Muzeum esperanta ve Svitavách
Muzeum esperanta ve Svitavách | |
---|---|
Ottendorferova vila - sídlo muzea | |
Údaje o muzeu | |
Stát | Česko |
Založeno | 20. září 2008 |
Zeměpisné souřadnice | 49°45′16,88″ s. š., 16°28′21,41″ v. d. |
Webové stránky | |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. | |
Muzeum esperanta ve Svitavách (v esperantu: Esperanto-Muzeo en Svitavy) je kulturní zařízení Českého esperantského svazu fungující od roku 2008 v Ottendorferově domě ve Svitavách.
Poslání
Účelem muzea je přiblížit veřejnosti mezinárodní plánový jazyk esperanto, určený k rovnoprávné mezinárodní komunikaci, pro usnadnění porozumění a přátelství mezi lidmi a ochranu minoritních kultur.
Muzejní expozice mapuje vznik a historii esperantského hnutí v ČR i zahraničí a prezentuje všestranné praktické využití znalosti esperanta v současné době. Pozornost je věnována i dění okolo esperanta na Svitavsku a nechybí ani sběratelské kuriozity a unikáty.
Umístění
Muzeum se nachází v přízemních prostorách Ottendorferova domu ve Svitavách, historické budově, postavené roku 1892 za podpory svitavského mecenáše Valentina Oswalda Ottendorfera a dříve sloužící jako knihovna. Budova je ve správě Městského muzea a galerie ve Svitavách, s nímž je Český esperantský svaz v úzké součinnosti. Český esperantský svaz má v budově od října 2011 své oficiální sídlo (nikoliv však kancelář).
Historie
Muzeum slavnostně zahájilo dne 20. září 2008. Zahájení se zúčastnili čestní hosté, mezi nimi např. Herbert Mayer, ředitel Mezinárodního esperantského muzea ve Vídni.
Český esperantský svaz delší dobu sháněl vhodné prostory. Muzeum esperanta ve Svitavách vzniklo úsilím svitavských esperantistů, za podpory vedení města Svitavy a Městského muzea a galerie ve Svitavách. Významně přispělo Ministerstvo kultury ČR a americká nadace Esperantic Studies Foundation.
V souvislosti s umístěním muzea je zdůrazňována dostupnost města Svitavy, nacházejícího se v přirozeném středu České republiky, a kulturní tradice Ottendorferova domu. Ve městě aktivně působí Klub přátel esperanta ve Svitavách, založený v roce 1933, dobrovolnicky zajišťující provoz muzea a podílející se organizačně na pořádaných akcích. Z nedaleké Litomyšli pocházel Karel Píč, básník, esperantista, člen Akademie esperanta.
V Městském muzeu v nedaleké České Třebové existuje oddělení Historie esperantského hnutí v českých zemích, avšak pouze coby depozitář a archiv. Toto muzeum zapůjčilo pro muzeum ve Svitavách některé exponáty.
14. 1. 1923 proběhla mimořádná valná hromada deutscher Esperanto - Vereine der tschechoslowakische Republik v Saaz (Žatec) za účasti svitavských delegátů[1]
r. 1923 15. Světového kongresu esperanta v německém Norimberku se zúčastnila svitavská esperantistka Muiller Mili[2]
r. 1923 kurz esperanta ve Svitavách Germana E-Ligo, Distrikta Asocio Mähr-Schönberg,navštěvovalo 25 dospělých osob[3]
r. 1924 Esperanto-Gruppe měla koncem dubna 1924 35 jednotlivých členů a 560 členů různých klubů mimo jiné i ze Svitav.[4]
r. 1925 Koncem května r. 1925 otevřel v Lanškrouně Er. Koblischke čtyř měsíční kurz pro pokročilé a začátečníky. Na společném výletě do Anenské Studánky se členové setkali s ostatními esperantisty z České Třebové, Moravské Třebové a Svitav.[5]
od 23. 4. 1933 začal kurz esperanta ve Svitavách vedený p. Kargerem, který navštěvovalo 15 osob.[6]
r. 1936 Účastníkům 28. Světového kongresu ve Vídni, byla nabídnuta možnost návštěvy u svitavských esperantistů, kteří měli připraveny výlety do Litomyšle, na hrad Svojanov a Budislav. Návštěvu organizoval Karlo Karger, prezidanto de la Verdstela Frataro kaj komitatano de Germano Esp.-Ligo.[7]
Činnost
Stálá expozice
Expozici Muzea esperanta ve Svitavách utvářejí především vzácné knihy a tiskoviny vydávané v esperantu po celém světě a dokumentace esperantského hnutí v ČR a jinde ve světě. Postupně je budována i sbírka sběratelských materiálů s esperantskou tematikou. Panely a vitríny průběžně aktualizované stálé expozice představují stručně historii a jazyk samotný, zejména současné možnosti využití esperanta v oblasti cestování, získávání osobních kontaktů, vzdělávání, kultury, sběratelství, vědy a techniky i humanitárních projektů. Součástí expozice je také multimediální interaktivní informační panel, knihovna esperantské literatury (zahrnující v roce 2014 přes 14 tisíc katalogizovaných knihovních jednotek) a badatelské pracoviště s počítačem a databází multimediálních dokumentů.
Muzeum se též zabývá dějinami idejí mezinárodního jazyka všeobecně a jejich uskutečnění, což zahrnuje: [8]
- první myšlenky na zavedení mezinárodního jazyka: J. A. Komenský, G. W. Leibniz, R. Descartes
- starší projekty mezinárodního neutrálního jazyka, předcházející esperantu: volapük, solresol a další.
Nechybějí ani různé sběratelské kuriozity, jako např. sto let staré japonské časopisy psané na ručním papíře.[9]
Tematické výstavy
Kromě stálé expozice se 1-2x ročně v muzeu konají tematické výstavy:
- 40 let Českého esperantského svazu a aktivity mládeže, u příležitosti konání Mezinárodního kongresu esperantské mládeže v České republice (květen až říjen 2009)
- Esperanto a železnice, ke 100. výročí založení Mezinárodní federace esperantistů-železničářů, včetně mezinárodní dětské výtvarné soutěže na toto téma (říjen 2008 až červen 2010)
- Kreslený humor Pavla Raka, známého českého kreslíře, karikaturisty a esperantisty (červen 2010 až červen 2011)
- Duchovní tradice světa a esperanto (červen 2011 až květen 2012)
- 125 let esperanta (červen 2012 až květen 2013)
- Esperanto a múzy (červen 2013 až září 2014)
- Sběratelství a esperanto (září 2014 až září 2015)
- S esperantem kolem světa (září 2015 až září 2016)
- Člověk proti Babylonu (červen 2017 až září 2018)
- 10 let muzea a 100 let republiky (září 2018 až doposud)
Další aktivity
Muzeum rovněž pořádá pro veřejnost kulturní akce (např. v rámci červnové Muzejní noci, Marcipánové Vánoce, pravidelné cestovatelské večery v součinnosti s Asociací Brontosaura Svitavy) a jazykové kurzy esperanta. Český esperantský svaz zde organizoval svoji konferenci (říjen 2009) a klubová školení, v září 2013 zde proběhly oslavy pěti let muzea a 80 let esperanta ve Svitavách. V říjnu 2011 hostilo muzeum akci Esperantská Wikimánie při příležitosti výročí 10 let od založení Esperantské Wikipedie. Konaly se zde i konference mezinárodních esperantských organizací (např. kulturní organizace OSIEK či Křesťanské ligy esperantistů – KELI).
Odkazy
Reference
- ↑ La Marto. Roč. 1922.
- ↑ Esperanto Triumfonta [online]. 1923.
- ↑ Germana Esperantisto. Roč. 1923.
- ↑ La Marto. Roč. 1924.
- ↑ La Marto. Roč. 1925.
- ↑ La Socialisto. Roč. 1933.
- ↑ Esperanto Triumfonta. Roč. 1936.
- ↑ První expozice
- ↑ Muzeum esperanta Slavnostní zahájení: sobota 20. září 2008 ve 14 hodin, Ottendorferův dům
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Muzeum esperanta ve Svitavách na Wikimedia Commons
- Muzeum esperanta ve Svitavách (oficiální stránky)
- Virtuální prohlídka muzea na webu Infocentra Svitavy
- Muzeum esperanta ve Svitavách na webu Městského muzea a galerie Svitavy
- Stránky muzea na komunitním webu Ipernity
- Muzeum esperanta ve Svitavách na Facebooku
- Skupina přátel Muzea esperanta ve Svitavách na Facebooku
- Fotogalerie akcí v Muzeu esperanta Archivováno 7. 7. 2020 na Wayback Machine. na webu Klubu přátel esperanta ve Svitavách
- Svitavy. Místo, kde si porozumí všechny národy světa [online]. Český rozhlas Pardubice. Dostupné online.
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Esperanto-klubo Písek, Licence: CC BY-SA 4.0
Muzeum mezinárodního jazyka esperanto ve Svitavách, nacházející se v přízemí Ottendorferova domu poblíž hlavního náměstí
Autor: Esperanto-klubo Písek, Licence: CC BY-SA 3.0
Akce "Malování s Pavlem Rakem", u příležitosti vernisáže cleoroční výstavy "Kreslený humor Pavla Raka" (průřez celoživotním dílem známého českého ilustrátora, karikaturisty a esperantisty, v Muzeu esperanta ve Svitavách dne 12.6.2010