Mys Hatteras

mys Hatteras

StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mys Hatteras (říjen 1989)

Mys Hatteras, anglicky Cape Hatteras, je mys na pobřeží Severní Karolíny. Je to místo, kterým Severní Amerika zasahuje nejdále na jihovýchod do Atlantského oceánu. Mys leží v ohybu ostrova Hatteras.

Popis

Poblíž mysu Hatteras se střetávají dva mořské proudy, od severu k jihu přináší studené vody Labradorský proud, od jihu k severu proudí rychlý a teplý Golfský proud. Díky proudění se vytváří v příbřežních vodách četné víry a mělké písečné lavice, ty zasahují až 14 mil od pobřeží. Lavicím se říká Diamond Shoals.

Protože námořníci zohledňují mořské proudy při své plavbě, plaví se blízko břehů mysu Hatteras a dostávají se do neklidných mělkých vod, navíc je u mysu častý výskyt bouří. Ve vodách mysu Hatteras ztroskotalo tolik lodí, že se mu přezdívá „Graveyard of the Atlantic“ (vrakoviště Atlantiku). Asi nejznámější ztroskotanou lodí je USS Monitor, který se zde potopil 31. prosince 1862.

Neblaze proslulé jsou na mysu Hatteras ničivé projevy hurikánů, které se přesunují po svých drahách podél východního pobřeží USA. Okolí mysu bylo hodně poničeno v roce 2003 hurikánem Isabel.

Maják

Hatteras je významný pro námořní plavbu. První maják byl na mysu postaven v roce 1803, nahrazen byl novým majákem už v roce 1870. Současný maják je nejvyšší v USA a zároveň je nejvyšší zděný maják světa (2009). V roce 1999 si ustupující pobřežní čára vynutila přemístění majáku více do vnitrozemí.

Jméno

Jméno Hatteras je šestým nejstarším dochovaným anglickým geografickým názvem v USA. Zátoka severně od mysu byla pojmenována Hatrask v roce 1585 sirem Richardem Grenvillem, admirálem vezoucím kolonizační výpravu na Roanoke Island. Jméno se později přeneslo na ostrov i na mys, přičemž se postupem času změnilo na Hatteras.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cape Hatteras na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Cape hatteras 1989.jpg
Cape Hatteras, North Carolina, USA - October 1989
  • The famous barrier island coast of Cape Hatteras, is visible in this near vertical of the North Carolina coast. This barrier island system is protected as the Cape Hatteras National Seashore, with Pamlico Sound to the west and the Atlantic Ocean to the east. A plume of sediment, visible off of the tip of Cape Hatteras, creates a light blue color in the Atlantic Ocean waters. This outflow is from the precipitation runoff of Hurricane Hugo (Sept. 1989) which was still evident during the STS-34 mission (Oct. 1989). This same delayed or extended runoff phenomenon was also very marked along the periphery of the Yucatan Peninsula following Hurricane Gilbert in 1988.
Cape Hatteras lighthouse North Carolina (improved).jpg
A U.S. Air Force C-130E Hercules flies over the Cape Hatteras Lighthouse on the North Carolina coast on Jan. 1, 1999. The Hercules is the Air Force's main transport for intratheater airlift. Capable of operating from rough, dirt, landing strips, the aircraft is the prime transport for dropping paratroops and equipment into hostile or remote areas. This Hercules is attached to the 2nd Airlift Squadron, Pope Air Force Base, N.C.