Muž se železnou maskou

Muž se železnou maskou
NarozeníDesetiletí od 1640
Úmrtí19. listopadu 1703
Paříž
Povolánívězeň
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Záznam o uvěznění muže v masce (záznam z Bastilly, 1698

Muž se železnou maskou, pohřbený pod jménem Marchioly (první polovina 17. století – 19. listopadu 1703) je označení neznámého vězně, který byl od roku 1669 nebo 1670 držen až do své smrti v několika francouzských vězeních, včetně Bastily, a nucen nosit na tváři masku. Ta byla zřejmě z tmavé látky a až pozdější legenda z ní udělala masku železnou. Jeho stálým věznitelem byl Bénigne Dauvergne de Saint-Mars a jediné spolehlivé informace o tajemném vězni pocházejí z dokumentů tohoto muže.

Hypotézy o identitě

Postupně vzniklo více než padesát hypotéz o identitě „muže se železnou maskou“. Jedna z nich usuzuje, že vězněm byl vévoda de Beaufort, bratranec Ludvíka XIV., který se zúčastnil několika spiknutí proti Richelieuoviovi a Mazarinovi a byl jedním z vůdců Frondy. Další hypotézy pokládají za předmětnou osobu ministra financí Fouqueta, hraběte Ercole Mattiolliho (ministra zahraničí vévody z Mantovy) či domnělého tajného králova bratra. Poslední hypotézu, která je nejslavnější, zformuloval Voltaire. Žádná z těchto hypotéz není podložena historickými důkazy.

Americký historik z univerzity v Santa Barbaře Paul Sonnino tvrdí, že vězňovo skutečné jméno bylo Eustache Dauger a jednalo se o člověka zapleteného do finančních machinací na dvoře kardinála Mazarina.[1]

Muž se železnou maskou v kultuře

Téma muže se železnou maskou je klíčovou zápletkou Dumasova románu Tři mušketýři ještě po deseti letech.

V letech 1929–1998 vzniklo několik filmů a televizní seriál na dané téma s názvem Muž se železnou maskou nebo Železná maska. Muž se železnou maskou je i český muzikál z roku 2017. Píseň Billyho Bragga nese název Man in the Iron mask.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Homme au masque de fer na francouzské Wikipedii.

  1. Kdo byl Muž se železnou maskou? Historik objasňuje záhadu ve své knize, pátral třicet let. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2016-05-10 [cit. 2017-03-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

L'homme au masque de fer, acte d'écrou, 1698.jpg
The incarceration of the Man in the Iron Mask as recorded in the Bastille prison register on 18 September 1698.
Man in the Iron Masque crop.jpg
"L'Homme au Masque de Fer" ("The Man in the Iron Mask"). Anonymous print (etching and mezzotint, hand-colored) from 1789. According to the caption on the original (not seen here), the Man in the Iron Mask was fr:Louis de Bourbon, comte de Vermandois, an illegitimate son of Louis XIV. No evidence is given to support this claim, which is just one among many, and may have been merely a piece of revolutionary propaganda. Caption (in French, with modernized spelling): "L'Homme au Masque de Fer, ou plutôt son histoire, qui a si longtemps fixé les recherches d'une infinité d'auteurs, vient de sortir enfin du ténébreux chaos où la discrétion barbare d'intermédiaires ministériels l'avaient plongé jusqu'à présent. Des papiers trouvés à la Bastille nous apprennent que cette dénomination n'a jamais appartenu qu'à Louis de Bourbon, comte de Vermandois, fils naturel de Louis XIV, né le 2 octobre 1667, qui fut condamné à un emprisonnement perpétuel pour avoir, à l'âge de 16 ans, donné un soufflet au Dauphin. Pour envelopper ses traits d'un voile impénétrable, on lui couvrit le visage d'un masque de fer dont la mentonnière et les ressorts d'acier lui permettaient néanmoins de prendre sa subsistance. C'est en 1683 que l'on place l'époque de sa détention. Ce malheureux Prince mourut à la Bastille en 1703 après une captivité de 20 ans dans différentes prisons. (Ceux qui voudront avoir des renseignements plus étendus sur cet objet pourront consulter un papier qui se vend Rue de Chartres N°85.)"