Národní knihovna Chile

Národní knihovna Chile
Biblioteca nacional 1.JPG
StátChileChile Chile
PolohaSantiago de Chile, Chile
Souřadnice
Další informace
Webové stránkywww.bibliotecanacional.gob.cl
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní knihovna Chile (španělsky Biblioteca Nacional de Chile) je národní knihovna státu Chile. Nachází se v hlavním městě Santiagu de Chile na ulici La Alameda. Knihovna byla založena v roce 1813. Budova, ve které nyní sídlí, byla postavena v roce 1925. Knihovna obsahuje širokou sbírku knih a prvotisků. Některé byly věnované jejich autory a tvoří tak důležitou součást národního dědictví.

Historie

Národní knihovna Chile byla spolu s několika dalšími institucemi založena nově vzniklou Chilskou republikou v období nazývaném Patria Vieja. V novinách El Monitor Araucano bylo 19. srpna 1813 zveřejněno prohlášení o založení národní knihovny. Spolu s prohlášením byla zveřejněna i prosba veřejnosti o poskytnutí knih pro potřeby nově vzniklé veřejné knihovny.[1] Knihovna byla spolu s dalšími republikovými institucemi uzavřena po tzv. katastrofě Rancaguy a to z důvodu porážky národního vojska. Po bitvě u Chacabuca došlo k znovuotevření knihovny, tentokrát s vládní podporou. Knihovna začala přijímat vzácné sbírky. Tehdejší chilský vůdčí představitel Bernardo O'Higgins jmenoval profesora Manuela de Salas prvním ředitelem národní knihovny. V roce 1822 byl druhým hlavním knihovníkem jmenován Friar Camilo Henríquez (redaktor novin Aurora de Chile).

Od svého počátku byla knihovna závislá na Chilské univerzitě a to až do získání autonomie v roce 1852. Při 100. výročí svého založení v roce 1913 knihovna do svého fondu zahrnula také sbírku kláštera Monasterio de Santa Clara

V roce 2003 byl spuštěn portál pro kulturní dědictví a digitální knihovna Memoria Chilena, která umožňuje vzdálený přístup k různým materiálům uchovávaných národní knihovnou.[2]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku National Library of Chile na anglické Wikipedii.

  1. MIDDENDORF, E. W. The National Library and the Chilean Occupation. The Lima Reader [online]. [cit. 2022-12-07]. Dostupné online. 
  2. BIBLIOTECA NACIONAL. www.monumentos.gob.cl [online]. Consejo de Monumentos Nacionales de Chile [cit. 2022-12-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Chile.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Biblioteca nacional 1.JPG
Autor: Pollolavin, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a national monument in Chile: