Muzeum Bedřicha Hrozného

Polabské muzeum - Muzeum Bedřicha Hrozného
Severní průčelí Muzea Bedřicha Hrozného
Severní průčelí Muzea Bedřicha Hrozného
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoLysá nad Labem
Adresanám. Bedřicha Hrozného 265, Lysá nad Labem 289 22
ZakladatelČlenové spolku Čtenářská jednota
Pojmenováno poBedřich Hrozný
Založeno1893
Zaměřenístálá expozice Život a dílo Bedřicha Hrozného, krátkodobé výstavy
Původní účel budovyŠpitál sv. Alžběty
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum Bedřicha Hrozného je muzejní institucí, která sídlí v polabském městě Lysá nad Labem. Je součástí Polabského muzea, příspěvkové organizace Středočeského kraje. Hlavní náplní muzea je připomenout osobnost významného vědce Bedřicha Hrozného.

Historie

Muzeum vzniklo v roce 1893 na základě aktivity členů spolku Čtenářská jednota, kteří založili muzejní odbor. S dalším rozvojem muzejnictví se po roce fungování muzejní odbor s 22 členy od jednoty osamostatnil.[1] Vůdčí postavou nově vzniklé muzejní společnosti byl František Otruba, badatel v oblasti místního národopisu a historie a od roku 1909 i ředitel místní školy.[2]

Muzeum se poprvé významně představilo veřejnosti na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze v roce 1895, kdy zde vystavilo 101 předmětů se vztahem k Polabí. Za expozici udělil pořadatelský výbor výstavy čestný diplom s uznáním a bronzové medaile.

V roce 1912 muzeum s názvem Městské muzeum v Lysé nad Labem přesídlilo do budovy staré radnice. Od roku 1951 nese muzeum čestný název Muzeum Bedřicha Hrozného, o rok později došlo k dalšímu přesunu do budovy s čp. 265 z roku 1752, kde sídlí dodnes. V 60. letech se stalo pobočkou Polabského muzea, sídlícího v Poděbradech.

Budova

Muzeum sídlí v památkově chráněné barokní budově čp. 265. Ta sloužila původně jako radnice, zároveň se zde nacházela šatlava a pranýř. Při požáru v roce 1751 budova vyhořela a byla znovu postavena, vrchnost v ní zřídila špitál a roku 1789 tu Jan Stejskal založil první světskou lékárnu. Špitál byl zrušen roku 1805, k přesunu lékárny došlo v roce 1873.[3]

Dům tvoří čtyři křídla, obklopující vnitřní dvůr. Přízemní části jsou kryté valbovou střechou, střední patrová část mansardovou s vikýřem a zdobeným okénkem. Hlavní dveře jsou vsazeny do pískovcového portálu.

Expozice

Stálá expozice muzea je rozdělená na tři části. První se zaměřuje na historii města, s množstvím archeologických nálezů, přičemž zvláštní pozornost je věnována baroknímu období. Historie končí přelomem 19. a 20. století a zahrnuje také významné rodáky.[4]

Druhá část bývala věnována regionální historii, na počátku 70. let byla přebudována na pamětní síň věnovanou osobnosti Bedřicha Hrozného, lyského rodáka a významného orientalisty, který rozluštil chetitský jazyk. V roce 1978 započala rekonstrukce síně, slavnostní otevření proběhlo 6. května 1979, v den stého výročí vědcových narozenin.[1] Muzeum prezentuje unikátní sbírkové exponáty, listinný materiál i osobní předměty.

Poslední část se zabývá přírodními zajímavostmi Lysé nad Labem a jejího okolí. Zbytek výstavního prostoru je od konce druhé světové války věnován krátkodobým výstavám („Z koncentračních táborů lyských vězňů“, „Z historie divadelního spolku Tyl v Lysé nad Labem“), případně přednáškám pro veřejnost.[4]

Odkazy

Reference

  1. a b BORSKÝ, František. In: Lysá nad Labem – Sborník o městě a jeho lidech. 1. vyd. Lysá nad Labem: Naše vojsko, 1982. S. 169–171.
  2. Muzeum Bedřicha Hrozného Lysá nad Labem - MUSEUM.CZ - rozcestník mezi českými muzei, muzea v ČR. www.museum.cz [online]. [cit. 2023-10-01]. Dostupné online. 
  3. Budova Polabského muzea v Lysé nad Labem [online]. [cit. 2023-10-01]. Dostupné online. 
  4. a b Muzeum Bedřicha Hrozného Lysá nad Labem [online]. [cit. 2023-10-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Muzeum B. Hrozného Lysá (4).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Muzeum Bedřicha Hrozného na rohu Sojovické ulice a náměstí Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem