Mudra
Mudra (v dévanágarí मुद्रा; mudrá) je symbolické či rituální gesto používané v buddhismu i hinduismu. Některé mudry jsou předváděny pomocí celého těla, avšak k zobrazení většiny z nich je třeba jen ruka a prsty. Mudry jsou důležité při interpretaci mnoha náboženských zobrazení i jako součást některých hinduistických rituálů apod. Některé se také používají při léčení. Jejich funkce je založena na regulaci toku prány v těle. Mezi nejznámější mudry patří bhúmisparšamudra, doslova „gesto dotyku země“, které použil Gautama Buddha, když byl na cestě k probuzení.
V rané mahajánové ikonografii je u sochy Buddhy vyobrazeno jen několik gest rukou, avšak v mladší vadžrajánové ikonografii se díky rozšiřující se vadžrajánovému božstvu rozrostla o další. Někdy je celkový počet muder udáván jako třicet šest. V névárském buddhismu v Káthmándú se uvádí „osm velkých muder“ a ten samý počet se udává i v japonském buddhismu jakožto osm hlavních muder. V indické buddhistické vadžrajáně lze nalézt dvanáct hlavních muder božstev. Všechna gesta rukou však nelze označit jako mudry, některé totiž mohou poukazovat jen na pouhý způsob postavení prstů.[1]
Mudry v buddhismu
Běžně se v buddhistické ikonografii vyskytují následující mudry:
Abhaja-mudra
„Gesto ochrany“ symbolizuje bezpečí a zbavení se strachu. Mudra je prováděna obvykle pouze pravou rukou, která je vyzdvižena do výšky hrudi, paže je mírně pokrčená a dlaň s nataženými prsty, které směřují vzhůru, směřuje dopředu. Abhaja-mudra poukazuje na Buddhovu ochranu všech živých bytostí, které chrání před všemi strachy z koloběhu znovuzrození.[1] S touto mudrou je obvykle zobrazován zelený buddha Amóghasiddhi.[2]
Bhúmisparša-mudra
„Gesto dotyku země“ je jednou z nejběžnějších symbolů buddhismu. Představuje okamžik probuzení Gautama Buddhy pod stromem bodhi, kdy porazil boha Máru a přivolal bohyni země Sthávaru, která měla být svědkyní Buddhova probuzení.[1] V tom okamžiku Gautama Buddha seděl s pravou rukou na pravém koleni, která se dotýkala země, a levou ruka spočívala v gestu meditace.
Bhútadámara-mudra
„Gesto ovládnutí duchů“ je gestem, který zahání démony. Ruce jsou překřížené v oblasti zápěstí nebo předloktí, pravá leží na levou, dlaně směřují vzhůru směrem ven a malíčky obou rukou jsou propojené. Ruce takto překřížené připomínají křídla garudy, která by měla zahnat zlé duchy.[1]
Bódhjangí-mudra
„Gesto probuzení“ je realizováno tak, že vztyčený ukazovák sevřené levé ruky spočívá v pravé ruce, která je sevřená v pěst. S touto mudrou je vyobrazován buddha Vairóčana.
Dharmačakra-mudra
„Gesto kola zákona“ zvané také jako „gesto kola dharmy“ symbolizuje moment, kdy Buddha v Gazelím háji v Sárnáthu podal poprvé svůj výklad o čtyřech ušlechtilých pravdách, tedy poprvé roztočil kolo dharmy. Palce a ukazováky obou rukou se dotýkají a vytvářejí kruhy. Tyto kruhy představují kolo dharmy. Ruce se nacházejí ve výši srdce, přičemž levá dlaň směřuje ven od srdce a pravá je obrácena k srdci. Pravá ruka znamená předávání Buddhova učení, zatímco levá ruka zde symbolizuje moudrost a vnitřní uvědomění.[3] S tím to gestem je nejčastěji zobrazován sám Gautama Buddha.
