My z konce světa

My z konce světa
Žánrdětský
Formátseriál
RežieLudvík Ráža
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Počet dílů13
Obvyklá délka25 min
Produkce a štáb
KameraFrantišek Vlček
HudbaLadislav Simon
Produkční
společnost
Československá televize Praha
Premiérové vysílání
StaniceI. program
Vysíláno19751222a22. prosince 1975 – 19760104a4. ledna 1976
My z konce světa na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

My z konce světa je třináctidílný televizní seriál pro děti a mládež, natočený v roce 1975 na motivy knihy Brat mlčanlivého vlka autorky Kláry Jarunkové. Délka jednotlivých dílů činí 25 minut. Režíroval ho Ludvík Ráža a realizoval Krátký film Praha.

Děj seriálu

Seriál sleduje jeden rok života školáka Jiřího Trangoše zvaného Jurka (Jiří Máša) a jeho rodiny na horské chatě „Na konci světa“, kde jeho otec (Radovan Lukavský) dělá správce a matka (Zdena Hadrbolcová) mu pomáhá. Kromě Jurky v něm vystupují i jeho mladší sestra Gábina (Radka Jandáčková), starší bratr Vuk (Oldřich Vízner), který po neúspěšném pokusu o studium na Matfyzu v Brně se vrací na horskou chatu pomáhat rodině s jejím chodem a dvojice bernardýnů Bary a Bojar. Seriál zachycuje běžné denní starosti a radosti hrdinů, umožňuje nahlédnout na provoz a život horské chaty 70. let, nástrahy hor (které se nakonec stanou osudné Vukovi) a například i náročnou činnost horské služby, jejímž členem byl Jurkův otec. Seriál končí odchodem Jurkovy rodiny z chaty do velkého hotelu v nejmenovaném městě.

O seriálu

Exteriéry se točily v Krkonoších v okolí Pece pod Sněžkou a Malé Úpy, interiéry pak v hostivařských atelierech v Praze. Samotná chata „Na konci světa“ se nachází v Peci pod Sněžkou části Severka č.p. 74.[1] Kromě hlavních postav si v seriálu zahrála řada dalších známých herců jako Josef Vinklář (hajný Rýdval), Miriam Hynková (paní Rýdvalová), Josef Bek, Ladislav Mrkvička, Petr Haničinec, Martin Růžek, v dětské roli Zuzana Bydžovská a další. Scénář napsali Irena a Ota Hofmanovi na motivy novely Kláry Jarunkové "Bratr mlčenlivého vlka".

Seznam dílů

  1. Ohňostroj
  2. Tajemství
  3. Noc
  4. Dopis
  5. Pstruzi
  6. Zkouška
  7. Hledá se Bojar
  8. Nádherné prázdniny
  9. Narozeniny
  10. Lovci
  11. Rolničky
  12. Vánoce
  13. Loučení

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“