Myšlín (tvrz, okres Česká Lípa)

Myšlín (tvrz)
Skála zvaná Myší ostrůvek, též Myší zámek nebo Myšlín uprostřed jezera na nástěnné malbě Hugo Ullika z roku 1869 v tzv. hraběcí čekárně v železniční stanici Doksy
Skála zvaná Myší ostrůvek, též Myší zámek nebo Myšlín uprostřed jezera na nástěnné malbě Hugo Ullika z roku 1869 v tzv. hraběcí čekárně v železniční stanici Doksy
Poloha
AdresaDoksy, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tvrz Myšlín stávala nad zaniklou obcí Myšlín na území dnešního okresu Česká Lípa v Libereckém kraji. Pozůstatky vsi by se měly nacházet na dně Máchova jezera, zbytky tvrze pak na ostrůvku Myší zámek.

Historie

Tvrz bývala manstvím hradu Bezděz. Kdy byla postavena není známo, k opuštění došlo nejspíš kolem roku 1367, kdy byl bezdězským purkrabím Oldřichem Tistou z Albrechtic založen Velký rybník (dnešní Máchovo jezero) a tím byl přístup do tvrze znemožněn. Jméno Myšlín se ale poprvé objevuje až roku 1405, kdy je zmiňován Petr z Dokze a z Myšlína, který se kvůli škodám způsobeným v Doksech dostal do sporu se svým příbuzným Janem z Dokze a Myšlína. Oba pravděpodobně již bydleli v Doksech a po tvrzi se jen psali. V roce 1460 potvrdil král Jiří z Poděbrad obci Doksy vlastnictví Myšlína, ale ten už v té době byl zatopený. Další písemné zprávy o tvrzi i obci chybí.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Hraběcí čekárna v žst. Doksy (3).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Velký rybník na obraze Hugo Ullika z roku 1869