Most Džamarat

Most Džamarat
Most Džamarat
Most Džamarat
Základní údaje
KontinentJihozápadní Asie
StátSaúdská ArábieSaúdská Arábie Saúdská Arábie
Dopravapěší
Otevřen1963
Souřadnice
Mapa
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Most Džamarat (arabsky: جسر الجمرات; přepis: Jisr Al-Jamaraat) je most pro pěší v oblasti Miná v Saúdské Arábii blízko Mekky užívaný muslimy během rituálu kamenování satana v průběhu hadždže. Most byl původně postaven v roce 1963 a od té doby byl několikrát rozšířen. Cílem mostu je umožnit poutníkům házet kameny na tři kamenné pilíře buď ze země nebo z mostu. Pilíře vystupují z mostu třemi otvory. Až do roku 2006 měl most jedno patro (tzn. základnu a nad ní jednu úroveň mostu).

V určitých časech se může na mostě shromáždit až jeden milion lidí, což někdy vedlo k fatálním nehodám. Slovo "Jamaraat" je množné číslo od slova jamrah, které je arabským výrazem pro každý z pilířů patřících k rituálu kamenování. Doslova to znamená malý kus kamene nebo oblázek.

Nový most

Po hadždži v lednu 2006 byl starý most zdemolován a začala stavba nového několikaúrovňového mostu. V období hadždže 2006/2007 byly dokončeny základna a první patro mostu, což se obešlo bez nehod. Dokončení stavby dalších dvou úrovní bylo plánováno na období 1428 AH (prosinec 2007) hadždže.

Nový most (navržený společností Dar Al-Handasah a postavený skupinou Bin Ladin) obsahuje širší vnitřní prostor bez sloupů a má několikrát delší pilíře než jeho předchůdce. Pro snadnější přístup byly vybudovány další rampy a tunely, úzké průchody byly vynechány. Na ochranu poutníků před pouštním sluncem jsou plánovány velké baldachýny, které by měly pokrýt každý ze tří pilířů. K pilířům byly rovněž přistavěny rampy, aby urychlily evakuaci v případě nutnosti. Navíc vydaly saúdské úřady fatwu nařizující, že kamenování se má konat mezi východem a západem slunce spíše než v poledne, což upřednostňuje většina poutníků.

Bezpečnostní opatření

Poutníci kamenují pilíř v nižším patře

Během hadždže užívá most tolik lidí, že přelidnění by mohlo být hazardem. Navíc v poslední den hadždže si někteří mohou s sebou přinést svá zavazadla:

Po události z roku 2004 investovaly saúdské úřady do stavby hlavní konstrukce přímo na mostě a v jeho okolí. Byly postaveny další přístupové cesty, můstky a únikové východy a tři válcovité pilíře byly nahrazeny delšími a vyššími protáhlými stěnami z betonu, aby byl umožněn současný přístup více poutníkům. Další rok oznámily plány pro nový, čtyřpatrový most.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jamaraat Bridge na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Amellie - Stoning of the devil 2006 Hajj.jpg
Autor: Amellie from Brisbane, Australia, Licence: CC BY 2.0

Stoning of the devil — 2006 Hajj.

  • After reconstruction because of earlier stampedes.
    Jumrah Al-Aqabah