Národní konzervatismus
Národní konzervatismus je variantou konzervatismu,[zdroj?!] která míní více zohledňovat národní zájmy, tradice, kulturu a sociální či etnická hlediska. Má blízko k sociálnímu konzervatismu (ve smyslu společensky konzervativních postojů), jelikož se orientuje na tradiční rodinu (vnímanou jako centrum identity) a sociální stabilitu.
Ekonomická orientace národních konzervativců se liší, sahá od podpory laissez faire až po podporu sociálně tržního hospodářství. Zaujímá kritický postoj vůči imigraci, kterou hodlá omezovat.
Národní konzervatismus má mnohdy blízko k umírněné variantě nacionalismu. V reakci na multikulturalismus oficiálně proklamovaný Evropskou unií[zdroj?] se v Evropě prosazuje euroskepticismus. Národní konzervatismus bývá občas srovnáván s gaullismem.
Národně konzervativní strany ve světě
- Dánská lidová strana
- Demokratická strana Srbska
- Slovenská národná strana
- Právo a spravedlnost
- Fidesz – Maďarská občanská unie
- Bratři Itálie
- Hnutí pro Francii
- Konstituční strana
- Likud
- Národní náboženská strana
- ANO 2011
- Svobodná strana Rakouska[1]
- Švýcarská lidová strana
- Strana pro svobodu
- Vlámský zájem
- Reform UK
- Národní sdružení
Historické národně konzervativní strany
- Německá národně lidová strana
- Československá národní demokracie
- Realisté
- Monarchistická národní strana
- Cherut
- Litevská národní unie
- Národní demokracie
Odkazy
Reference
- ↑ Parties and Elections in Europe: Austria Archivováno 1. 11. 2007 na Wayback Machine., parties-and-elections.de (anglicky)
Související články
- protekcionismus
- konzervatismus
- nacionalismus
- imigrace
- euroskepticismus
- Aliance pro Evropu národů
- Unie pro Evropu národů
- multikulturalismus
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu národní konzervatismus na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.
Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.