Národní park Rawa Aopa Watumohai

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní park Rawa Aopa Watumohai
IUCN kategorie II (Národní park)
Základní informace
Vyhlášení1989
Rozloha1 050 km2
Poloha
StátIndonésieIndonésie Indonésie
OstrovSulawesi
Souřadnice
Národní park Rawa Aopa Watumohai
Národní park Rawa Aopa Watumohai
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Rawa Aopa Watumohai je indonéský národní park, který leží na ostrově Sulawesi (Celebes) v provincii Jihovýchodní Sulawesi. Byl založen v roce 1989 a má rozlohu 1 050 km2. Nadmořská výška sahá od hladiny moře po 981 metrů. Park chrání rašelinový les Aopa, největší na ostrově, a nacházejí se zde mokřady světového významu.

Flora a fauna

V parku je rozmanitá vegetace: podhorské deštné lesy, mangrovy, pobřežní lesy, savany a sladkovodní bažiny. Bylo zde zaznamenáno 323 druhů rostlin jako lontar vějířový (Borassus flabellifer), Bruguiera gymnorhiza, krásloplodky (Callicarpa) či železnec (Metrosideros).

Žije zde babirusa, anoa nížinný (Bubalus depressicornis) a anoa čínský (Bubalus mephistopheles) – malí vodní buvoli – a na 155 druhů ptáků, z nichž 37 je endemitních pro ostrov. Žije zde například tabon přilbový (Macrocephalon maleo), marabu indomalajský (Leptoptilos javanicus), čáp bělokrký (Ciconia episcopus), ledňáček proměnlivý (Todiramphus chloris), kakadu žlutolící (Cacatua sulphurea), krahujec vínoprsý (Accipiter rhodogaster), holub manadský (Turacoena manadensis) a nikobarský (Caloenas nicobarica). Park také poskytuje útočiště populaci 170 ohrožených nesytů bílých (Mycteria cinerea). Z primátů se zde vyskytuje nártoun celebeský (Tarsius tarsier) a zranitelní makakové šedoramenní (Macaca ochreata). Park poskytujs ochranu 11 druhům plazů.

Lidské osídlení

Oblast parku tradičně obývali lidé skupiny Moronenů. Během nizozemské koloniální éry leželo v oblasti současného národního parku sedm vesnic. V padesátých letech 20. století se vesničané přestěhovali do jiných částí ostrova, ale od 70. let došlo k zpětné kolonizaci. Místní úřady však pochybovaly, zda tito lidé pocházejí z etnika Moronenů a mají na území nárok, a po vyhlášení národního parku se tyto lidi snažily nucenně vystěhovat. Roku 1997 bylo vypáleno na 175 jejich domů, o rok později dalších 88 domů. Roku 2001 bylo zničeno dalších 100 domů.[1]

Ochrana a ohrožení

Národní park byl vyhlášen roku 1989 a roku 2011 byl označen za součást ochrany Ramsarskou úmluvou.

Hrozby pro park představuje nelegální těžba dřeva, pytláctví a sběr vajec.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rawa_Aopa_Watumohai_National_Park na anglické Wikipedii.

  1. Moronene people forced out of national park | Down to Earth. www.downtoearth-indonesia.org [online]. [cit. 2022-09-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of Indonesia.svg
bendera Indonesia
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Rawa Aopa Watumohai.jpg
Autor: EfraimJF, Licence: CC BY-SA 4.0
The photo was taken at Rawa Aopa Watumohai National Park, Puriala, Konawe, Southeast Sulawesi on December 23, 2019 ago. A Swamp, which have been home to a variety of endemic animal species and also play an important role in sustaining the livelihoods of the surrounding population, are now gradually shrinking, and starts becoming a dry land that will be overgrown with palm oils. Some people with superficial thoughts and a thirst for rupiah value prefer to exchange it for the value of the currency rather than to understand more deeply the true value that the Swamp has. Only a few species will be able to survive in the midst of their shrinking home, before everything is completely extinct.
Indonesia relief location map.jpg
Autor: Uwe Dedering, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Indonesia.

Equirectangular projection. Strechted by 100.0%. Geographic limits of the map:

  • N: 6.5° N
  • W: 94.5° E
  • E: 141.5° E
  • S: -11.5° N
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.