Multifokální síňová tachykardie

Multifokální síňová tachykardie (multifokální atriální tachykardie - MAT) je porucha srdečního rytmu, při které je příčina rychlé srdeční akce ve svalovině srdečních předsíní. V ní se v tomto případě nachází oblasti, které vytváří vzruchy rychleji než normální "udavač tempa" (pacemaker), kterým je sinoatriální uzel.

Příčinou je zvýšená automacie v těchto oblastech: srdeční buňky mají schopnost spontánní depolarizace - tedy samovolné změny membránového napětí, kdy po překročení jistého prahového napětí dojde ke vzniku vzruchu (rychlé depolarizaci), který se odtud rychle šíří po srdci a vede k srdečnímu stahu. Za patologických stavů mohou existovat zdroje, v jejichž buňkách probíhá spontánní depolarizace rychleji než sinoatriálním uzlu, kde je za normálních okolností nejrychlejší. Takový patologický zdroj pak celému srdci vnutí svou frekvenci a může být příčinou rychlé srdeční akce - tachykardie.

Vyšetření

Multifokální síňová tachykardie se diagnostikuje podobně jako jiné srdeční arytmie podle elektrokardiografického záznamu (EKG). Je definovaná přítomností alespoň třech míst v síních, která jsou zdrojem abnormálních vzruchů - na EKG je poznáme podle toho, že vlny P, které odpovídají aktivitě předsíní, mají proměnlivý tvar, podle toho z kterého zdroje se jednotlivé vzruchy šíří. Najdeme tedy alespoň tři různé typy vln P, které se liší tvarem i vzdáleností od následujícího komplexu QRS (odpovídá aktivitě srdečních komor). Na rozdíl od jiných supraventrikulárních tachykardií nedosahuje srdeční frekvence u MAT obvykle extrémně vysokých hodnot (obvykle 100-130/minutu) a pulz bývá nepravidelný.

Příčiny

Nejčastěji se vyskytuje u pacientů s nemocemi plic a průdušek. Podílí se na ni nedostatečné okysličení krve a změny v hladinách krevních minerálů, které u těchto nemocných bývají.

Léčba

Je třeba léčit zejména základní vyvolávající, obvykle plicní, onemocnění. Z léků ovlivňujících srdeční rytmus se podávají kalciové blokátory, ovšem s nejistým efektem. Jiná speciální opatření jako kardioverze či radiofrekvenční ablace se neprovádí. [1]

Reference

Externí odkazy

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.