Muditá
Muditá (v páli a sanskrtu: मुदिता) znamená radost, zejména zprostředkovanou radost. Jedná se o jeden ze „Čtyř vznešených příbytků“ (brahmavihára).
Klasickým příkladem tohoto stavu mysli je postoj rodičů při pozorování úspěchů svého dospívajícího dítěte.[1] Tento stav mysli by neměl být zaměňován s hrdostí, jelikož člověk prožívající zprostředkovanou radost nemusí mít žádný zájem na úspěších ostatních nebo přímý zisk z nich.
Opakem muditá je škodolibost.
Aplikace
Muditá meditace je používána k pěstování vděčné radosti při úspěchu a štěstí druhých.
Buddhističtí učitelé interpretují muditá šířeji jako vnitřní pramen nekonečné radosti, která je vždy k dispozici každému, bez ohledu na okolnosti.
„Čím více člověk pije z tohoto pramene a čím bezpečněji se člověk cítí ve vlastní hojnosti štěstí, tím se stává štědřejším a více si libuje v radosti jiných lidí.“
Radost se také tradičně považuje za nejobtížnější ke kultivaci ze čtyř stavů mysli (brahmavihārā: také „čtyři vznešené postoje“). Ukázat radost znamená oslavovat štěstí a úspěch u jiných, i když sami čelíme tragédii.[2]
Podle učitele buddhismu Ayya Khema místo projevování radosti k sadistickému potěšení by se měl projevovat soucit (Karuná).
„Vzdálení nepřátelé“ radosti jsou žárlivost (závist) a chamtivost, stavy mysli, které jsou v evidentní opozici. „Blízký nepřítel“ radosti, kvalita, která se povrchně podobá radosti, ale při hlubším pohledu je k ní protikladná, je rozjaření, které je definováno jako hledání příjemného zážitku kvůli pocitu nedostatečnosti nebo nedostatku.[3][4]
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mudita na anglické Wikipedii.
- ↑ U PANDITA, Sayadaw. The State of Mind Called Beautiful. [s.l.]: Simon and Schuster, 2006. ISBN 9780861713455. S. 51.
- ↑ Elizabeth J. Harris, A Journey into Buddhism Source for Free Distribution with permission from Access to Insight and the Buddhist Publication Society
- ↑ Buddhagosha, 'Vishudimagga' Section 2.100
- ↑ Dhamma Lists: Insight Meditation Center