Most Legií

most Legií
Základní údaje
KontinentEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajHlavní město Praha
MěstoPraha
Číslo mostuV-020
Dopravasilniční
ŘekaVltava
ArchitektAntonín Balšánek a Jiří Soukup
Otevřen14. června 1901
Souřadnice
Parametry
Materiálkámen (žula, syenit, lomový pískovec)
Délka343,45 m
Šířka16,40 m
Mapa
Další data
Kód památky40873/1-1739 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Most Legií, pohled z Jiráskova mostu
Rudolf Bruner-Dvořák: Slavnostní otevření nového mostu císařem Františkem Josefem I. dne 14. června 1901
fotografie: sbírka Scheufler

Most Legií je pražský silniční most přes Vltavu, osmý po proudu řeky. Most spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou Stranou. Vede po něm i tramvajová trať.

Stavební vývoj

Původní řetězový most byl postaven v letech 18391841 a sloužil až do roku 1898.

Současný kamenný most byl vystavěn v letech 18981901 z iniciativy podnikatele Vojtěcha Lanny a na základě vypsané anonymní soutěže architektonického návrhu mostu z 27. července 1889. Komise rozhodovala z deseti navržených variant. Zvítězil návrh kamenného mostu podle projektu architekta Antonína Balšánka, inženýra Jiřího Soukupa a inženýra Josefa Janů. Stavbu mostu provedla firma Gregersen a synové z Budapešti.[1]

Most sestává z devíti velmi plochých kleneb různého rozpětí; nad Střeleckým ostrovem se jedná o klenbu z kruhových segmentů, ostatní mají elipsovitý tvar. Na stavbu byly použity žulové kvádry. Na obou stranách jsou umístěny vždy dvě věže, které v dobách rané existence mostu sloužily k vybírání mýtného.

Otevření mostu se konalo 14. června 1901 za přítomnosti císaře Františka Josefa I.

Součástí projektu nového mostu bylo poprvé i vedení inženýrských sítí v chodnících, zahrnující vodovodní potrubí, plynovod, telefonní kabely, poštovní potrubí a elektrické vedení.

Dekorativnost zajišťuje i barevnost kamenů, které měly evokovat národní barvy. Zhlaví pilířů je obloženo červenou žulou, zábradlí jsou z modré žuly, jeho hranaté kuželky z hořického pískovce stejně jako boční výplně kleneb a mýtné budky.[1]

Změny pojmenování

Odkazy

Reference

  1. a b DUDÁK, Vladislav; RÝPAR, Vít. Praha mosty spojená. Vydání první. vyd. Praha: Cattacan 341 s. ISBN 978-80-88349-20-4. 

Literatura

  • Jan Fischer, Ondřej Fischer: Pražské mosty. Academia, Praha 1985, s. 41–52.
  • KAPLAN, Rudolf; BALŠÁNEK, Antonín. Nový kamenný most císaře Františka přes Vltavu v Praze : Ku slavnostnímu otevření dne 14. června 1901. Praha: Rada královského hlavního města Prahy, 1901. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Otevření mostu 14. 6. 1904.jpg
"Procházka na mostě", Otevření mostu císaře Františka I. v Praze