Muzeum a galerie severního Plzeňska

Muzeum a galerie severního Plzeňska
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
AdresaKralovice 1, 331 41, Česko
Založeno1952
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum a galerie severního Plzeňska je příspěvková organizace Plzeňského kraje. Sídlí v budově bývalého proboštství v Mariánské Týnici poblíž Kralovic. Jako regionální muzeum provádí vlastivědnou a sbírkovou činnost pro oblast okresu Plzeň-sever. Je členem Asociace muzeí a galerií České republiky.[1]

Historie a sbírky

Muzeum bylo založeno v roce 1952. Brzy získalo status okresního muzea, po integraci s muzei v Manětíně a Kožlanech v letech 1977-1978 neslo až do 90. let 20. století název Muzeum okresu Plzeň-sever.[2]

Základ muzea již při jeho vzniku tvořila etnografická sbírka. Muzejní sbírky dále zahrnují archeologické nálezy, historický a numismatický fond, militaria, umělecké předměty, knihy a tiskoviny, pohlednice a fotografie. Nejzajímavější součástí fondu je soubor umělecké litiny z 19. století ze železárny v Plasech.[3]

Expozice

Vlastní muzejní expozice jsou umístěny v prvním patře budovy proboštství. Jsou věnovány především etnografii (život na venkově a život ve městě).[4] Dlouhodobá výstava v přízemí "Baroko a jeho svět" je věnována architektu Santinimu.[5] Muzeum zpřístupňuje také kostel Zvěstování Panny Marie s ambity, který prošel v letech 1993-2021 zásadní rekonstrukcí (byla obnovena hlavní kupole chrámu a východní ambit byl dostavěn podle původních plánů).[4]

Další činnosti

Muzeum pořádá krátkodobé výstavy, koncerty a přednášky. Jako výstavní a koncertní sál slouží bývalý klášterní refektář. Věnuje se i publikační činnosti. Od roku 1991 vydává Vlastivědný sborník - čtvrtletník pro regionální dějiny severního Plzeňska, vydalo i řadu monografií a několikasvazkový soupis drobných památek zdejšího kraje Paměť krajiny. Badatelům i jiným zájemcům slouží muzejní knihovna, zaměřená zejména na regionální fond.

Odkazy

Reference

  1. Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici. Asociace muzeí a galerií České republiky. www.cz-museums.cz [online]. [cit. 2023-08-25]. Dostupné online. 
  2. Historie muzea a expozic - Oficiální stránky Muzeum a galerie Severního Plzeňska. www.marianskatynice.cz [online]. [cit. 2023-08-25]. Dostupné online. 
  3. Sbírka muzea - Oficiální stránky Muzeum a galerie Severního Plzeňska. www.marianskatynice.cz [online]. [cit. 2023-08-25]. Dostupné online. 
  4. a b Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici. PR Deník. 2021-07-01. Dostupné online [cit. 2023-08-25]. 
  5. Baroko a jeho svět - Oficiální stránky Muzeum a galerie Severního Plzeňska. www.marianskatynice.cz [online]. [cit. 2023-08-25]. Dostupné online. 

Související stránky

Externí odkazy

Ze sbírek

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Mariánská Týnice, jižní průčelí.jpg
(c) Adam Hauner, CC BY-SA 3.0
Jižní průčelí proboštství Mariánské Týnice, barokní stavba dle projektu J. B. Santini-Aichela
Madona z Dýšiny.jpg
Autor: Gortyna, Licence: CC BY-SA 4.0
Madona z Dýšiny (kolem 1345) umístěná v Mariánské Týnici
Evzen Tyttl foto marianska tynice.jpg
Evžen Tyttl (1666-1738), opat kláštera v Plasích.
Mariánská Týnice z dronu 02.jpg
Autor: Emve76, Licence: CC BY-SA 4.0
Mariánská Týnice s poutním kostelem Zvěstování Panny Marie z dronu - od severozápadu