Muhammad as-Senussi
Muhammad as-Senussi | |
---|---|
korunní princ libyjský | |
Znak Libyjského království | |
Úplné jméno | Saíd Muhammad al-Rida bin Saíd Hasan ar-Rida al-Mahdí as-Senussi |
Tituly | korunní princ libyjský |
Narození | 20. října 1962 Tripolis |
Předchůdce | Idris I. |
Dynastie | Senussiové |
Otec | korunní princ Hasan |
Matka | korunní princezna Fawzia bint Tahir |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Saíd Muhammad ar-Rida bin Saíd Hasan ar-Rida al-Mahdí as-Senussi (20. října 1962) je syn libyjského korunního prince Hasana Senúsího a korunní princezny Fawzíy. Narodil se v Tripolisu a libyjskými royalisty je považován za legitimního následníka libyjského trůnu a za hlavu dynastie Senussi. Společně s ním si částečný nárok činí jeho vzdálený příbuzný Idris al-Senussi.
Životopis
Plukovník Muammar Kaddáfí vedl vojenský převrat, při kterém 1. září 1969 došlo ke svržení krále Idríse I., prastrýce Muhammad as-Senussi, a jeho otce, korunního prince.[1] Kaddáfí nechal zadržet královskou rodinu a držel ji v domácím vězení. Roku 1982 byl jejich dům a zařízení domu zničeny a rodina byla nucena se uchýlit do chýše na pláži. V roce 1988 jim bylo umožněno emigrovat do Spojeného království.
Muhammad al-Senussi získal vzdělání v Británii. 18. června 1992 byl svým otcem, korunním princem, povolán k následnictví trůnu a k funkci hlavy rodu panovníků Libye.
Během povstání v Libyi 2011 as-Senussi veřejně promluvil na podporu protestujících. Vyjádřil svou soustrast s "hrdiny, kteří položili své životy, zabití brutálními Kaddáfího silami" a vyzval mezinárodní společenství k "okamžitému zastavení veškeré podpory diktátora."[2] 24. února 2011 poskytl rozhovor televizi Al Jazeera English, ve kterém vyzval mezinárodní společenství, aby podpořilo odstavení Kaddáfího od moci a pomohlo tak zastavit stávající "masakr".[3] Odmítl slova o občanské válce prohlášením: "Libyjský lid a národ dokázaly, že stojí pospolu". Na dotaz, jakou podobu by měla mít nová vláda, a zda by mohla být obnovena královská ústava z roku 1951, odpověděl, že takové otázky jsou "předčasné a jsou to otázky, o kterých rozhodne Libyjský lid", a dodal, že současnou prioritou je zastavení "zabíjení nevinných lidí". Na otázku ohledně jeho návratu do vlasti odpověděl: "rodina Senussi se stále považuje za služebníka Libyjského národa."[4]
V srpnu 2011 prohlásil v rozhovoru pro německý týdeník Die Zeit, že je připraven sloužit své zemi, pokud si to její lid bude přát. „O tom, kdo po případném Kaddáfího pádu stane v čele země, musí rozhodnout její obyvatelé,“ uvedl a připomněl, že pro Libyi žádá demokratické uspořádání.[5] O korunním princi spekulují někteří novináři jako o jedné z osob, které mají šanci promluvit do uspořádání nové Libye.[6]
Výroky
- Návrat monarchie do Libye není prioritou, avšak "OSN, jež schválila libyjskou ústavu po vyhlášení nezávislosti musí zasáhnout a obnovit ústavnost, zachovat svobodné volby a nechat národ, ať sám rozhodne jaký systém preferuje."[7]
- "Libyjský lid si zvolil pokojný odpor vůči tomuto režimu, do té doby, než zmizí z Libye a tito lidé se nevrátí do svých domovů, dokud nebude nastolena spravedlnost… [oni] pozvedli své hlasy v Benghází a Tripolisu a všech ostatních městech po celé Libyi. Pozvedli hlas, aby je celý svět slyšel… Jeho [Kaddáfího] odpor a boj za udržení u moci nebude trvat dlouho, protože libyjský lid národ touží po svobodě. Jeho velká lidová revoluce nakonec nebude vítězná, protože libyjský lid je jednotný."[8]
Reference
- ↑ Neo-Tarzanism: Gaddafi’s legendary petulance Archivováno 29. 10. 2013 na Wayback Machine. Khaleej Times
- ↑ Libya’s Crown Prince Says Protesters Will Defy ‘Brutal Forces’. Bloomberg. 22 February 2011. Dostupné online [cit. 2011-02-22]. (anglicky)
- ↑ Libya's 'crown prince' makes appeal. Al Jazeera English. 24 February 2011. Dostupné online [cit. 2011-02-24]. (anglicky)
- ↑ Libya’s Prince Senussi Says Tribes Are United Against Qaddafi = Business Week. www.businessweek.com. 25 February 2011. Dostupné online [cit. 2011-02-25]. (anglicky)
- ↑ Libyjský korunní princ je prý připraven sloužit své zemi – ČeskéNoviny.cz, 24. 8. 2011
- ↑ Kaddáfího může vystřídat technokrat s diplomem z USA i korunní princ – iDNES.cz, 24. 8. 2011
- ↑ Anti-Gaddafists rally in London. [s.l.]: Al-Ahram Weekly (Region). Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-02-26. (anglicky) .
- ↑ Kaddáfí téměř u konce, říká libyjský princ. uk.news.yahoo.com [online]. [cit. 2011-04-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-03-05.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Muhammad as-Senussi na Wikimedia Commons
- Anti-Kaddáfíovci demonstrují v Londýně
- Libyjská konstituční unie
- Výzva libyjského 'korunního prince'
Média použitá na této stránce
Autor: Пакко, Licence: CC BY-SA 3.0
Emblem of the Kingdom of Libya, known as the "Crown of Libya", after a design used during 1952-1969.
The constitution of the Kingdom of Libya of 1952 in article 7 describes the flag, but not the emblem. No official description is available at present (due to the restrictions placed on government archives since the military coup of 1969), and the design is reconstructed from many variants in shape and color schemes. The 24dec1951.com website conducted research into the design as represented in official government sources of 1952-1969, and describes the emblem as follows:
- Top Crown adorned with a white Crescent and five-pointed star at its summit, at which five visible side frames originating from a ring at the base converge. The star studded base and frame contain a velvet black head cover like object.
- The Top Crown is supported at its base by two beautiful plantar designs; in the form of three intertwined C and S scroll shapes.
- Two massive “Shoulder” frames contain the body of the crown from the right and left [...]. Each side is a complex formation of intertwined branches in the shape of an S Curve, which is essentially two back-to-back C scrolls; the larger one of which terminates in a large beautiful spiral at the top. [...]
- The background color of the large interior below the Top Crown can be white or transparent, although this is not evident in the picture of the Libyan pound. The background color of the center region surrounding the large white Crescent and Star is black as in the center stripe of the Libyan flag.
- A white ring with thin black borders, surrounds the center large white Crescent and Star.
- Nine five-pointed white stars surround the center ring.
- Large white crescent.
- Five pointed star located well above the perimeter of the crescent. This differs from the flag, which places the star at the extremities of the crescent.
- A Center Crown, seated above the ring containing the Crescent and Star. Its design is identical to the Top Crown, except for being smaller in size.
- Plantar/ floral ornamentation similar to #2 above, providing variation and connectivity to the base.
- At the base, an elegant design that resembles a document scroll with a ring tie at its center. It is noted that the color scheme of the crown is most likely white for the stars and crescents, black and white (or transparent) for spaces, and gold for the crowns and frames. [...]