toku potoka.

Vznik jména Modla podle pověsti

Podle pověsti byl potok pojmenován ve 14. století Zbyňkem Zajícem z Hazmburka, který musel se svým mladším bratrem Oldřichem přenocovat v blízkosti jeho pramene, protože se ztratili při lovu. Když je ráno našla jejich družina, Zbyněk z vděčnosti zavěsil na mohutnou olši nad pramenem svatý obrázek. Když se později stal pražským arcibiskupem, nechal zde vystavět i kapličku.

Podle pravděpodobnějšího výkladu pojmenování pochází ze staročeského výrazu medla pro vodu tekoucí pomalu, mdle.

Sídla podél toku

Odkazy

Poznámky

  1. Bývá též uváděna hodnota 93,5 km² (Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže)

Reference

  1. a b Vladimír Vlček. Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže. Praha: Academia, 1984. 316 s. S. 180. 
  2. a b c Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR (str. 76) [online]. [cit. 2018-09-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-05. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Modla, u Želechovic (004).jpg
Autor: Juan de Vojníkov, Licence: CC BY-SA 3.0
Modla u Želechovic. Okres Litoměřice, Česká republika.
Lucký mlýn, pohled od jihu.JPG
Autor: Juan de Vojníkov, Licence: CC BY-SA 3.0
Pohled od jihu na Lucký mlýn na Modle. Okres Litoměřice, Česká republika.