Národní park Kančendženga

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní park Kančendženga
Khangchendzonga National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Základní informace
Vyhlášení1977
Rozloha1784 km²
Poloha
StátIndieIndie Indie
Souřadnice
Geodata (OSM)OSM, WMF
NP Kančendženga
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní park Kančendženga
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státIndieIndie Indie
Typsmíšené dědictví
Kritériumiii, vi, vii, x
Odkaz1513 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2016 (40. zasedání)

Národní park Kančendženga je chráněné území v indickém spolkovém státě Sikkim, na hranicích s Nepálem a Čínou (Tibetem). Je zařazen mezi světové dědictví UNESCO, zároveň je i biosférickou rezervací.[1][2] Park je v celosvětovém měřítku výjimečný kvůli nejextrémnější změně nadmořské výšky v jakékoli chráněné oblasti na světě. Nejnižší místo parku je v nadmořské výšce 1220 m n. m., nejvyšším bodem je Kančendženga (8586 m n. m.), tzn. přes sedm tisíc výškových metrů. Jeho rozloha je 1784 km².

Přírodní podmínky

Nejvýraznějším topografický prvkem národního parku je masiv Kančendženga. Masiv má pět hlavních hřebenů, které se táhnou různými směry a obsahují několik vrcholů, které se tyčí nad 6000 metrů n. m. Přibližně 90 % parku leží v nadmořské výšce nad 3000 metrů a 70 % nad 4000 metrů. V parku se nachází na 280 ledovců, včetně cca 25 km dlouhého ledovce Zemu a více než 300 jezer. Údolí na jihovýchodě chráněného území jsou v porovnání s těmi v severní části parku strmější, protože nebyla vyhlazena erozní silou zalednění. Údolí se strmými svahy ve spojení s vysokou úrovní tající vody vedou k tomu, že zdejší řeky mají jednu z nejvyšších rychlostí sedimentace ze všech himálajských řek. Park náleží do povodí řeky Tista.

Klima v parku koreluje s jeho topografií a je proto vysoce heterogenní. Ve většině parku panuje monzunové klima, kterému dominuje prodloužené období dešťů. Letní monzun obvykle trvá od května do září a je tlumen velmi krátkým jarem a podzimem v dubnu a říjnu. Průměrné roční srážky jsou nejvyšší na jihovýchodě (2750 mm) a nejnižší na severozápadě (750 mm). Nejchladnější měsíc je leden (průměrná teplota 4 °C v nižších nadmořských výškách, −17 °C v alpinské zóně), nejteplejším pak červenec (22 °C, respektive 12 °C).[3]

Flora a fauna

Vegetaci na území parku lze rozvrstvit do čtyř hlavních výškových zón:[3]

  • subtropická zóna (do nadmořské výšky 2000 m n. m.) - dominantní rostliny Alnus nepalensis, Schima wallichii, Castanopsis spp., Quercus spp., Engelhardtia spicata
  • zóna mírného klima (2000 - 3000 m n. m.) - dominantní rostliny Quercus spp., Rhododendron spp., Junisperus spp.
  • subalpinská oblast (3000 - 4000 m n. m.) - dominantní rostliny Rhododendron spp., Junisperus spp.
  • alpinská zóna (4000 - 4500 m n. m.) - dominantní rostliny Meconopsis spp., Delphinium spp., Gentiana spp., Saussurea spp.

Ve výškách nad 4500 m n. m. jsou již ledovce, sníh a holý skalní masiv.

V oblasti je asi 22 endemických a 22 vzácných a ohrožených rostlin. V rezervaci rostou některé z nově popsaných rostlinných taxonů jako Myrmechis bakhimensis (vstavačovité), Craniotome furcata var. sikkimensis (hluchavkovité), Craniotome furcata var. ureolata (hluchavkovité) a Cortiella gauri (miříkovité). Jsou zde hojně zastoupeny epifyty a liány. Kromě toho je v oblasti zaznamenáno asi 30 druhů rododendronů a 42 potvrzených druhů savců patřících do 16 čeledí,[2] např. irbis (Uncia uncia), panda červená (Ailurus fulgens fulgens), dhoul (Cuon alpinus), poletuška černobílá (Hylopetes alboniger), vlk himálajský (Canis himalayensis).

Fotogalerie

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. Khangchendzonga National Park [online]. UNESCO World Heritage Convention [cit. 2022-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b Khangchendzonga Biosphere Reserve, India [online]. UNESCO - Biosphere Reserves [cit. 2022-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b Khangchendzonga National Park [online]. The UN Environment Programme World Conservation Monitoring Centre (UNEP-WCMC) [cit. 2022-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
India location map.svg
(c) Uwe Dedering na projektu Wikipedie v jazyce němčina, CC BY-SA 3.0
Location map of India.

Equirectangular projection. Strechted by 106.0%. Geographic limits of the map:

  • N: 37.5° N
  • S: 5.0° N
  • W: 67.0° E
  • E: 99.0° E
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
A scene from Kanchenjunga National Park, Sikkim (1).jpg
Autor: G Devadarshan Sharma, Licence: CC BY-SA 4.0
A scene from Kanchendzonga National Park, Sikkim. In this national park, lots of herbs or medicinal plants grow and now a days they were effected by global warming.
A scene from Kanchendzonga National Park, Sikkim (2).jpg
Autor: G Devadarshan Sharma, Licence: CC BY-SA 4.0
A scene from Kanchendzonga National Park, Sikkim. This river is Rathong river and it started from Rathong glacier, from here the distance of rathong glacier is about 5km
Kabru north peak.jpg
Autor: Dyutiman.ratul, Licence: CC BY-SA 4.0
Kabru north peak from Dzongri meadows, at Khangchendzonga National Park
Himalayas Kangchenjunga DzongriLa View point Yoga and Trekkers.jpg
Autor: Nanda ramesh, Licence: CC BY-SA 4.0
Himalayas view (opposite to Kangchenjuga Peak View) as we descended from Dzongri La View point in the Kangchenjunga National Park. Trek path can be seen at the bottom and a nature lover practicing Yoga in the early morning sunlight at the top.
Abhishek532 LamuneyValley.jpg
Autor: Abhishek532, Licence: CC BY-SA 4.0
Lamuney Valley, near Goecha la, Sikkim, India
Kangch-Goechala.jpg
Autor: Ashinpt at enwiki, Licence: CC BY-SA 3.0
Picture of Kangchenjunga taken by author from Goecha La pass, 4940m, Sikkim. The peak in the image is actually the South peak of Kangchenjunga, which is about 400 ft lower than the main peak. You can also see the West peak of Kangchenjunga (Yalung Kang) as the round peak slightly to the left of the South Ridge (the ridge going left from the South peak).