Museo de La Plata

Museo de La Plata
Údaje o muzeu
StátArgentinaArgentina Argentina
AdresaLa Plata, Argentina
Založeno19. září 1884
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Museo de La Plata (česky Laplatské muzeum) je přírodovědné muzeum ve městě La Plata v Argentině. Je součástí Fakulty a muzea přírodních věd při Laplatské národní univerzitě (Universidad Nacional de La Plata - UNLP).

Muzeum má 400 vědeckých pracovníků, kterým slouží knihovna o více než 58 tisících svazků. Součástí sbírek jsou 3 miliony fosilií a ostatních sbírkových předmětů včetně 44 000 předmětů z oboru botaniky. Budova muzea je dlouhá 135 metrů a v roce 1992 k ní byl přistaven amfiteátr. Roční návštěvnost činí 400 000, z čehož 8 % tvoří návštěvníci a hostující výzkumníci z ciziny.[1]

Dějiny

Badatel a antropolog Francisco P. Moreno

Dětské výlety s otcem a starším bratrem přivedly tehdy 14letého Francisca Morena k tomu, aby v roce 1866 vystavil svou rostoucí sbírku antropologických, fosilních a kostních nálezů v domě své rodiny v Buenos Aires, čímž nevědomky položil základy budoucímu Laplatskému muzeu.

Mezi lety 1873 a 1877 zkoumal Moreno tehdy vzdálenou a do značné míry nezmapovanou Patagonii a stal se prvním Argentincem evropského původu, který dosáhl jezer Nahuel Huapi a Argentino s jeho impozantním ledovcem, který nyní nese na jeho počest jméno Moreno. Během tohoto průzkumu shromáždil rozsáhlou sbírku obsahující především paleontologické a antropogenní nálezy a ty pak pečlivě klasifikoval. Jeho cesta mimo jiné ovlivnila stanovení hranic se sousedním Chile v roce 1881. Jeho sbírky se staly základem Archeologického a antropologického muzea v Buenos Aires, které bylo založeno v roce 1877.[1]

Svými dary muzeu přispěli i mezinárodně uznávaní přírodovědci jako Paul Broca a Rudolf Virchow a staly se exponáty muzea přírodních věd Bernardina Rivadavia. Založení města La Plata v roce 1882 jako nového hlavního města provincie Buenos Aires vedlo místní zákonodárce k tomu, že v roce 1884 nechali sbírku přenést do nového, tehdy rozestavěného muzea nacházejícího se na severní straně parku navrženého renomovaným urbanistou Charlesem Thaysem .

Laplatské muzeum bylo slavnostně otevřeno 19. listopadu 1888 v den šestého výročí založení města. Protože Morenovy sbírky tvořily jádro muzea, byl jmenován jeho prvním ředitelem.[2] V roce 1888 propustil z muzea Florentina Ameghina a dokonce mu odepřel vstup do budovy. Aby doplnil popis nálezů, ponechal si Ameghino během sporů část sbírky fosilií, které jménem muzea shromáždil jeho bratr Carlos Ameghino v provincii Santa Cruz.[3] Dalším raným přispěvatelem do paleontologické sbírky muzeí byl přítel Florentina Ameghina Santiago Roth a Moreno ho v roce 1895 jmenoval vedoucím paleontologického oddělení muzea.[4]

Přestože muzeum mělo v rozpočtu prostředky pouze na devět asistentů, neboť jeho financování bylo omezeno legislativou, snažil se Moreno zpočátku instituci a její sbírky udržet. Tato omezení posléze přesvědčila Morena, aby v roce 1906 začlenil muzeum do nové a rostoucí Laplatské univerzity, která je v současnosti druhou největší v Argentině. Ztráta samostatnosti vedla k tomu, že Moreno opustil místo ředitele a odešel do důchodu, přestože si ponechal funkci předního správce sbírek a ta ho zaměstnávala až do jeho smrti v roce 1919.

Morenovy sbírky budily od počátku pozornost světové antropologické komunity a přitahovaly četné hostující mezinárodní učence. Muzeum získalo akreditaci Americké aliance muzeí a také uznání od jednoho z tehdy nejprestižnějších přírodovědců Spojených států Henryho Augusta Warda, který ho považoval za čtvrté nejvýznamnější svého druhu na světě.[1]

Charakteristika muzea

Vchod do muzea střeží plastika smilodona od Victora de Pol

Muzeum má ve své sbírce asi 3 miliony položek, i když jen malá část z nich je umístěna v expozicích. Prestiž muzea pochází převážně ze sbírky fosílií velkých savců nalezených v oblasti pamp v severní Argentině, datovaných do třetí a čtvrté periody kenozoika.

Součástí expozice jsou rovněž argentinští trilobiti z období kambria a graptoliti z období siluru. Muzeum má i zoologickou, entomologickou a botanickou expozici.

Pokud jde o antropologii, muzeum se zaměřuje především na exponáty s tematikou Jižní Ameriky, zejména z Argentiny a Peru ukazující kulturní vývoj Ameriky od předkeramického období (12 800 př. n. l.) do doby Incké říše a příchodu Evropanů. Ovšem je zde i egyptská expozice, která ukazuje rekonstrukci chrámu v Akši.

