Náměstí Svobody (Zákupy)

náměstí Svobody
Náměstí Svobody v Zákupech s radnicí, sousoším Nejsvětější Trojice a muzeem Eduarda Helda
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoZákupy
Městská částZákupy
Poloha
Začíná naMimoňská / Borská
Končí naNádražní / Tichá
Historie
Datum vzniku14. století
Starší názvyMarktplatz – Tržní náměstí
Další údaje
Počet adres5
PSČ471 23
Kód ulice72541
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Náměstí Svobody se nachází v centru městečka Zákupy na Českolipsku v Libereckém kraji a také součástí Městské památkové zóny s řadou nemovitých kulturních památek. Náměstí změnilo ve své historii několikrát jméno.

Historie

Náměstí Svobody: bílá radnice, vlevo věžička hotelu Orlík, zcela vpravo část sousoší Njesvětější Trojice

Náměstí vzniklo s příchodem německých kolonistů ve 14. století. Velké přestavby jsou zaznamenány od 18. století. Náměstí se jmenovalo před rokem 1945 Marktplatz – Tržní, po roce 1945 náměstí Svobody.[1]

Nemovité kulturní památky

Eduard Held Muzeum

V samém středu náměstí stojí kamenné Sousoší Nejsvětější Trojice (nazývané morový sloup) s množstvím soch, postavené roku 1708. Na severní straně je novogotická budova zákupské radnice z roku 1867. Rohový dům dodnes slouží svému účelu. Na jižní straně je třetí kulturní památkou na náměstí budova čp. 243. Nyní je zde v přízemí prodejna.

Ostatní zajímavé domy na náměstí

Kdysi klášterní škola boromejek

Velkým, dlouhodobě prázdným objektem s bohatou historií je bývalý hotel Orlík, kde bylo kino a restaurace. Na východní straně směrem ke škole a Kamenickému kopci je tovární objekt firmy Eduard Held (nazývaný Heldovka), kde se vyrábělo a vyrábí papírenské, karnevalové zboží. Větší část budovy přiléhající k náměstí byla upravena na muzeum. Na západní je velká budova někdejší školy boromejek (klášter milosrdných sester sv. Karla Boromejského), nyní poloprázdná. V přízemí je zákupská pošta.

Severojižně náměstí přetíná frekventovaná silnice II/268Mimoně na Nový Bor. Na jižní straně je pojmenována ulicí Mimoňskou, na severní Borskou. Západním směrem na Českou Lípu z náměstí vede ulice Nádražní, východním směrem se svažují ke Svitavce uličky Tichá a U splavu.

Rohový dům čp. 243, doprava vede Mimoňská ulice

Reference

  1. ŠIMEK MGR, Jiří; RYDYGR ING, Zdeněk; KIRSCHNER, Bernard. Zákupy a okolí na starých pohlednicích. Hostivice: Mgr Petr Prášil, 2010. ISBN 978-80-86914-01-5. Kapitola Seznam místních jmen, s. 168. 

Literatura

  • Orientační plán města 1993, vydalo město Zákupy, autor Ing. Arch. Václav Suk z České Lípy
  • ŠIMEK, Jiří. Povídání o Zákupech. Zákupy: Město Zákupy, 2004. ISBN 80-239-4495-9. S. 85. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Rohový dům náměstí.jpg
Rohový dům na zákupském náměstí
Zákupy radnice 1.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Zákupy náměstí
Zákupy náměstí a sloup.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Zákupy náměstí
Muzeum Heldovka.jpg
Eduard Held Muzeum na náměstí Svobody v Zákupech
Klášter Zákupy.jpg
Klášterní budova (boromejky) na zákupském náměstí, dnes je v přízemí pošta