Muzeum Boženy Němcové

Muzeum Boženy Němcové
Muzeum Boženy Němcové
Muzeum Boženy Němcové
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
Založeno1902
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Barunčina škola

Muzeum Boženy Němcové je nejstarší české literární muzeum, které je věnováno životu a dílu spisovatelky Boženy Němcové. Muzeum je umístěno v České Skalici. Hlavní část se nachází v maloskalickém muzejním areálu, kde je na 400 m2 prezentován v nové expozici z roku 2020 život Boženy Němcové a chronologie její tvorby doplněná o řadu originálů. Součástí jsou bývalý hostinec, klášter a zbytky středověké tvrze. V muzeu se také nachází expozice Bitva u České Skalice 28. 6. 1866 Prusko-rakouské války.

Druhá část expozice je umístěna v Barunčině škole blízko náměstí. Je zde zpřístupněna školní třída z 19. století, kam v letech 1824 - 1833 chodila Barbora Panklová (později Němcová) do školy.

Třetí expozicí je spravovaná stezka, která vede okolo všech muzejních expozic, a následně po tzv. bažantnici do Ratibořic, kde Božena Němcová vyrůstala, a kde jsou památky známé z nejznámějšího díla Babička (Ratibořický zámek, Staré bělidlo apod.). Stezka je dlouhá 7,5 km a končí u Rýzmburského altánku.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Muzeum Boženy Němcové.JPG
Autor: Kozuch, Licence: CC BY-SA 3.0
Muzeum Boženy Němcové
Ceska Skalice-muzeum.jpg
Autor: Bonio, Licence: CC BY-SA 3.0
Stara szkoła w Českiej Skalicy. Część Muzeum Boženy Němcovej.