Musa Çelebi

Musa Çelebi
Narození?
Úmrtí5. července 1413
VyznáníIslám
DynastieOsmanská
Manžel/kaArina
Fülane Hatun
Otecsultán Bajezid I.
Matkaneznámá princezna
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Musa Çelebi (? – 5. července 1413) byl osmanský princ a spoluvládce osmanské říše po dobu tří let během Osmanského interregna. Jméno Çelebi byl osmanský titul znamenající gentleman. 

Pozadí

Musa byl jedním ze synů sultána Bayezida I. O původu jeho matky nejsou dochovány žádné záznamy. Byla buď dcera jednoho z tureckých beyů a nebo byzantská princezna. Po bitvě u Ankary, byl jeho otec sesazen z trůnu Tamerlánem a oba byli zajati. Po smrti Bayezida byl v roce 1403 Musa propuštěn. Vrátil se do Osmanské říše, kde stále trvalo interregnum. Snažil se získat trůn v Burse, hlavním městě Anatolie. Nicméně i jeho tři bratři se snažili o trůn; v Asii to byl İsa Çelebi ve městě Balıkesir, pozdější sultán Mehmed I. v Amasyi a Süleyman Çelebi v Edirne, hlavním městě evropské části říše (říše měla do rozpadu Byzantské říše 2 hlavní města, která se pak rozpadla na další dvě osmanské části říše). 

Osmanské interregnum

İsa svrhl Musu a obsadil Bursu. Musa se usadil v provincii Germiyanid, kde čekal na vhodnou příležitost bojovat dál. V roce 1406 Mehmed svrhl İsu a získal tím anatolskou část říše. Nemohl však bojovat se Süleymanem, který byl na opačné straně říše. Mehmeda a Musa se setkali v Kırşehiru, v centru Anatolie a zformovali alianci proti Süleymanovi. Většina beyliksů z Anatolie tuto alianci podporovali. Podle domluvy Musa odcestoval do Valašska přes Černé moře, kde získal podporu knížete Mirceji. Süleyman musel bojovat se dvěma frontami ze dvou stran; z jedné strany šel Mehmed z Anatolie a z druhé Musa z Evropy. Tato strategie byla úspěšná stejně jako rychlá pomoc Süleymanových vojáků a příznivců. Nakonec byl schopen Musu porazit. Napříč tomu se Musa stále snažit o porážku Süleymana a to až do roku 1410. V roce 1411 se konečně Musovi podařilo Süleymana porazit a získal moc nad Edirne. Süleyman se snažil utéct do Byzantské říše, ale tam byl zadržen a v únoru 1411 zabit. Musa se pak prohlásil za spoluvládce říše. 

Musa jako spoluvládce

Detaily o předešlé alianci Mehmeta a Musy nejsou známé. Musa se prohlásil za sultána evropské části říše, zatímco Mehmet ho viděl jako svého otroka. V bojích se Süleymanem mu významně pomohla Byzantská říše. Konstantinopol (dnešní Istanbul) daroval Manuelovi II. Palaiologosovi jako odměnu za pomoc při bojích. Mehmet se na Manuela obrátil s tím, že by chtěl pomoci k získání trůnu a vytvořili společně novou alianci. 

V roce 1411 a 1412 Mehmetovi plány selhaly a v obou případech, kdy se ho pokoušel porazit byl poraženým on. V roce 1413 požádal Mehmet o pomoc srbského monarchu Stefana Lazareviće a turecké beye z Dulkadiru

Následky

Musova smrt ukončila Osmanské interregnum. Jeho bratr Mehmed se stal sultánem. Nicméně v roce 1416 se šejk Bedrettin, jeden ze zakladatelů Musovi aliance, snažil znovu vést boj proti Mehmedovi. Ostatní události naznačovali, že interregnum bude pokračovat, jelikož jeho bratr Mustafa Çelebi se schoval v Anatolii. Mustafa byl v pořadí pátým následníkem trůnu a znovu bojoval jak s princem Mehmedem, tak s jeho synovce Muratem II., v obou případech však neúspěšně.

Rodina

Musa měl 2 manželky:

  1. Arina (sňatek 1403), dcera Mirceji I., knížete Valašského
  2. Fülane Hatun (sňatek 1412)

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Musa Çelebi na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Coat of arms of the Ottoman Empire (1882–1922).svg
Every sultan of the Ottoman Empire had his own monogram, called the tughra, which served as a royal symbol. A coat of arms in the European heraldic sense was created in the late 19th century. Hampton Court requested from the Ottoman Empire a coat of arms to be included in their collection. As the coat of arms had not been previously used in the Ottoman Empire, it was designed after this request, and the final design was adopted by Sultan Abdul Hamid II on 17 April 1882.
Musa Çelebi.jpg
Çelebi Musa