Morový sloup (Hostěradice)

Morový sloup
Morový sloup v Hostěradicích
Morový sloup v Hostěradicích
Základní údaje
Kód památky88605/7-6339 (PkMISSezObrWD)
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Morový sloup v Hostěradicích byl vytvořen roku 1728, stojí na náměstí v Hostěradicích na Moravě, vedle kostela Svaté Kunhuty. Je chráněn jako kulturní památka. Jeho autorem je patrně třebíčský sochař Štěpán Pagan, který zhotovil obdobné sloupy i na jiných místech jižní Moravy (např. Jaroměřice 1716, Ivančice 1726).

Popis

Na vrcholu vysokého kamenného sloupu je osazena socha Madony s žezlem a žehnajícím Ježíškem v náručí, stojící na půlměsíci obtočeném hadem s jablkem v tlamě. V rozích kamenného zábradlí kolem sloupu stojí čtveřice světeckých soch, znázorňujících sv. Josefa (pěstouna Páně), sv. Jáchyma (otce Panny Marie), sv. Šebestiána (morového patrona) a sv. Urbana (patrona vinařů).

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Morový sloup Hostěradice.jpg
Autor: Ph-435, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: