Mudra

Složené ruce sochy buddhy Amitábhy v japonské Kamakuře do gesta dhjánimudra

Mudra (v dévanágarí मुद्रा; mudrá) je symbolické či rituální gesto používané v buddhismu i hinduismu. Některé mudry jsou předváděny pomocí celého těla, avšak k zobrazení většiny z nich je třeba jen ruka a prsty. Mudry jsou důležité při interpretaci mnoha náboženských zobrazení i jako součást některých hinduistických rituálů apod. Některé se také používají při léčení. Jejich funkce je založena na regulaci toku prány v těle. Mezi nejznámější mudry patří bhúmisparšamudra, doslova „gesto dotyku země“, které použil Gautama Buddha, když byl na cestě k probuzení.

V rané mahajánové ikonografii je u sochy Buddhy vyobrazeno jen několik gest rukou, avšak v mladší vadžrajánové ikonografii se díky rozšiřující se vadžrajánovému božstvu rozrostla o další. Někdy je celkový počet muder udáván jako třicet šest. V névárském buddhismu v Káthmándú se uvádí „osm velkých muder“ a ten samý počet se udává i v japonském buddhismu jakožto osm hlavních muder. V indické buddhistické vadžrajáně lze nalézt dvanáct hlavních muder božstev. Všechna gesta rukou však nelze označit jako mudry, některé totiž mohou poukazovat jen na pouhý způsob postavení prstů.[1]

Mudry v buddhismu

Běžně se v buddhistické ikonografii vyskytují následující mudry:

Abhaja-mudra

„Gesto ochrany“ symbolizuje bezpečí a zbavení se strachu. Mudra je prováděna obvykle pouze pravou rukou, která je vyzdvižena do výšky hrudi, paže je mírně pokrčená a dlaň s nataženými prsty, které směřují vzhůru, směřuje dopředu. Abhaja-mudra poukazuje na Buddhovu ochranu všech živých bytostí, které chrání před všemi strachy z koloběhu znovuzrození.[1] S touto mudrou je obvykle zobrazován zelený buddha Amóghasiddhi.[2]

Bhúmisparša-mudra

„Gesto dotyku země“ je jednou z nejběžnějších symbolů buddhismu. Představuje okamžik probuzení Gautama Buddhy pod stromem bodhi, kdy porazil boha Máru a přivolal bohyni země Sthávaru, která měla být svědkyní Buddhova probuzení.[1] V tom okamžiku Gautama Buddha seděl s pravou rukou na pravém koleni, která se dotýkala země, a levou ruka spočívala v gestu meditace.

Bhútadámara-mudra

„Gesto ovládnutí duchů“ je gestem, který zahání démony. Ruce jsou překřížené v oblasti zápěstí nebo předloktí, pravá leží na levou, dlaně směřují vzhůru směrem ven a malíčky obou rukou jsou propojené. Ruce takto překřížené připomínají křídla garudy, která by měla zahnat zlé duchy.[1]

Bódhjangí-mudra

„Gesto probuzení“ je realizováno tak, že vztyčený ukazovák sevřené levé ruky spočívá v pravé ruce, která je sevřená v pěst. S touto mudrou je vyobrazován buddha Vairóčana.

Dharmačakra-mudra

„Gesto kola zákona“ zvané také jako „gesto kola dharmy“ symbolizuje moment, kdy Buddha v Gazelím háji v Sárnáthu podal poprvé svůj výklad o čtyřech ušlechtilých pravdách, tedy poprvé roztočil kolo dharmy. Palce a ukazováky obou rukou se dotýkají a vytvářejí kruhy. Tyto kruhy představují kolo dharmy. Ruce se nacházejí ve výši srdce, přičemž levá dlaň směřuje ven od srdce a pravá je obrácena k srdci. Pravá ruka znamená předávání Buddhova učení, zatímco levá ruka zde symbolizuje moudrost a vnitřní uvědomění.[3] S tím to gestem je nejčastěji zobrazován sám Gautama Buddha.

