Musica enchiriadis

Zobrazení organa v dazijské notaci. Musica enchiriadis, pozdní 9. století

Musica enchiriadis (dosl. „příručka k /nauce o/ hudbě“) je titul traktátu z 9. století, který pojednává o způsobu zpívání organa. Tato „příručka“ pochází z raného období západního vícehlasu a je psána tzv. dazijské notaci. Výraz organum v gregoriánském chorálu označoval přidání jednoho hlasu (organum duplum), později též více hlasů (organum triplum, resp. quadruplum).

Pojednání Musica enchiriadis bylo zřejmě zamýšleno jako praktický návod k výuce zpěvu organ v klášterní pěvecké praxi.

Pravidla notace

Tato notace používá množství tvarů písmen, která jsou otočená o 90°, k vyjádření různých tónových výšek. Podle pravidel raně středověkého hudební tvorby připadalo u gregoriánského chorálu v úvahu u přidaného hlasu použití jen některých intervalů i vedení hlasů. Musica enchiriadis takto popisuje výhradně quintorganum a quartorganum. Tyto formy organ jsou také známy jako paralelní organum, tzn., že se oba hlasy pohybovaly převážně v paralelním pohybu stále v kvintovém nebo kvartovém rozestupu (případně doplněné o zdvojenou horní oktávu).

Výjimku zde tvořily začátek a konec písně, kdy na začátku oba hlasy vycházely z téhož tónu a pohybovaly se paralelním pohybem a na konci zpěvu se hlasy opět sbíhaly do výchozího tónu (occursus).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Musica_enchiriadis na německé Wikipedii.

Literatura

  • Dieter Torkewitz: Das älteste Dokument zur Entstehung der abendländischen Mehrstimmigkeit (Beihefte zum Archiv für Musikwissenschaft, sv. 44). Stuttgart 1999.
  • Michael Walter: Vom Beginn der Musiktheorie und dem Ende der Musik. Über die Aktualität des Mittelalters in der Musikgeschichte. In: Acta Musicologica, sv. 70 (1998), str. 209-228 (zde v PDF[nedostupný zdroj]).
  • Ernst Ludwig Waeltner: Das Organum bis zur Mitte des 11. Jahrhunderts. Tutzing, 1975.

Související články

Média použitá na této stránce

Musica enchiriadis Rex celi.png
Früheste Darstellung eines Organums in einer theoretischen Schrift, der "Musica enchiriadis" aus dem späten 9. Jahrhundert