Moustérien
Moustérien je kamenná industrie středního paleolitu, která byla rozšířená v Evropě, na Předním východě a v severní Africe. Nejstarší moustérien na Moravě začal někdy před 220 000 lety a skončil před 40 000 lety. Název je odvozen podle lokality Le Moustier v Dordogne ve Francii. Je spojována s archaickými sapienty a především s klasickými neandertálci. Na Předním východě i Homo sapiens.
Typické tvary zahrnují drasadla, škrabadla, rydla, ale i pěstní klíny a různé specializované hroty a čepele. Často jde o masivní a trvanlivé výrobky, které dokázaly vydržet hrubé zacházení. V této industrii byla využívána i levalloiská technika, i když její vliv je menší než v acheuléenu, který moustérien bezprostředně předcházel.
Ve střední Evropě se rozlišují lokální variace této industrie typ Rheindahlen, typ Ehringsdorf a typ Bečov. Na Moravě k ní patří nálezy z lokalit Šipka a Švédův stůl. Z jeskyně Šipka pochází slavná čelist dítěte neandertálce, kterou zde na konci 19. století objevil Karel Jaroslav Maška.
Související články
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu Moustérien na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Didier Descouens, Licence: CC BY-SA 4.0
Retoucher in bone, on phalanx of equine.
- Stage : Middle Paleolithic (Quina Mousterian) (to – 300 000 to - 30 000 Before the Current Era)
- Locality : La Quina, Gardes-le-Pontaroux, Charente, France
- Former collection of Léon Henri-Martin (1864 - 1936))
- Muséum of Toulouse MHNT.PRE.2009.0.206.3
- Size : 89x58x38 mm
Autor: Gary Todd, Licence: CC0
Mousterian Culture Stone Spearheads 250,000-50,000 Israel (detail)