Moravská Dyje

Moravská Dyje
Splav na Moravské Dyji v Písečném
Splav na Moravské Dyji v Písečném
Základní informace
Délka toku68,2 km
Plocha povodí630 km²
Průměrný průtok3,0 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí4-14-01-001
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Kraj Vysočina, Jihočeský kraj)
RakouskoRakousko Rakousko (Dolní Rakousko)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Morava, Dyje
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moravská Dyje (německy Mährische Thaya) je malá řeka na území České republiky (Morava) a Rakouska (Dolní Rakousko), jedna ze zdrojnic řeky Dyje. Celková délka toku je 68,2 km a povodí má plochu 630 km².

Průběh toku

Řeka pramení zhruba 4 kilometry jihovýchodně od Třešti v kraji Vysočina v nadmořské výšce 653 m. Její tok směřuje po celé své délce převážně jižním směrem. Protéká těmito obcemi a jejich částmi: Urbanov, Žatec, Radkov, Slaviboř, Černíč, Dačice, Janov, Nové Hobzí, Modletice, Písečné, pod kterou opouští území Moravy v nadmořské výšce 434 m. Na území Dolního Rakouska protéká obcemi Unter-Pertholz, Weikertschlag an der Thaya a Rakous, kde po soutoku s mohutnější Rakouskou Dyjí vzniká vlastní Dyje.

Větší přítoky

  • levé – Pavlovský potok, Nevcehelský potok, Lančovský potok, Vápovka, Luční potok, Vnorovický potok, Páčna, Hejnický potok, Grundbach, Hafnerbach, Grasnitzbründl
  • pravé – Votavice, Telčský potok, Myslůvka, Vyderský potok, Volfířovský potok, Lidéřovický potok, Bolíkovský potok, Slavětínský potok, Krokovický potok, Manbach, Thumabach, Hintergrabenbach

Vodní režim

Průměrný průtok u soutoku s Rakouskou Dyjí činí 3,0 m³/s.

Mlýny

Mlýny jsou seřazeny po směru toku řeky.

  • Loucký mlýn – Staré Hobzí, okres Jindřichův Hradec, kulturní památka
  • Šulákův mlýn – Nové Hobzí, okres Jindřichův Hradec, kulturní památka

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Pisecne 7.jpg
Splav na Moravské Dyji v Písečném