Mr. Turner

Mr. Turner
Timothy Spall na festivalu v Cannes (2014)
(c) Georges Biard, CC BY-SA 3.0
Timothy Spall na festivalu v Cannes (2014)
Základní informace
Původní názevMr. Turner
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
FrancieFrancie Francie
NěmeckoNěmecko Německo
Jazykangličtina
Délka150 min
Žánryfilmové drama
životopisný film
ScénářMike Leigh
RežieMike Leigh
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleTimothy Spall
Paul Jesson
Dorothy Atkinson
Marion Bailey
Karl Johnson
… více na Wikidatech
ProdukceGeorgina Lowe
HudbaGary Yershon
KameraDick Pope
KostýmyJacqueline Durranová
StřihJon Gregory
Výroba a distribuce
Premiéra2014
6. listopadu 2014 (Německo)
1. ledna 2015 (Dánsko)
DistribuceBiM Distribuzione
OceněníEuropean Film Award for Best Actor (2014)
Mr. Turner na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mr. Turner je britský film z roku 2014. Historické biografické drama o anglickém malíři J. M. W. Turnerovi (1775–1851) natočil podle vlastního scénáře Mike Leigh. Titulní postavu ztvárnil výrazný charakterní herec Timothy Spall, známý ovšem i z komerčních titulů jako Harry Potter (2001–2016) či Poslední samuraj (2004), jenž za tuto roli získal mimo jiné Zlatou palmu pro nejlepšího herce na festivalu v Cannes,[1][2] kde měl film svou premiéru. Dále ve snímku hráli Dorothy Atkinson, Paul Jesson, Marion Bailey, Lesley Manville nebo Martin Savage.

Děj

Film sleduje úsek posledního zhruba čtvrtstoletí Turnerova života. Začíná jeho návratem z Antverp domů do londýnského ateliéru, kde je očekáván svým otcem a hospodyní Hannah. „Tatuš“ William Turner starší jej ve všem podporuje, chystá mu plátna, nakupuje a připravuje barvy. Oproti tomu junior se ke svým dvěma dcerám i jejich matce nechová příliš vstřícně, když jej přijdou navštívit a předvést jeho čestvě narozenou vnučku. Raději před nimi prchá do Petworth House, honosného sídla lorda Egremonta, kde se může potkávat s dalšími výtvarníky, hudebníky, milovníky umění i členy Královské akademie. S pianistkou Cogginsovou si zde rád zazpívá „Didonin nářek“ od Henryho Purcella. Pak také vyjíždí parníkem dolů po Temži do pobřežního Margate, kde se inkognito pod jménem Mallord ubytuje u Sophie Boothové.

Po jeho návratu do Londýna navštíví Turnerovy přírodovědkyně Mary Sommervillová, ukazuje jim experiment se světelným spektrem a obdivuje malířovo dílo. Zdravotní stav Turnera staršího se postupně zhoršuje a nakonec umírá. Jeho odchod syna citelně zasáhne, hospodyně jen stěží otcovu přítomnost nahradí, ačkoli ji malíř příležitostně využívá i sexuálně, zatímco chodí do nevěstince skicovat tamní mladé prostitutky a znovu vyráží také na výlety do Margate.

Film zachycuje také známou událost ze salonu Královské akademie roku 1832, kdy byla jeho mořská krajina s loděmi Helvoetsluys vyvěšena v galerii vedle poněkud výraznějšího výpravného plátna Otevření mostu Waterloo (The Opening of Waterloo) od Johna Constabla. Aby mdlé barvy svého díla osvěžil a svého rivala popudil, přimaloval doprostřed obrazu ostře červenou bójku.[3][4] Tamtéž ovšem ztropí scénu také Turnerův umělecký přítel (a finanční dlužník) Haydon.

Turnerův obraz Sněhová bouře.

Turner znovu vyráží do Margate k již ovdovělé paní Boothové, s níž se čím dál více, i tělesně, sbližuje. Při jedné ze svých výprav na moře, kdy se nechá přivázat ke stěžni, aby mohl načerpat inspiraci pro svoji malbu sněhové bouře, si přivodí zánět průdušek a Sophia mu přivolá místního lékaře, doktora Price. Vznikne z toho však působivé dílo.[5] Turnera navštíví John Ruskin se svým otcem a obdivují jeho malbu, kterou by rádi odkoupili. Později při společné procházce s paní Boothovou stihne malíře srdeční slabost a znovu přivolaný Price odhalí svoji znalost Turnerovy pravé totožnosti, přislíbí však plnou diskrétnost. Mezitím zesnula jeho z jeho dcer, Turner však projeví jen minimální soustrast. Sophia s ohledem na jeho množící se zdravotní potíže nabídne, že prodá svůj dům v Margate a přestěhuje se blíže k Londýnu, do Chelsea.

