Nápojový karton

Nápojový karton je obecně obal vyrobený z kompozitních materiálů pro uchování tekutin.

Karton se skládá z několika vrstev. Vnitřní vrstva, chrání kvalitu produktu obsaženého uvnitř. Je většinou zhotovena z polyethylenu. Vnitřní vrstvy zajišťují zachování tvaru kartonu. Vnější vrstva zabraňuje navlhnutí celého kartonu a jeho následnému porušení, je také vyrobena z polyethylenu.

Již v roce 1915 si John van Wormer nechal v USA patentovat nápojový karton a již v roce 1930 se mléko začalo plnit do kartonů.

Dělení a jednotlivé vrstvy kartonů

Příklad složení nápojového kartonu, konkrétně Tetra Brik Aseptic

Nápojové kartony se dělí na aseptické, používané pro uchování trvanlivých výrobků, a neaseptické, používané pro pasterizované výrobky. Rozdíl je v tom, že aseptické mají 6 vrstev (1 papír, 4 polyethylen, 1 hliník) a obsahují 75 % papíru, 20 % plastu a 5 % hliníku. Neaseptické mají jen 4 vrstvy (1 papír a 3 polyethylen).[1]

Výhody a nevýhody nápojových kartonů

Kartony na nápoje mají své výhody i nevýhody.

Výhody

  • Do zavřeného kartonového obalu nemá přístup vzduch ani slunce, takže v něm některé vitamíny i celé tekutiny vydrží déle.
  • Krabice je lehčí než skleněná láhev, ve kterých se nápoje (obvykle mléko) prodávalo dříve.
  • Krabice jsou i mnohem skladnější a méně náchylnější k poškození či rozbití než skleněné láhve.

Nevýhody

  • V kartonu nesmí být uskladněny sycené nápoje. To kvůli tlaku, který mohou tyto nápoje vyvinout.
  • Vzhledem k tomu, že je kartón neprůhledný, není možné pohledem zjistit, zda uskladněný nápoj neobsahuje plíseň.
  • Složená vrstva kartonů je náročnější na výrobu.
  • Výroba kartonů může vést ke kontaminaci přírody. V roce 2005 se prokázalo, že se po výrobě do kartónu uvolňují chemikálie ITX (isopropyl thioxanthon). Proto v roce 2006 firma Tetra Pak používání ITX snížila.

Recyklace

Kontejner na nápojové kartony

Jejich recyklační symbol je C/PAP, 81 a 84.

Základem recyklace je zahození kartonu do speciálního oranžového kontejneru, případně do kontejneru s oranžovou nálepkou v rámci multikomoditního sběru. Poté, co je do kontejneru vytřídíme, odvezou ho svozové služby na dotřiďovací linku. Tam se oddělí od nečistot (věcí, které do kontejneru nepatří). Poté míří do lisu. Následně tyto balíky odjíždí ke zpracování. Jsou 2 způsoby:

1. Papírna: Vířivé rozvláknění

Dělí se jednotlivé vrstvy pomocí tzv. „vířivého rozvláknění“. Na sítech zachytí papírová vlákna, která se pak použijí k výrobě papíru. Vířivým rozvlákněním se získá z nápojových kartonů 70–90 % celulózových vláken, které se použijí k výrobě papíru. Z takto recyklovaného papíru se vyrábí např. kartonová jádra a tubusy, toaletní papíry a ubrousky, krabice z vlnité lepenky, papírové tašky, kartonové krabice a obaly na vejce. Ze získaného hliníku se vyrábí např. autodíly či rámy oken. Zbytek (hliníková fólie a polyethylen) se používá k výrobě palet, nábytku, střešních krytin či kancelářských výrobků nebo se energeticky využije jako palivo.[2]

2. Výroba desek

Karton je na speciální lince rozdrcen a je celý použit na výrobu desek, používaných např. ve stavebnictví jako desky ke stavbě dřevostaveb nebo izolace.

Rozložení na zahradním kompostu

Další možností je karton nařezat na menší kousky a umístit na váš zahradní kompost. Z kartonu se rozloží všechny rozložitelné látky, hliník a polyethylen odstraníte prosetím.

Jak správně třídit nápojové kartony?

Nápojový karton by měl být vyprázdněný, není ale potřeba vymývat ho. Některé nápojové kartony mají plastové víčko, které lze vytřídit společně s kartonem. Nápojové kartony je potřeba pořádně zmáčknout či sešlápnout, aby nezabíraly zbytečně moc místa v kontejneru.[3]              

Hromada nápojových kartonů k recyklaci.
Balík nápojových kartonů připravený ke transportu a zpracování.
Kousek desky z materiálu Flexibuild vyrobený recyklací nápojových kartonů. Vyrábí ho Flexibuild s.r.o, Hrušovany u Brna, Česko. Materiál se používá na stavbu rodinných domů.

Zdravotní rizika

Z těchto obalů se do potravin uvolňují zdraví nebezpečné ftaláty, byť v menším množství než uvolňuje PET láhev.[4]

Výrobci kartonů

  • SIG Combibloc
  • Elopak
  • ITALPACK
  • Tetra Pak

Odkazy

Reference

  1. Kombinované obaly a nápojové kartony – rozdíly, třídění a recyklace [online]. EKO-KOM, 2022-12-16 [cit. 2023-12-26]. Dostupné online. 
  2. Nápojové kartony a jejich koloběh [online]. EKO-KOM, 2021-12-23 [cit. 2023-12-26]. Dostupné online. 
  3. Třídit nápojové kartony je třeba! Jak na to, prozradí videonávod [online]. EKO-KOM, 2021-03-05 [cit. 2023-12-26]. Dostupné online. 
  4. Toxicological exposure to phthalates mixtures and human health risk assessment of drinking water and fruit drinks packaged in plastics and tetra pak cartons. www.researchgate.net [online]. [cit. 2023-10-29]. Dostupné online. 

Související články

  • papírové kompozitní obaly

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bale of drink cartons.jpg
Autor: Michal Maňas , Licence: CC BY 3.0
Balík nápojových kartonů připravený ke transportu a zpracování.
Drink cartons.jpg
Autor: Michal Maňas , Licence: CC BY 3.0
Hromada nápojových kartonů k recyklaci. V Olomouci, Česká republika.
Flexibuild material.jpg
Autor: Michal Maňas , Licence: CC BY 3.0
Kousek desky z materiálu Flexibuild vyrobený z recyklovaných nápojových kartonů. Vyrábí ho Flexibuild s.r.o, Hrušovany u Brna, Česká republika. Materiál se používá na stavbu rodinných domů.
TBA složení obalu.svg
Jednotlivé vrstvy obalu Tetra Brick Aseptic
Drink cartons trash can (prague).jpg
Drink cartons trash can (Prague).