Dhjáni-mudra
„Gesto meditace“ představuje soustředění, rovnováhu a klid. Tato mudra je prováděna buď levou rukou, nebo oběma rukama. Ruce se nachází v úrovni břicha nebo spočívají na klíně, kdy pravá ruka leží na levé a dlaně směřují vzhůru. Špičky palců obou rukou se navzájem dotýkají a vytváří tak trojúhelník, který symbolizuje tři klenoty, kterými jsou považovány Buddha, Sangha a Dharma. S touto mudrou je zobrazován Gautama Buddha a buddha Amitábha.[3]
Šaranágamana-mudra
„Gesto poskytování útočiště“ může být realizováno levou nebo pravou rukou. Dlaň ruky směřuje nahoru a od těla. Palec se dotýká špičky buď ukazováku, prostředníku, nebo prsteníku. Spojením palce s jedním z těchto prstů vzniká kruh a ostatní prsty směřují vzhůru. Kruh představuje útočiště a tři prsty symbolizují tři klenoty. Tato mudra se obvykle objevuje jako mudra osmi podob Táry nebo Avalókitéšvary, kteří chrání před „osmi velkými strachy“.[1]
Varada-mudra
„Gesto laskavosti“ symbolizuje velkorysost a milosrdenství. S touto mudrou jsou bytosti zobrazovány v sedě. K provedení je použita buď pravá ruka, nebo levá ruka. Otevřená dlaň ruky spočívá na koleni, směřuje ven od těla a spolu s nataženými prsty směřuje dolů. Varada-mudra je často vyobrazována s božstvem, které v druhé ruce drží atributy plnící přání jako jsou klenoty, plody nebo rostliny. Mezi takové patří například buddha medicíny Bhaišadžjaguru.[3]
Galerie
Odkazy
Reference
- ↑ a b c d e BEER, Robert. Symboly tibetského buddhismu. Překlad Petra Andělová. Praha: BB art, 2005. 284 s. ISBN 80-7341-674-3.
- ↑ Mudras of the Great Buddha: Symbolic Gestures and Postures. Exotic India [online]. [cit. 2020-05-27]. Dostupné online.
- ↑ a b c GAUDING, Madonna. The Signs and Symbols Bible: The Definitive Guide to Mysterious Markings. 1. vyd. New York: Sterling, 2009. 400 s. ISBN 978-1402770043.
Literatura
- HIRSCHI, Gertrud. Mudry - joga prstů. Praha: Pragma, 2010. ISBN 80-7205-896-7.
- MENEN, Rajendar. Mudry a jejich léčivá síla : jóga rukou. Praha: Pragma, 2009. ISBN 9788073491994.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Mudra na Wikimedia Commons
- Použití muder a jejich léčivé účinky
- (anglicky) Ukázky buddhistických muder - perokresby a popisy Archivováno 29. 1. 2012 na Wayback Machine
- (anglicky) Léčivé mudry Archivováno 5. 8. 2011 na Wayback Machine
Média použitá na této stránce
Autor: Photo Dharma from Sadao, Thailand, Licence: CC BY 2.0
Ajanta Caves, Aurangabad, India
Autor: unknown, Licence: CC0
The sculptural style is typical of sculptures made at the Buddhist site of Pagan. Sculptures such as this were installed in niches in an interior passage of a temple.
As is typical of Burmese works, this sculpture was carved from a solid piece of wood. Its surface was covered in black lacquer and then gilded; a great deal of the gilding remains intact. Because lacquer is an easily perishable material, works of this type and size are exceedingly rare; this sculpture is one of the best extant examples.
Amoghasiddhi
Painting of Buddhist goddess Green Tara by Prithvi Man Chitrakari done in 1947.
Autor: Photo Dharma from Penang, Malaysia, Licence: CC BY 2.0
035 Dhyana Mudra, Amitabha at Borobudur, Java
Exhibit in the Linden-Museum - Stuttgart, Germany.
Enjoji, Nara, Japan
Autor: Jean-Pierre Dalbéra from Paris, France, Licence: CC BY 2.0