Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum
Dietrichsteinský palác na Zelném trhu
Dietrichsteinský palác na Zelném trhu
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoBrno
AdresaZelný trh 6, Brno
ZakladatelFrantišek I.
Založeno29. července 1817
ZaměřeníMorava
Vyhledávané exponátyVěstonická venuše
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moravské zemské muzeum je druhá nejrozsáhlejší a druhá nejstarší muzejní instituce v Česku a zároveň největší a nejstarší muzeum na Moravě. Muzeum je rozmístěno v několika budovách a má tři oddělení, historické, přírodovědné a uměnovědné, nejvýznamnější jsou sbírky a expozice pravěké archeologie a antropologie (Pavilon Anthropos). Muzeum navštíví v průměru asi 160 tisíc návštěvníků ročně.

Historie

Muzeum bylo založeno v Brně dekretem císaře Františka I. jako Františkovo muzeum 29. července 1817. Pod tímto názvem působilo až do roku 1900, kdy jednání o převzetí muzea a jeho sbírek do majetku země ukončil moravský zemský sněm a nové postavení bylo vyjádřeno i změnou názvu na Moravské zemské museum.

Sbírkový fond muzea tragicky poznamenal 22. duben 1945, kdy velké množství předmětů z muzejních sbírek padlo za oběť požáru zámku v Mikulově, kam byly těsně před tím převezeny do – jak se ukázalo, pouze zdánlivého – bezpečí před blížící se frontou. Mezi lety 1971 a 1990 byl ředitelem muzea Jiří Sejbal. Část umělecké sbírky zvaná Obrazárna byla spojena se sbírkou Uměleckoprůmyslového muzea, čímž 1. dubna 1961 vznikla Moravská galerie v Brně.

Biskupský dvůr – přírodovědné a numismatické sbírky
Etnografické muzeum – specializované oddělení moravského muzea

Sbírky a činnost

V současné době se ve sbírkách muzea nachází přes 6 miliónů předmětů z různých přírodovědných a společenskovědních oborů (antropologie, archeologie pravěká i středověká, botanika, teatrologie, entomologie, etnografie, geologie, genetika, historie, mineralogie, muzikologie, paleontologie, zoologie; k nejznámějším exponátům patří např. Věstonická venuše.

Kromě sbírkotvorné a vědecko výzkumné práce pořádá muzeum výstavy, přednášky, exkurze, zabývá se prací s mládeží a v neposlední řadě vykazuje také rozsáhlou ediční činnost. Moravské zemské muzeum je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR a členem Asociace muzeí a galerií ČR. Moravské zemské muzeum je výzkumnou organizací, jejímž hlavním účelem je provádět základní výzkum, aplikovaný výzkum nebo experimentální vývoj a šířit jejich výsledky prostřednictvím výuky, publikování nebo převodu technologií v rámci své činnosti.

Muzeum vedle budov, v nichž jsou umístěna odborná oddělení, depozitáře a administrativa (budova na Zelném trhu, na Kapucínském náměstí, Dům Jiřího Gruši na Hudcově 76, ve Slatině, v Rebešovicích) disponuje i objekty určenými především k jedné ze stěžejních činností muzea, totiž výstavním aktivitám. Jde o pět budov v Brně (Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr, Palác šlechtičen, Pavilon Anthropos, Památník Leoše Janáčka) a pět mimobrněnských:

Ze sbírek muzea

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Brno - Biskupský dvůr I.jpg
Autor: Millenium187, Licence: CC BY-SA 3.0
Biskupský dvůr (po dešti)
Ethnographic museum - department of Moravian Museum.jpg
Autor: Jan Sapák, Licence: CC BY-SA 4.0
Moravské zemské muzeum - "Palác šlechtičen"
Moravian Museum - main house, Brno.jpg
Autor: Jan Sapák, Licence: CC BY-SA 4.0
Moravian Museum - Palais prince of Dietrichstein, Brno
Moravan museum - gaelic cartouche.jpg
Autor: Jan Sapák, Licence: CC BY-SA 4.0
Moravan museum - celtic cartouche Maloměřice burial
Vestonicka venuse edit.jpg
Autor: che
(Prosím uvádět jako „Petr Novák, Wikipedie“, pokud toto užijete mimo projekty Wikimedia.)
guidance: Danny B., Licence: CC BY-SA 2.5
Věstonická venuše na výstavě Lovci mamutů v Národním muzeu v Praze
Lombard goldsmith's grave goods from Brno-Kotlářská, Czech Republic.jpg
Autor: James Steakley, Licence: GFDL
Goldsmith's grave inventory from Brno-Kotlářská
  • Brno-Kotlářská, District of Brno-město, Czech Republic

This man's grave contained one of the few undisturbed tool sets of an early medieval goldsmith. The close match with the goldsmith's grave of Poysdorf makes certain an attribution to the Lombards, whose renewed presence was documented in written texts beginning in the late 5th century.

Grave goods:
1. Two two-sided hammers.
2. Pyramid-shaped iron anvil.
3. Iron smith's tongs.
4. Rod-shaped iron quavering burin.
5. Sandstone whet stones in various sizes.
6. Remnants of a bronze balance scale.
7. Heavy prismatic weight with an iron eye ring.
8. Three disc-shaped stone weights.

  • Photographed while on display from 22 August 2008 to 11 January 2009 in the exhibition "Die Langobarden. Das Ende der Völkerwanderung" at the Rheinisches LandesMuseum Bonn. On loan from the Moravské zemské muzeum Archeologický ústav, Brno, Czech Republic.