Moravské Předměstí

Moravské Předměstí
Letecký pohled na Moravské Předměstí a Třebeš
Letecký pohled na Moravské Předměstí a Třebeš
Lokalita
Charakterměstská čtvrť
ObecHradec Králové
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel4 966 (2021)[1]
Katastrální územíTřebeš
PSČ500 06, 500 11, 500 12
Počet domů192 (2011)[2]
Moravské Předměstí na mapě
Moravské Předměstí
Další údaje
Kód části obce409871
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moravské Předměstí (německy Mährische Vorstadt) je místní částí statutárního města Hradce Králové. Nachází se na jihu města téměř celá obklopená místní částí Třebeš, na jejímž katastrálním území také leží, částečně hraničí s Novým Hradcem Králové.

Vymezení

Jako jediná z městských čtvrtí Moravské Předměstí nemá vlastní katastrální území, název Moravské Předměstí je však použit i v názvech několika dalších základních sídelních jednotek, se kterými společně tvoří sídliště Moravské Předměstí. Tyto další ZSJ se nacházejí na území místních částí Nový Hradec Králové (Moravské Předměstí I, II, III a VI) a Třebeš (Moravské Předměstí IV a VII). Vlastní místní část Moravské Předměstí je ovšem tvořena jen ZSJ Moravské Předměstí V.

Územní působnost komisí místní samosprávy Moravské Předměstí – jih, Moravské Předměstí – sever a Moravské Předměstí – východ

Na území místní části také působí jen komise místní samosprávy Moravské Předměstí – jih, zatímco komise Moravské Předměstí – sever a Moravské Předměstí – východ vykonávají svou pravomoc převážně v části sídliště na území Nového Hradce Králové a Třebše.[3] Oblast vymezená působností těchto tří komisí místní samosprávy je ale souvisle zastavěna, z většiny v klasickém panelákovém stylu 70. až 90. let 20. století (jen u Brněnské třídy stojí několik prvorepublikových vil a budovy firmy Petrof). Proto je někdy v běžném styku celá označována za Moravské Předměstí, základní komunikační osou tohoto předměstí je rozsáhlá Benešova třída.

Historie

Související informace naleznete také v článku Sídliště Moravské Předměstí.

Ještě než bylo postaveno Moravské Předměstí, byla v blízkosti jeho budoucí zástavby (dnes v ZSJ Moravské Předměstí IV na území místní části Třebeš) směrem na Nový Hradec Králové osada Lhota pod Strání, která patřila pod královéhradecký magistrát. Někdy v letech 1945–1949 architekti navrhovali na místě tehdejšího vojenského cvičiště Na Plachtě universitní čtvrť. K výstavbě ale nedošlo. Ve dnech 1. a 3. července 1910 se na vojenském cvičišti uskutečnily jedny z prvních pilotovaných letů. Tenkrát přišlo více než 30 tisíc lidí z celého regionu.

První zmínka o Moravském Předměstí byla v roce 1908, kdy se zahájila výstavba prvních domků, a předměstí se stalo součástí Hradce Králové. Po první světové válce architekt O. Liska vypracoval návrh regulačního plánu. Originální byla zde myšlenka nové městské třídy v jižním sektoru města, která se po desetiletích znovu objevila v soutěži na obytný soubor Moravského Předměstí. Sídliště Moravské Předměstí bylo realizováno na základě výsledků celostátní urbanistické soutěže z let 1967–1968 architektů J. Němce a K. Marholdy z Prahy. V druhé polovině 70. let se téměř veškerá bytová výstavba soustředila do jižního sektoru města na šířeji vymezeném předměstí, které leží mezi Novým Hradcem Králové, Třebší a Roudničkou. Generálním projektantem sídliště s více než 10 tisíci byty byl Ing. arch. F. Křelina. V roce 1990 byly z hlediska stavebního rozvoje města možnosti značně omezené, a tak se na Moravském Předměstí vystavělo jen 406 malobytů. V roce 1993 byla dokončena Poliklinika III na třídě Edvarda Beneše, která vévodí celého předměstí.

Reference

  1. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-11-01]
  2. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  3. Komise místní samosprávy [online]. Magistrát města Hradec Králové, rev. 2015-10-06 [cit. 2015-11-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-02-23. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Location of Hradec Kralove.PNG
Autor: Riza-do, Licence: CC BY-SA 3.0
Hranice komisí místní samosprávy v Hradci Králové
Letecký pohled na Třebeš a Nový Hradec.JPG
Autor: Blasbulk, Licence: CC BY-SA 4.0
Letecký pohled na místní část Moravské Předměstí (katastrální území Třebeš) v Hradci Králové
Location of Hradec Kralove-Moravske Predmesti.PNG
Autor: Riza-do, Licence: CC BY-SA 3.0
Poloha místní části Moravské Předměstí na mapě Hradce Králové