Murad III.

Murad III.
Sultan Murad III.jpg
Narození4. července 1546
Manisa
Úmrtí16. ledna 1595 (ve věku 48 let)
Palác Topkapi
Místo pohřbeníIstanbul
BydlištěPalác Topkapi
Povolánívládce
Nábož. vyznánísunnitský islám
ChoťSafiye Sultan
Şemsiruhsar Hatun
DětiMehmed III.
Ayshe Sultan
Fahriye Sultan
Fatma Sultan
Mihrimah Sultan
Hümaşah Sultan
RodičeSelim II. a Nurbanu haseki Sultan
RodOsmanská dynastie
PříbuzníŞehzade Abdullah, Ismihan Sultan, Fatma Sultan, Şah Sultan a Gevherhan Sultan (sourozenci)
Ahmed I., Mustafa I., Şehzade Yahya, Şehzade Mahmud, Dilruba Sultan, Hatice Sultan, Şehzade Selim, Ayşe Sultan, Hümaşah Sultan a Ümmügülsüm Sultan (vnoučata)
Funkceosmanský sultán (1574–1595)
PodpisMurad III. – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Murad III. (4. července 1546, Manisa či Bozdağan15. či 16. ledna 1595, palác Topkapi, Istanbul, Osmanská říše, česky zastarale též Murat či Amurat) byl osmanským sultánem od roku 1574 až do své smrti. Murad III. začal svou vládu tím, že nechal uškrtit svých pět mladších bratrů. Jeho vláda byla silně ovlivňována intrikami harému, zejména podléhal své matce Nurbanu Sultan a později také své hlavní ženě Safiye Sultan.

Podobně jako jeho otec Selim II. aktivně nevládl, prakticky veškeré výkonné pravomoci za něj ze začátku jeho vládnutí prováděl schopný velký vezír Mehmed Paša Sokolović, který byl dosazen již za vlády jeho dědečka Sulejmana I. Sám Murad III. však neměl velkou důvěru k tomuto velkovezírovi a ani nelitoval jeho zavraždění v roce 1579. Jeho panování poznamenaly války s Habsburky a Safíovci, osmanský hospodářský pokles a rozklad institucí. Zároveň byl ale i velkým příznivcem umění, zvláště miniatur a knih.

Zajímavostí je jeho diplomatická spolupráce a korespondence s anglickou královnou Alžbětou I., zejména díky společnému nepřátelství ke katolickému Španělsku. Dokonce se uvažovalo o úzkém spojenectví při anglo-španělské válce.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Murad III na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Ottoman flag.svg
Ottoman flag after the mid-19th century (before that time, the star was usually 8-pointed, not 5-pointed).
Tughra of Murad III.svg
Tughra (i.e., seal or signature) of Murad III, Sultan of the Ottoman Empire (1574-1595). An explanation of the different elements composing the tughra can be found here.