Mount Meru

Mount Meru
Mount Meru - 4556 m
Mount Meru - 4556 m
Vrchol4556 m n. m.
Prominence3170 m
Izolace66 km → Kilimandžáro
SeznamyUltraprominentní hory
Poznámkadruhá nejvyšší hora v Tanzanii
Poloha
SvětadílAfrika
StátTanzanieTanzanie Tanzanie
PohoříArusha
Souřadnice
Mount Meru
PrvovýstupCarl Uhlig v r. 1901
Fritz Jäger v r. 1904
Typstratovulkán
Erupcer. 1910
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
pohled na vrcholový kráter Mount Meru
Mount Meru od brány Momela gate

Mount Meru je aktivní sopka v Tanzanii. Zároveň je druhým nejvyšším vrcholem země nacházejícím se 70 km západě od nejvyššího vrcholu Afriky - Kilimandžára. Je součástí národního parku Arusha. Hora má tvar jako klasický vulkanický kužel se svahy kráteru ve formě obrovské podkovy. Na vrcholu byla v roce 2006 vztyčena dva metry vysoká, kovová vlajka Tanzanie a také milník vytvořený z betonu s nápisem „Socialistický vrchol 4562.13M“.

Geografie

Masiv s kruhovou základnou vytváří téměř přesný kužel. V nadmořské výšce kolem 2000 m má průměr 20 km. Z této výšky se zároveň začínají zvedat stěny sopky. Ve výšce asi 2500 m začíná zborcení jedné strany hory a vrchol poloviny Mount Meru vytváří jakýsi obrovský půlměsíc či podkovu s otevřenou stranou k východu a nejvyšším vrcholem na západě. Pod vrcholem spadají vnitřní stěny přes 1500 metrů, což z nich dělá nejdelší srázy svého druhu v Africe.

Vulkán

Výška Mount Meru je 4556 m a svou bitvu o nejvyšší vrchol Tanzanie částečně prohrála kvůli obrovské sopečné explozi před 8000 lety podobné té na hoře Mount St. Helens v roce 1980. Mount Meru měla poslední zaznamenanou erupci v roce 1910. Několik malých kráterů viditelných v nejbližším okolí hory pravděpodobně dokládá četnou sopečnou aktivitu v minulosti. Kruhová stěna kráteru byla zničená některou z mnoha explozí a následná aktivita vytvořila v kráteru kuželovitý útvar z popela a lávy.

Historie

Mount Meru byla poprvé změřena Evropanem, německým objevitelem Karl von der Deckenem v roce 1862. Bujným a hustým lesem pronikl roku 1887 Samuel Teleki z Maďarska se svým týmem a dosáhl alpinského pásma odkud již bylo vidět Kilimandžáro. To měli v plánu v druhé fázi expedice. Poprvé však až na vrchol vystoupili Carl Uhlig (1901) a Fritz Jäger (1904).

Turismus

Mount Meru je ve stínu mohutného Kilimandžára, ale i tak je často navštěvována turisty z celého světa. Vrchol je velmi dobře turisticky dostupný. Výstup na vrchol v sobě zahrnuje cestu travnatými pláněmi a bujným lesem v nižších pásmech až po snadné lezení na hraně kaldery.

Výstup

Jediná dnes používaná výstupová cesta na vrchol je tzv. Momella. Výstup je dost strmý a namáhavý. Ne však technicky obtížný. V klidném tempu se dá hora vylézt za 4 dny.

Příroda

Národní park Arusha do kterého Mount Meru patří, je jeden z nejmenších v Tanzanii. Oblast vrcholu Mount Meru je kombinací bohatého neproniknutelného lesa a holých skal. Dalšími přírodními fenomény parku jsou kráter Ngurdoto a jezero Momela. Úrodné svahy Mount Meru se zdvihají nad obklopující step a zajišťují tak lesům bujnost a bohatost. V nich nachází svá útočiště různorodá divoká zvěř, včetně téměř 400 druhů ptáků, ale také opice (paviáni, kočkodani) a levharti. Další zvířata vyskytující se v okolí vulkánu, či přímo na jeho svazích jsou např. zebry, buvoli, hyeny, mangusty, dik-dik malý, bahnivci, či sloni.

Externí odkazy

Tanzanské vrcholy kolem Kilimandžára

Média použitá na této stránce

Mt Meru from Momella gate 2006-02-12.jpeg

View on Mt Meru (4566m) taken from Momella gate. The Ash cone can be seen in the middle of the horseshoe shaped crater.

The Little Meru (3820m) is on the right.
Meru.jpg
Autor: User:Toksave, Licence: CC BY-SA 3.0
Mount Meru, Tanzania
Tanzania relief location map.svg
© Sémhur / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Relief location map of Tanzania.
Equirectangular projection. 1° N, 28° W, 42° E, -13° S. Center : -6.375, 35
Mount Kilimanjaro Tanzania-NASA.jpg

Mount Kilimanjaro (Kilima Njaro or "mountain of god" in en:chagga), the highest point in Africa, reaches 5,895 meters (19,340 feet) above sea level, tall enough to maintain a permanent snow cap despite being just 330 kilometers (210 miles) south of the equator. It is the tallest free-standing mountain on the Earth's land surface, rising about 4,600 meters (15,000 feet) above the surrounding plain. Kilimanjaro is a triple volcano (has three peaks) that last erupted perhaps more than 100,000 years ago but still exudes volcanic gases. It is accompanied by about 20 other nearby volcanoes, some of which are seen to the west (left) in this view, prominently including Mount Meru, which last erupted only about a century ago. The volcanic mountain slopes are commonly fertile and support thick forests, while the much drier grasslands of the plains are home to elephants, lions, and other savanna wildlife. This 3-D perspective view was generated using topographic data from the Shuttle Radar Topography Mission (SRTM), a Landsat 7 satellite image, and a false sky. Topographic expression is vertically exaggerated two times.

Landsat has been providing visible and infrared views of the Earth since 1972. SRTM elevation data matches the 30-meter (98-foot) resolution of most Landsat images and will substantially help in analyzing the large and growing Landsat image archive, managed by the U.S. Geological Survey (USGS).

Image Credit: NASA/JPL/NIMA Larger TIFF available approx 3mb

http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA03355
Meru Ashcone.jpg
(c) I, Christoph Buser, CC BY-SA 3.0
Ashcone on Mount Meru
RedMountain.svg
a map symbol for a mountain, the center is in the middle of the base line - as opposed to Fire.svg