Muzeum sice zmodernizovalo své exponáty a přidalo technická média, ale stále udržuje osteologickou expozici se stejnými charakteristikami, kritérii a koncepty, jaké mělo na počátku dvacátého století. Tím si prohlídka muzea zachovává původní koncept dle časové osy evoluční historie, což odpovídá dominantním myšlenkám vědecké komunity na konci devatenáctého století.[5]

Egyptské exponáty

První tři předměty do egyptologické sbírky daroval Dardo Rocha, zakladatel města La Plata a jeho dlouholetý starosta. Jednalo se o tři mumie z doby asi před 2 700 lety a jsou uchovávány ve svých sarkofázích.[6]

V letech 1961 až 1963 financovala argentinská vláda průzkumné a záchranné práce památek v Súdánu a Egyptě. Tato mezinárodní akce probíhala pod záštitou UNESCO a jejím cílem byla záchrana památek ohrožených zaplavením v důsledku výstavby Asuánské přehrady na Nilu. Výsledkem práce argentinských archeologů bylo vykopání chrámu Ramesse II. ze 13. století př. n. l. v lokalitě Akša (Súdán). Výměnou obdrželo muzeum 300 předmětů, z nichž 60 se týkalo přímo chrámu Ramesse II. Zbývající předměty byly nalezeny v egyptských hrobkách, nebo na jiných prehistorických místech a pohřebištích.[7]

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku La Plata Museum na anglické Wikipedii.

  1. a b c AMETRANO, Silvia. Una vigencia de 130 años [online]. Museo de La Plata, 2007 [cit. 2022-01-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-04-02. (španělsky) 
  2. FARRO, Máximo Ezequiel. Historia de las colecciones en el Museo de La Plata, 1884-1906. , 2008 [cit. 2022-01-26]. Tesis de doctorado. Universidad Nacional de La Plata. . DOI: 10.35537/10915/4403. Dostupné online. (španělsky)
  3. FERNICOLA, Juan Carlos. Implicancias del conflicto Ameghino-Moreno sobre la colección de mamíferos fósiles realizada por Carlos Ameghino en su primera exploración al río Santa Cruz, Argentina. Revista del Museo Argentino de Ciencias Naturales. 2011-06, roč. 13, čís. 1, s. 41–57. Dostupné online [cit. 2022-01-26]. ISSN 1853-0400. (španělsky) 
  4. WEIGELT, Gertrud. Santiago Roth 1850-1924. Ein Berner als wissenschaftlicher Pionier in Südamerika. [s.l.]: [s.n.], 1951. [Santiago Roth 1850-1924 : ein Berner als wissenschaftlicher Pionier in Südamerika Dostupné online]. S. 19–39. (německy) 
  5. ELDAMATY, Mamdouh; TRAD, May; HAWASS, Zahi. Egyptian Museum Collections around the World: Studies for the Centennial of the Egyptian Museum. 1st., edition vyd. Volume Two. [s.l.]: The American University in Cairo Press, 2004. 1408 s. ISBN 978-9774247774. (anglicky) 
  6. TERUGGI, Mario. Museo de La Plata, 1888-1988: una centuria de honra. La Plata: Fundación Museo de La Plata Francisco Pascasio Moreno, 1988. 157 s. S. 80. (španělsky) 
  7. VERCOUTTER, Jean. Preliminary report on the excavations at Aksha by the Franco-Argentine archaeological expedition 1961. Kush, Journal of the Sudan Antiquities Service. Maṣlaḥat al-Āthār, 1962, roč. 10, čís. 109. ISSN 0075-7349. (anglicky) 

Literatura

  • MORENO, Francisco. Two Prehistoric Skulls Brought Back from the Rio Negro. Příprava vydání Robert K. Stevenson. [s.l.]: [s.n.], 1880. 7 s. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Museo de Ciencias Naturales de La Plata en los años 1930s.jpg
Fachada del Museo de Ciencias Naturales de la Plata en una fotografía de la década de 1930
Smilodon La Plata Museum.JPG
Autor: Leandro Kibisz (Loco085), Licence: CC BY-SA 3.0
A Smilodon sculpture in front of the La Plata Museum, in Argentina.
La Cienaga culture exhibit.JPG
Autor: Alexrebolledo, Licence: CC BY-SA 3.0
Collection of artifacts from La Ciénaga culture, Argentina.
Compared Osteology Room La Plata Museum.JPG
Autor: Leandro Kibisz (Loco085), Licence: CC BY-SA 3.0
Compared Osteology Room in Natural History Museum of La Plata, Argentina.
Museo LP 100 sala etnografía.JPG
Sala de etnografía dedicada a las culturas que se desarrollaron fuera del actual territorio de la Argentina. Museo de La Plata
La Plata Museum Oceanic Exhibit.jpg
Autor: BeRT2me, Licence: CC BY-SA 4.0
View from above of the La Plata Museum Oceanic Exhibit