Mokerská vrchovina

Mokerská vrchovina
Nejvyšší bod574 m n. m. (Proklest)
Rozloha106,13 km²

Nadřazená jednotkaKonická vrchovina
Sousední
jednotky
Jedovnicko-račická sníženina, Rousínovská brána, Šlapanická pahorkatina, Ochozské plošiny, Rudická plošina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Horninyslepenec, droba, břidlice
PovodíSvratka
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIID-3C-7
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mokerská vrchovina je geomorfologický okrsek na jižní Moravě, severovýchodně od Brna. Jsou součástí podcelku Konické vrchoviny, která je částí Drahanské vrchoviny.

Jedná se o vrchovinu, která je nejjižnější částí Drahanské vrchoviny. Je tvořena převážně spodnokarbonskými slepenci, drobami a břidlicemi. Nejvýznamnějším vodním tokem je Říčka, která zde vytváří hluboké údolí. Nejvyšším vrcholem je Proklest (574 m n. m.).[1]

Většina území Mokerské vrchoviny je zalesněna a tvoří příměstskou rekreační oblast Brna – byl zde zřízen přírodní park Říčky.[1]

Reference

  1. a b Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 3. vyd. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2014. ISBN 978-80-7509-113-0. OCLC 913564995 S. 360. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“