Dhjáni-mudra

„Gesto meditace“ představuje soustředění, rovnováhu a klid. Tato mudra je prováděna buď levou rukou, nebo oběma rukama. Ruce se nachází v úrovni břicha nebo spočívají na klíně, kdy pravá ruka leží na levé a dlaně směřují vzhůru. Špičky palců obou rukou se navzájem dotýkají a vytváří tak trojúhelník, který symbolizuje tři klenoty, kterými jsou považovány Buddha, Sangha a Dharma. S touto mudrou je zobrazován Gautama Buddha a buddha Amitábha.[3]

Šaranágamana-mudra

„Gesto poskytování útočiště“ může být realizováno levou nebo pravou rukou. Dlaň ruky směřuje nahoru a od těla. Palec se dotýká špičky buď ukazováku, prostředníku, nebo prsteníku. Spojením palce s jedním z těchto prstů vzniká kruh a ostatní prsty směřují vzhůru. Kruh představuje útočiště a tři prsty symbolizují tři klenoty.  Tato mudra se obvykle objevuje jako mudra osmi podob Táry nebo Avalókitéšvary, kteří chrání před „osmi velkými strachy“.[1]

Varada-mudra

„Gesto laskavosti“ symbolizuje velkorysost a milosrdenství. S touto mudrou jsou bytosti zobrazovány v sedě. K provedení je použita buď pravá ruka, nebo levá ruka. Otevřená dlaň ruky spočívá na koleni, směřuje ven od těla a spolu s nataženými prsty směřuje dolů. Varada-mudra je často vyobrazována s božstvem, které v druhé ruce drží atributy plnící přání jako jsou klenoty, plody nebo rostliny. Mezi takové patří například buddha medicíny Bhaišadžjaguru.[3]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b c d e BEER, Robert. Symboly tibetského buddhismu. Překlad Petra Andělová. Praha: BB art, 2005. 284 s. ISBN 80-7341-674-3. 
  2. Mudras of the Great Buddha: Symbolic Gestures and Postures. Exotic India [online]. [cit. 2020-05-27]. Dostupné online. 
  3. a b c GAUDING, Madonna. The Signs and Symbols Bible: The Definitive Guide to Mysterious Markings. 1. vyd. New York: Sterling, 2009. 400 s. ISBN 978-1402770043. 

Literatura

  • HIRSCHI, Gertrud. Mudry - joga prstů. Praha: Pragma, 2010. ISBN 80-7205-896-7. 
  • MENEN, Rajendar. Mudry a jejich léčivá síla : jóga rukou. Praha: Pragma, 2009. ISBN 9788073491994. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

047 Cave 21, Dharmacakra Mudra (34246669281).jpg
Autor: Photo Dharma from Sadao, Thailand, Licence: CC BY 2.0
Ajanta Caves, Aurangabad, India
Burma - Seated Buddha - 2011.149 - Cleveland Museum of Art.tif
Autor: unknown, Licence: CC0
This rare image of the historical Buddha Shakyamuni is shown seated with crossed legs in the position of meditation. His left hand rests on his lap, referring to his meditation under the Bodhi tree, and his right hand is in the earth-touching gesture—calling the earth to witness his enlightenment. The Buddha sits on a double lotus pedestal that indicates the presence of a transcendent being.

The sculptural style is typical of sculptures made at the Buddhist site of Pagan. Sculptures such as this were installed in niches in an interior passage of a temple.

As is typical of Burmese works, this sculpture was carved from a solid piece of wood. Its surface was covered in black lacquer and then gilded; a great deal of the gilding remains intact. Because lacquer is an easily perishable material, works of this type and size are exceedingly rare; this sculpture is one of the best extant examples.
Amoghasiddhi1.jpg
Amoghasiddhi
Green tara 1947 wk.jpg
Painting of Buddhist goddess Green Tara by Prithvi Man Chitrakari done in 1947.
Borobudur - Buddha Statue - 035 Dhyana Mudra, Amitabha (11679385166).jpg
Autor: Photo Dharma from Penang, Malaysia, Licence: CC BY 2.0

035 Dhyana Mudra, Amitabha at Borobudur, Java

Photograph of a Buddha statue at Borobudur in Java, Indonesia taken by Anandajoti.