Náchodská vrchovina

Náchodská vrchovina
Malá a Velká Hejšovina při pohledu z Fort Karola (červenec 2005)
Severní část Náchodské vrchoviny: pohled z Jestřebích hor, vpravo východní část Červenokostelecké pahorkatiny, dole Hronovská kotlina, za nimi Dobrošovská část Sedloňovské vrchoviny, vlevo nejvýše Vrchmezí

Nejvyšší bod841 m n. m. (Špičák)

Nadřazená jednotkaPodorlická pahorkatina
Sousední
jednotky
Broumovská vrchovina, Krkonošské podhůří, Stolové hory, Orlické hory, Levínská vrchovina/Wzgórza Lewińskie/Lewiner Bergland, Chudobská sníženina/Obniżenie Kudowy, Žamberská pahorkatina
Podřazené
jednotky
Červenokostelecká pahorkatina, Hronovská kotlina, Sedloňovská vrchovina, Ohnišovská pahorkatina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PolskoPolsko Polsko
PovodíLabe
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIVB-3A
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Náchodská vrchovina je geomorfologický podcelek Podorlické pahorkatiny, kterou tvoří společně se Žamberskou pahorkatinou a Moravskotřebovskou pahorkatinou. Nejvyšší vrchol Podorlické pahorkatiny je Špičák, který se nachází právě v Náchodské vrchovině.

Popis

Náchodská vrchovina ze skládá z těchto okrsků:

  • Červenokostelecká pahorkatina – nejvyšší vrchol Končinský kopec 530 m n. m.
  • Hronovská kotlina – nejvyšší vrchol na české straně Světlá hora 525 m n. m., polsky Blusczowa góra, je na hranici s Polskem a oba státy se o ni dělí; v Polsku Świni Grzbiet 527 m n. m.
  • Sedloňovská vrchovina – nejvyšší vrchol Špičák (841 m n. m.), někdy uváděn sousední Plasnický Špičák (833 m n. m.)
  • Ohnišovská pahorkatina – nejvyšší vrchol Na Vartě 618 m n. m.

Uvedené okrsky se od sebe svým charakterem liší a některé se dále člení na podokrsky. Hronovská kotlina, Ohnišovská pahorkatina a Sedloňovská vrchovina částečně zasahují na území Polska.

Na severu jsou základní stavební jednotkou metamorfované horniny, souhrnně nazývané novoměstské fylity, vystupující např. v údolí Metuje mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují, na Dobrošově a jinde. Z vyvřelin se nejvíce uplatňují gabrodiorit (Špičák 835 m n. m.), granodiorit (novohradský a olešnický masiv) a žulový porfyr jižně od Bělovsi. Permské červenohnědé sedimenty tvoří část Červenokostelecká pahorkatiny. V jižněji položeném území mají hlavní zastoupení svrchnokřídové slínovce.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
NachVrchovina Vychod.jpg
Autor: Maternice, Licence: CC BY-SA 4.0
Severní část Náchodské vrchoviny: pohled z Jestřebích hor, vpravo východ Červenokostelecké pahorkatiny, vlevo pod ní Hronovská kotlina, ve středním plánu sever Sedloňovské vrchoviny, nejvýše pak Vrchmezí