Moravskoostravský hrad

Moravskoostravský hrad
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Výstavba14. století
Zánikpřed rokem 1538
StavebníkBruno ze Schauenburku
Další majiteléOlomoučtí biskupové
Poloha
AdresaPuchmajerova ulice, Moravská Ostrava, Ostrava, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Moravskoostravský hrad
Moravskoostravský
hrad
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moravskoostravský hrad se nacházel v Ostravě, v městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, v dříve samostatném městě Moravská Ostrava, na západě městských hradeb.

Historie

Díky archeologickému výzkumu se podařilo zjistit, že Moravská Ostrava vznikla již v 10. století. První písemná zmínka, která hovoří o Moravské Ostravě jako o městě, pochází ze závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku z roku 1267. Právě jeho zásluhou došlo k povýšení na město a také ke kolonizaci zdejšího kraje. Jako sídlo správy biskupského majetku na severní Moravě byla zvolena právě Moravská Ostrava. V souvislosti s tímto krokem a také se založením samostatného moravskoostravského panství došlo patrně ve 2. polovině 14. století k vybudování hradu. Až do čtvrtiny 14. století tvořila státní hranici řeka Ostravice, takže pokud by hrad vznikl v této době, stál by pravděpodobně na východní straně městského opevnění. První písemná zmínka o hradě pochází z roku 1396, kdy je zde jako purkrabí zmiňován Mikuláš Neubecke. Další zmínka pochází z roku 1446, v roce 1466 je uváděn jako propugnaculum. Posledním známým biskupským hejtmanem je Laurin z Chřenovic, který panství spravoval v letech 14841491.

Roku 1538 už hrad nestál. Tehdy totiž biskup Stanislav I. Thurzo daroval hukvaldskému úředníku Kryštofu Foglarovi ze Studené Vody dům, který stával na jeho místě. Vypadá to, že hrad byl opuštěn někdy na přelomu 15. a 16. století. Následně buď zanikl, nebo byl přestavěn. V roce 1585 je zde zmiňován hřbitov. V letech 17291740 zde byla vystavěna také kaple sv. Lukáše, zbořená roku 1894. Dnes na tomto místě stojí obchodní dům Rozvoj.[1]

Reference

Literatura

  • MYŠKA, Milan. Tajemství názvů, aneb, Jak jistá místa ke svému jménu přišla. 1. vyd. Ostrava: Repronis, 2005. 42 s. (Ostravica; sv. 7). ISBN 80-7329-093-6. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic