Muzeum historických nočníků a toalet

Muzeum nočníků a toalet
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
Adresaod 1. 3. 2018 pouze ve virtuální podobě
ZakladatelJan Sedláček
Renáta Sedláčková
Založeno2005
Uzavřeno28. 2. 2018
ZaměřeníHistorie nočníků, toalet a související hygieny
Vyhledávané exponátynočník pro Napoleona Bonaparte, pro Titanic, z Lincolnovy ložnice Bílého domu, DC, čínského císaře Čchie-Lung
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum historických nočníků a toalet představuje ve virtuální prohlídce sbírku historických nočníků a toalet z různých částí světa, která je největší svého druhu na světě. Představuje přibližně 2000 předmětů, mezi které patří nočníky, toalety, pohlednice, obrazy a různé kuriozity, např. toaletní miniatury, pasti na blechy a předměty osobní hygieny.[1][2][3][4]

Sbírka obsahuje nočníky vyrobené pro Napoleona Bonaparte, Titanic, čínského císaře Čchien-lunga i pro ložnici Bílého domu, kterou obýval Abraham Lincoln. Exponáty jsou materiálově i tvarově pestré, mimo jiné z ryzího stříbra, jeden nočník je např. vyroben z vojenské helmy Wehrmachtu. Muzeum vystavuje i svatební nočníky, do kterých se novomanželům ve Francii po svatební noci vkládají různé sladkosti nebo nočníky s hracím strojkem, dámské nočníky bourdaloue (ve tvaru omáčníku) a další toaletní zajímavosti. K vidění jsou i historická splachovadla, replika historického kamenného novobarokního záchodu, toaletního papíry i mýdla. Mapuje i historii a vývoj toalet.

Toto netradiční muzeum vzniklo na Tvrzi Třebotov, kterou manželé Sedláčkovi zrekonstruovali a objevili zde dvě středověké toalety. Od roku 2005 se začali tematikou a sběratelstvím zabývat a 10. října 2010 otevřeli na tvrzi muzeum. Následně ho roku 2014 přestěhovali do Prahy, kde ho provozovali nejprve ve Vyšehradské ulici a později v Michalské ulici až do 28. února 2018. Nyní je sbírka v pražském depozitáři připravená k zápůjčkám jiným institucím a badatelské činnosti. Všechny exponáty jsou k vidění v nové virtuální prohlídce a e-muzeu. [1][2][3][4]

Reference

  1. a b NOVÁKOVÁ, Jolana. Nočníky a toalety mají v Praze své muzeum [online]. Český rozhlas, 31. prosince 2015 [cit. 2016-02-23]. Dostupné online. 
  2. a b KOVAŘÍKOVÁ, Blanka. Exponáty Muzea nočníků a toalet mají cenu zlata. Novinky.cz [online]. Borgis, 27. září 2015 [cit. 2016-02-23]. Dostupné online. 
  3. a b ŘÍMANOVÁ, Radka. Muzeum WC na Výtoni ukazuje tisíce exponátů. Vzniklo z rodinné vášně [online]. iDnes.cz, 26. července 2014 [cit. 2016-02-23]. Dostupné online. 
  4. a b Muzeum historických nočníků a toalet [cit. 2022-07-23]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“