Multicela

Skupina bouřkových oblaků – Cumulonimbus incus – s charakteristickým tvarem kovadliny

Multicela je nejběžnější konvekční bouře. Je tvořena dvěma a více bouřkovými buňkami (cumulonimby). Některé její projevy mohou být velmi intenzivní, nebo i extrémní. Často se vyskytují silné nárazy větru, kroupy, nebo silný déšť. Nemusí se však vyskytnout ani jedno z toho. Má životnost od desítek minut do desítek hodin.

Typy multicel

Uspořádání jednotlivých elementů (radarové odrazivosti) v multicelární bouři má obvykle vzhled neuspořádaného shluku nebo strukturu linie, což odpovídá dělení multicelárních bouří na:

  • shlukové multicely (multicell cluster storms) a
  • liniové multicely (multicell line storms).

Pro liniové multicely se používá anglický výraz „squall line“ (SQL).

  • Bouře s charakteristikami jak liniové, tak shlukové multicely se označují jako kvazilineární konvektivní systémy (QLCS).

Mezosynoptické konvekční systémy

  • MCS (z anglického mesoscale convective system) – je systém bouřkových oblaků, který alespoň v jednom směru vytváří souvislou srážkovou oblast o rozměru 100 km a větším.[1]
  • MCC (z anglického mesoscale convective complex) – je komplex bouřkových oblaků, který splňuje následující kritéria: Oblast vysokých oblaků v rámci kovadliny, o teplotě −32 °C a nižší, o ploše alespoň 100 000 km², nebo oblast vysokých oblaků v rámci kovadliny, o teplotě −52 °C a nižší, která je větší než 50 km². Excentricita je alespoň 0,7 v čase maximálního plošného rozsahu.

Odkazy

Reference

  1. Řezáčová D. et al., 2007. S. 472.

Literatura

  • ŘEZÁČOVÁ, Daniela, a kol. Fyzika oblaků a srážek. 1. vyd. Praha: Academia, 2007. 1 DVD. (Gerstner; sv. 2). ISBN 978-80-200-1505-1. Kapitola Multicelární bouře, s. 420–430. 

Související články

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

8402 STS41B Challenger Thunderstorms over Brazil.jpg
This photograph, acquired in February 1984 by an astronaut aboard the doomed Space Shuttle Challenger, shows a series of mature thunderstorms located near the Parana River in southern Brazil. With abundant warm temperatures and moisture-laden air in this part of Brazil, large thunderstorms are commonplace. A number of overshooting tops and anvil clouds are visible at the tops of the clouds. Storms of this magnitude can drop large amounts of rainfall in a short period of time, causing flash floods.