Mordechaj
Mordechaj (hebrejsky מרדכי, v Kralické bibli Mardocheus, v českém ekumenickém překladu Mordokaj), je biblická postava hrdiny ze starozákonní knihy Ester.
Strážce královského paláce
Mordechaj byl Žid, syn Jairův z Benjaminova rodu. Mordechaj žil v perské diaspoře v Susách, tehdy hlavním městě Perské říše. Patřil k vojákům, kteří hlídali bránu královského paláce a projevil statečnost, když zmařil jeden pokus o vraždu krále. Mordechaj byl bratranec a zároveň adoptivní otec Ester, kterou si perský král Achašveróš (ve skutečnosti to byl Xerxés I. nebo Artaxerxés II.) zvolil za manželku a perskou královnu.
Hamanovy intriky a poprava
Král Achašveróš později jmenoval úředníka Hamana nejvyšším vládním úředníkem říše, před nímž museli všichni královští služebníci pokleknout. Jen Žid Mordechai odmítl pokleknout. Haman se rozzuřil, ze vzteku a nenávisti chtěl vyvraždit všechny Židy v říši a získat tak jejich majetek. Haman pro to určil den losem (hebrejsky Pur), od kterého je odvozen název židovského svátku Purim. Dal postavit šibenice pro Mordechaje a další Židy. Ester uspořádala hostinu, na níž králi odhalila Hamanovy plány a přiznala svou židovskou identitu. Poté dal král Hamana popravit.
Mordechajův triumf
Mordechaj slavil svůj triumf a stal jedním z nejuznávanějších mužů královského dvora, hrdinou všech Židů. Rozeslal poselství všem Židům do sto dvaceti sedmi krajů Achašvérošova království, v němž je nabádal k oslavě židovského svátku purim. Výzvu potvrdila také královna Ester.
Úcta a hrob
Mordechaj byl uctíván jako prorok a jeho příběh se objevuje také v literatuře perské a v mogulské Indii. Židovská komunita dosud uctívá kamenné tumby Mordechaje a Ester v synagóze v íránském městě Hamadán.
Ikonografie
Nejstarší dochované vyobrazení Mordechaje je v nástěnné malbě v synagóze v Dura Európos v Sýrii, ze 3. století našeho letopočtu. Mordechaj je namalován jako vítěz, přijíždějící na bílém koni, proti němu vycházejí dvořané, na trůnu sedí Achašveróš, po jeho levici královna Ester. Mordechajova triumfální jízda je také námětem většiny obrazů z raného novověku, jeho židovské rysy tváře zdůrazňují zvláště nizozemští malíři Rembrandtovy generace. Ojedinělý Mordechajův triumf s královskou korunou na hlavě v téže době zachytila bruselská tapisérie ze sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.[1] V norimberské Světové kronice Hartmanna Schedelaz roku 1493 je Mordechaj vyobrazen mezi starozákonními proroky. V malbě 19. století se zdůrazňovala Mordechajova hrdost Žida, s níž odmítl padnout na kolena a pokořit se Hamanovi (například na obraze Paula Alexandra Leroye z roku 1884).
Galerie
Malba v synagóze, Dura Európós, 3. stol.
Mordechaj a oběšení dvořané v hebrejské bibli
Lucas van Leyden: Mordechajův triumf, 1515
Paolo Veronese: Mordechajův triumf, 1566
Mordechaj s Achašveróšem, ilustrace, Indie 1610
Mordechaj před Achašveróšem, Amsterdam 1645
Paul Alexander Leroy: Haman a Mordechaj, 1884
Hroby Mordechaje a Ester v Hamadánu
Jiní nositelé jména
- Mordechaj Maisel – český židovský bankéř a dobrodinec
- Mordechaj Geldman – současný izraelský umělec
- Mordechaj Anielewicz – vůdce povstání ve varšavském ghettu
Odkazy
Reference
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Mordechaj na Wikimedia Commons
- Dílo Bible kralická/Mordechaj ve Wikizdrojích
- Dílo Bible česká/Kniha Ester ve Wikizdrojích
- Lamedwaw – Ester (česká audio nahrávka knihy Ester a odkaz na hebrejský audio originál)
- Mogen ovaus – Ester s Rašiho komentářem Archivováno 23. 6. 2020 na Wayback Machine. (text první a druhé kapitoly s překladem)
Média použitá na této stránce
Поль Леруа - Аман і Мордехай, 1884 р.
Autor: Rijksmuseum, Licence: CC0
Identificatie
Titel(s): Mordekai of Haman voor Ahasveros
Objecttype: prent boekillustratie albumblad
Objectnummer: RP-P-2015-17-126-3
Omschrijving: Een man knielt voor een koning of legeraanvoerder op zijn troon. Hier mogelijk bedoeld als afbeelding van Mordekai voor Ahasveros. Ahasveros gaf Mordekai de zegelring die hij Haman had afgenomen, maar dat is hier niet verbeeld. Of betreft het Haman voor Ahasveros? De prent maakt deel uit van een album.
Vervaardiging
Vervaardiger: prentmaker: Christoffel van Sichem (II) (vermeld op object)prentmaker: Christoffel van Sichem (III) (vermeld op object)uitgever: Pieter Jacobsz. Paets
Plaats vervaardiging: Amsterdam
Datering: 1645 - 1646
Fysieke kenmerken: houtsnede geplakt op albumblad; verso met tekst in boekdruk
Materiaal: papier
Techniek: houtsnede / boekdruk / plakken
Afmetingen: beeld: h 109 mm × b 87 mm
Toelichting
Deze prent is geplakt op een albumblad met meer voorstellingen van het bijbelboek Ester. De prent werd gemaakt voor de uitgaven van P.J. Paets uit Amsterdam. Ze komt in ieder geval voor in: Bibels Tresoor ofte der zielen lusthof. Amsterdam, P.J. Paets, 1646. Mogelijk ook in: Historien ende Prophetien. [Amsterdam], P.J. Paets, 1645.
Onderwerp
Wat: Mordecai before Ahasuerus, who gives him his signet-ring
Verwerving en rechten
Verwerving: onbekend 1936
Copyright: Publiek domein
Autor: Nick Taylor, Licence: CC BY 2.0
Interior of the tomb of Esther and Mordechai, Hamedan, Iran.
Autor: אוניברסיטת לייפציג, Licence: CC BY 4.0
קטעים מפיוטי ההרחבה לפורים "אספרה אל חוק" ו"אמל ורבך", מתוך הקרובה לפורים 'ויאהב אומן' לרבי אלעזר ברבי קליר. מודגשות המילים "ויתלו את המן", ומצוייר המן תלוי על העץ עם עשרת בניו. כן מצויירת הולכת מרדכי על העץ. מתוך מחזור ליפסיא (לייפציג Ms. 1102) עמוד 51ב
- India, Mughal, circa 1610
- Drawings
- Ink with touches of color and gold
- Paul Rodman Mabury Collection (39.12.76)
- South and Southeast Asian Art
Image of part of the fresco at the Dura-Europos synagogue. This image, illustrating a scene from the Book of Esther, was taken from Goodenough, Erwin Ramsdell (1968) [1953] Jewish Symbols in the Greco-Roman Period, Category:New York: Pantheon Books A complete copy of the fresco is on display at the History of Art Department at Yale University.