V Británii probíhá průmyslová revoluce a Turner i s dalšími umělci sledují technologický pokrok. Pohled na parník odvážející starou válečnou plachetnici Temeraire jej inspiruje k vytvoření obrazu Bojující Temeraire vlečena k poslednímu kotvišti k rozebrání (The Fighting Temeraire). Zatímco odmítne Haydonovu finanční splátku a velkoryse jeho dluh zahladí, na návštěvě u Ruskinových se účastní prázdného tlachání o angreštu i poněkud otravných rozprav nad uměním. V rozmachu parní železnice nachází další inspiraci pro další svůj slavný obraz Déšť, pára a rychlost (Rain, Steam and Speed).[6] Když však navštíví Královskou akademii britská královna Viktorie se svým chotěm, princem Albertem, k Turnerovu pozdnímu impresionistickému dílu nenachází pochopení. Stejně tak lid, který se baví divadelní fraškou utahující si z jeho tvorby. Turner, který představení v divadle přihlížel, je otrávený a odebírá se čím dál častěji do Chelsea za paní Boothovou. Tu také přesvědčí k pořízení společného portrétního snímku u průkopníka fotografie Mayalla. Když dostane štědrou nabídku od úspěšného výrobce per Gillotta, který by rád odkoupil celou sbírku jeho umělecké tvorby, odmítne ji s tím, že raději přenechá své dílo veřejnosti.

Turnerovo zdraví se s postupujícím věkem dále horší a opět přivolaný doktor Price konstatuje, že jeho stav je již smrtelný. Hospodyně Hannah najde v kapse jeho kabátu dopis s adresou Chelsea a rozhodne se jej vyhledat, když však dorazí na místo, nenachází dost rozhodnosti a obrací se k odchodu. Turner ještě v návalu posledních sil a inspirace zachytí utonulou dívku, v péči Sophie Boothové a doktora Price však umírá. V jeho londýnském ateliéru zůstává opuštěná hospodyně Hannah.

Postavy a obsazení

Timothy SpallJ. M. W. Turner, kontroverzní malíř, nikdy se neoženil, měl však dvě milenky, s první měl i dvě dcery, k otcovství se však nehlásil
Dorothy AtkinsonHannah Danbyová, oddaná hospodyně u Turnerových, trpěla kožní chorobou
Marion BaileySophia Boothová, dvakrát ovdovělá, Turnerova venkovská paní domácí a následně milenka
Paul JessonWilliam Turner starší, holič, otec „Billyho“ Turnera, časně ovdovělý
Lesley MansvilleMary Sommervillová, přírodovědkyně a akvarelistka, přítelkyně Turnerových
Martin SavageBenjamin Robert Haydon, malíř, Turnerův přítel, věčně se potýkající s chudobou
Ruth SheenSarah Danbyová, Turnerova první milenka a matka dvou jeho dcer, provdaná za strýce hospodyně Hannah a již také ovdovělá
David Horovitchdr. Price, Turnerův lékař z Chelsea
Karl Johnsonpan Booth, námořní kapitán, druhý manžel Sophie Boothové
Peter WightJoseph Gillott, bohatý výrobce per a mecenáš umění
Joshua McGuireJohn Ruskin, známý umělecký mecenáš a kritik, filozof, též sám kreslíř a akvarelista
Stuart McQuarrieRuskinův otec
Sylvestra Le TouzelRuskinova matka
Leo BillJ. E. Mayall, průkopník fotografie
Kate O'FlynnEliza, mladá prostitutka, kterou Turner využil ke skicování
Sinéad Matthewskrálovna Viktorie, mladá panovnice
Karina Fernandezslečna Cogginsová, pianistka
Richard BremmerGeorge Jones, malíř známý vojenskými tématy a bitevními scénami
Mark StanleyClarkson Stanfield, malíř námořních výjevů
Jamie Thomas KingDavid Roberts, skotský malíř, známý svými orientálními tématy
Tom Wlaschihaprinc Albert, německý šlechtic a manžel královny Viktorie
Patrick GodfreyLord Egremont, mecenáš umění a vlastník sídla Petworth House
Niall BuggyJohn Carew, irský sochař
Fred PearsonSir William Beechey, přední anglický portrétista
Tom EddenC. R. Leslie, žánrový malíř
Clive FrancisSir Martin Archer Shee, irský portrétista
Robert PortalSir Charles Eastlake, malíř a ředitel galerie
James FleetJohn Constable, romantický malíř, krajinář
Nicholas JonesSir John Soane, neoklasicistní architekt a sběratel umění
Roger Ashton-GriffithsHenry William Pickersgill, portrétista
Simon ChandlerSir Augustus Wall Callcott, krajinář
Edward de SouzaThomas Stothard, malíř a rytec
Oliver Maltmandivadelní herec
Sam Kellydivadelní herec

Reference

  1. 67th edition 2014 [online]. Festival de Cannes [cit. 2021-05-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-05-06. (anglicky) 
  2. Mr. Turner [online]. Festival de Cannes [cit. 2021-05-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. far; ČTK; Právo. V Tate Britain pocta Turnerovi. Novinky.cz [online]. 2009-09-26 [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. 
  4. Bright Red Dot: Our Objective [online]. 2016-04-08 [cit. 2021-05-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-05-07. (anglicky) 
  5. TATE. ‘Snow Storm - Steam-Boat off a Harbour’s Mouth’, Joseph Mallord William Turner, exhibited 1842. Tate [online]. [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. William Turner: Déšť, pára a rychlost. SLAVNEOBRAZY.CZ [online]. [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce