Mouka z koky
Mouka z koky se vyrábí z celých sušených listů koky sklizených z rostliny koka [1] - Erythroxylum coca nebo Erythroxylum novogranatense. Mouka z koky je komerčně vyráběná a prodávaná v obchodech v Bolívii, Peru a Ekvádoru.
Mouka z koky se používá především na regionální úrovni jako nutriční doplňková látka do chleba, koláčů, sladkostí, džusů a cereálií. V Andách je široce přijímána jako přírodní lék, a používá se jako lék na gastritidu, koliky, revmatismus, artritidy, suchý kašel, zvýšený cholesterol a cukrovku.[2]
Mouka z koky je také používána jako doplněk stravy, protože obsahuje všechny přirozené látky v celém listu koky včetně základních minerálů (vápník, draslík, fosfor), vitaminy (B1, B2, C, a E) a živin, jako jsou bílkoviny a vláknina.[3]
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Coca flour na anglické Wikipedii.
- ↑ Plowman T. "Botanical Perspectives on Coca." Journal of Psychedelic Drugs. 1979. 11(1-2): 103-117.
- ↑ "They must fight the demand and stop stigmatizing the coca countries." ABI (Agencia Boliviana de Informacion) 26 April 2012.
- ↑ James, A., Aulick, D., Plowman, T., 1975 “Nutritional Value of Coca”, Botanical Museum Leaflets, Harvard University 24 (6): 113-119.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Mouka z koky na Wikimedia Commons