Motolice thajská

Jak číst taxoboxMotolice thajská
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenploštěnci (Platyhelminthes)
PodkmenNeodermata
Třídamotolice (Trematoda)
ŘádOpisthorchiida
ČeleďOpisthorchiidae
RodOpisthorchis
Binomické jméno
Opisthorchis viverrini
Stiles et Hassal, 1896
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Motolice thajská (Opisthorchis viverrini, Stiles et Hassal, 1896; anglicky Southeast Asian liver fluke) je parazit ze třídy motolic, který se lokalizuje v játrech a žlučových cestách člověka, psa a kočky, případně dalších rybožravých savců. Parazit se vyskytuje v Thajsku, Laosu a Kambodži. Vývojový cyklus motolice je složitý a zahrnuje 2 mezihostitele. Prvním mezihostitelem jsou plži rodu Bithynia, druhým jsou ryby z čeledi kaprovitých.

Příbuzné druhy

  • Clonorchis sinensis
  • Opisthorchis felineus
  • Opisthorchis noverca

Historie

V roce 1911 Leips našel při pitvě dvou vězňů v severním Thajsku motolice, které identifikoval jako O. viverrini. O šest let později však Kerr (1916) uvádí, že 17% vězňů ze stejné lokality je infikováno druhem O. felineus. Teprve Sadun (1955) v padesátých létech porovnával všechny nálezy motolic z jater lidí ze severních oblastí Thajska a potvrdil, že se jedná o motolici thajskou. Dnes se již ví, že O. viverrini je hlavním původcem jaterní motoličnatosti u lidí nejen v Thajsku, ale i Laosu a Kambodži.

Vývojový cyklus O.viverrini

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Opisthorchis viverrini 2.jpg
Autor: Banchob Sripa, Licence: CC BY 2.5
Photomicrograph of an adult Opisthorchis viverrini in bile ducts of experimentally infected hamster.
Opisthorchis LifeCycle.gif

Opisthorchiasis [Opisthorchis felineus] [Opisthorchis viverrini]

Causal Agent: Trematodes (flukes) Opisthorchis viverrini (Southeast Asian liver fluke) and O. felineus (cat liver fluke).

Life cycle of Opistorchis spp.

The adult flukes deposit fully developed eggs that are passed in the feces . After ingestion by a suitable snail (first intermediate host) , the eggs release miracidia , which undergo in the snail several developmental stages (sporocysts , rediae , cercariae ). Cercariae are released from the snail and penetrate freshwater fish (second intermediate host), encysting as metacercariae in the muscles or under the scales . The mammalian definitive host (cats, dogs, and various fish-eating mammals including humans) become infected by ingesting undercooked fish containing metacercariae. After ingestion, the metacercariae excyst in the duodenum and ascend through the ampulla of Vater into the biliary ducts, where they attach and develop into adults, which lay eggs after 3 to 4 weeks . The adult flukes (O. viverrini: 5 mm to 10 mm by 1 mm to 2 mm; O. felineus: 7 mm to 12 mm by 2 mm to 3 mm) reside in the biliary and pancreatic ducts of the mammalian host, where they attach to the mucosa.

Geographic Distribution:

O. viverrini is found mainly in northeast Thailand, Laos, and Kampuchea. O. felineus is found mainly in Europe and Asia, including the former Soviet Union.