Mramor

Mramor
Zařazenímetamorfovaná hornina
Hlavní minerálykalcit
Akcesoriegrafit, limonit, hematit
Texturazrnitá, celistvá, šmouhatá, žilkovitá, brekciovitá, hlíznatá
Barvabílá, šedá

Mramory (krystalické vápence) jsou přeměněné karbonátové horniny, které vznikly rekrystalizací původních vápenců nebo méně často dolomitů (krystalické dolomity). K přeměně (metamorfóze) dochází za vysoké teploty a tlaku. Mramory bývají hruběji zrnité než jemnozrnné vápence. Jsou většinou bílé, ale díky různým příměsím mohou nabývat nejrůznějších barev.[1]

V technické praxi se jako mramory označují jakékoliv dobře opracovatelné a leštitelné karbonátové horniny (tj. metamorfované i nemetamorfované).[2]

Složení

Kalcitické mramory (krystalické vápence) obsahují více než 95 % kalcitu. Dolomitické mramory (krystalické dolomity) obsahují převážně dolomit. Kromě něj mohou obsahovat až 10 % kalcitu.[3] Dále mohou mramory obsahovat různé přimíšeniny. Mezi nejběžnější patří jílová hmota, grafit, limonit nebo hematit a serpentinit (vzhledově atraktivní zelené mramory).

Výskyt

Mramory tvoří polohy a čočky ve formacích krystalických břidlic, zejména fylitů, svorů a pararul. Jejich tělesa nejčastěji nabývají rozměrů několika centimetrů až stovek metrů. V České republice se vyskytují například v okolí Českého Krumlova, Chýnova (dolomitický mramor), v Jeseníkách či v okolí Frýdlantu.[1]

Vlastnosti

Relativní permitivita εr bílého mramoru je 9,3. Relativní permitivita εr šedého mramoru je 11,6. Relativní permitivita εr modrého mramoru je 9,4.

Odrůdy mramoru

Mramor (Skoupý u Petrovic)
 • kararský mramor se vyznačuje sněhobílou barvou a jiskřivými odlesky krystalů kalcitu. Pro svou kvalitu byl od antiky a je dosud vyhledávaný zejména sochaři. Označení dostal podle města CarraraItálii.
 • Laaský mramor se vyznačuje sněhobílou barvou, lépe odolává povětrnostním vlivům než kararský mramor. Od antiky se uplatňoval v architektuře i v sochařství. Těží se v okolí obce Laas (jižní Tyrolsko)Itálii.
 • Istrijský mramor se vyznačuje bílou barvou, od antiky se uplatňoval v architektuře i v sochařství na pobřeží Jaderského moře.
 • šternberský mramor je bílý (Český Šternberk)
 • bohdanečský mramor je bílý (Bohdaneč)
 • pernštejnský mramor je bílý (Nedvědice)
 • nehodivský mramor je šedý (Nehodiv)
 • lipovský mramor je tmavý a světlý (Horní Lipová)
 • sněžníkovský mramor je světlý (Horní Morava)
 • supíkovický mramor je světlý (Supíkovice)
 • zříceninový mramor má na vyleštěných plochách kresby v hnědých tónech (FlorencieItálii, Sudoměřice).

Vápence Barrandienu těžené jako kvádrový kámen pro sochařské a architektonické užití:

Moravské a Moravskoslezské vápence těžené jako kvádrový kámen pro sochařské a architektonické užití:

 • cetechovický mramor je barevný (Cetechovice), vrchnějurský (oxford) vápenec
 • křtinský mramor je barevný (Křtiny), devonský a částečně brekciovitý vápenec
Přírodní kresba na vyleštěném povrchu „zříceninového mramoru“ může připomínat město nebo stromy

Mramory z Řecka:

Užití mramoru

Hlava Afrodity – mramor kararského typu

Bílý mramor, jako je kararský, byl velmi ceněným materiálem pro sochaře již od starověku. Dobře se opracovává (stupeň tvrdosti 3), je relativně izotropní, homogenní a odolný proti otřesům při opracovávání. Lom světlakalcitových krystalech způsobuje „voskový“ vzhled povrchu a sochám dává dojem živého těla.

Parthenon

Pro starověké civilizace byl mramor oblíbeným stavebním materiálem, protože se dal opracovat bronzovými nástroji. Z těchto dob se nám dochovalo mnoho příkladů stavitelské vyspělosti jejich tvůrců. Jako materiál na stavby slouží mramor do současnosti. Díky své rozmanité struktuře a barevnosti se používá k dekorativním účelům. Z důvodu vysoké ceny originálu je často napodobován (imitace). Na podlahy není příliš vhodný, protože je málo odolný proti otěru.

Nařezaný na kostky se mramor používá při dláždění chodníků, kdy se z různobarevných druhů složí mozaika. Jemný mramorový prach se používá jako brusivo v brusných pastách (i v zubních), plnidlo při výrobě lesklého papíru (tzv. křídový papír), na výrobu „umělého mramoru“, přidává se do barev, plastických hmot.

Kulturní rozměr

Mramor se, jako oblíbený materiál řeckých a římských sochařů a stavitelů, stal symbolem pro tradiční a vytříbený vkus. Sněhově bílý mramor je symbolem čistoty a také nesmrtelnosti.[zdroj?]

Odkazy

Reference

 1. a b HONS, Richard Jan. Atlas našich hornin. 1. vyd. Praha: ALADIN agency, 2017. 200 s. ISBN 978-80-906737-4-8. S. 154, 155. 
 2. PETRÁNEK, Jan a kol. Encyklopedie geologie. 1. vyd. Praha: Česká geologická služba, 2016. 352 s. ISBN 978-80-7075-901-1. S. 200. 
 3. NĚMEC, František. Klíč k určování nerostů a hornin. 4. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1979. 224 s. S. 161, 166. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mramor Geologická zahrada DP Praha 2017 1.jpg
Autor: Karelj, Licence: CC BY-SA 4.0
Vzorek mramoru z vesnice Bohdaneč v malém geoparku “Geologická zahrada” u Dolních Počernic, Praha
Lindew.jpg
Autor: Lysippos 22:32, 14. Mär. 2008 (CET), Licence: CC BY-SA 2.0 de
Lipovský mramor, tmavý
Supi.jpg
Autor: Lysippos 12:18, 15. Mär. 2008 (CET), Licence: CC BY-SA 2.0 de
Supimarm
Neho.jpg
Autor: Lysippos 20:39, 14. Mär. 2008 (CET), Licence: CC BY-SA 2.0 de
Nehodivský mramor.
Mramor-skoupy.jpg
Autor: Richi 63, Licence: CC BY-SA 4.0
Vzorek pochází z lomu Skoupý u Petrovic. Skutečná šířka záběru je 12 cm.
Capitoline Aphrodite Louvre Ma 571.jpg
Head of Aphrodite of the Capitoline type. Marble, Roman copy of the 2nd century CE after a Hellenistic reelaboration of Praxiteles Cnidian Aphrodite. Found in Rome.
Sniez.jpg
Autor: Lysippos 20:44, 14. Mär. 2008 (CET), Licence: CC BY-SA 2.0 de
Sněžníkovský mramor.
Landscape marble skyline.jpg
"Landscape marble", showing naturally formed patterns in marble resembling a city skyline. Photograph taken at the Natural History Museum, London.