Národní síť Zdravých měst ČR

Národní síť Zdravých měst České republiky, z.s.p.o. / Healthy Cities of the Czech Republic
ZkratkaNSZM ČR / HCCZ
MottoOtevřená a přátelská spolupráce měst, obcí, regionů v Česku.
Vznik1994
TypOdborně zaměřená asociace měst, obcí, regionů v Česku
Právní formaZájmové sdružení právnických osob
ÚčelPlatforma pro spolupráci územní veřejné správy ke kvalitě života, zdraví a udržitelnému rozvoji. Dobrá praxe a inspirace, participace, strategické řízení.
SídloNa Poříčí 1041/12, Praha, 110 00, Česko (Palác YMCA)
Souřadnice
ČlenovéNSZM ČR má 137 členů (ke dni 07.06.2023)
PředsedaHerbert Pavera (obec Bolatice)
1. místopředsedaFilip Chvátal (statutární město Brno)
2. místopředsedaMartin Hyský (Kraj Vysočina)
Ředitel, národní koordinátor programu Zdravé město OSN-WHOPetr Švec
Mateřská organizaceOSN-WHO
Oficiální webwww.zdravamesta.cz
Datová schránkamsx89nm
IČO61385247 (VR)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní síť Zdravých měst České republiky (zkráceně NSZM ČR; anglicky Healthy Cities, Towns and Regions of the Czech Republic - zkráceně HCCZ) je asociace municipalit, které jsou zapojeny do mezinárodního programu Zdravé město (region, kraj).[1]

Mezinárodní program Zdravé město OSN-WHO

Vznik

V roce 1988 iniciovala Světová zdravotní organizace (OSN-WHO) mezinárodní program Zdravé město (WHO Healthy Cities),[2] ke kterému přizvala nejvýznamnější evropské metropole. V současnosti je do programu zapojeno 1300 Zdravých měst, obcí a regionů ve více než 30 zemích evropského regionu. Od roku 2018 startuje nová pětiletá VII. fáze programu Zdravých měst.

Po roce 1989 se myšlenky uvedeného projektu začaly realizovat i v České republice. V roce 1994 vytvořilo jedenáct aktivních měst asociaci Národní síť Zdravých měst ČR. V roce 2021 má asociace 130 členů (měst, obcí, regionů) s vlivem na 50% populace České republiky.[3]

Program Zdravých měst WHO již v roce 1994 na mezinárodní úrovni podpořil vznik "Aalborské charty udržitelných měst Evropy" a v roce 2004 "Aalborské závazky".[ujasnit]

Hodnoty

Posláním asociace je propojovat municipality navzájem i odborné organizace v České republice ke spolupráci v systematické podpoře zdraví a kvality života a k aktivnímu uplatňování udržitelného rozvoje. Členstvím v NSZM ČR vyjadřují členové vůli podle svých možností podporovat, propagovat, realizovat a rozvíjet dlouhodobý program Zdravé město OSN-WHO, vycházející z dokumentů WHO a z dalších dokumentů OSN (zejména Agenda 2030 - tzv. SDGs).

Ačkoliv Zdravé město, obec, region má organizační zázemí úřadu, není pouhou „úřední aktivitou“. Je zejména projektem komunitním – otevírá se prostor pro posilování aktivity a zájmu obyvatel. Ve Zdravých městech, obcích a regionech lze najít dobrý příklad toho, co jak v praxi znamenají pojmy:

  • strategické plánování a řízení na místní úrovni s ohledem na kvalitu života, zdraví a udržitelný rozvoj, založené na datech a expertních analýzách
  • aktivní participace místní veřejnosti, získávání zpětné vazby a projednávání záměrů
  • plánování pro zdraví - analýzy zdravotního stavu, zdravotní plány a politiky
  • kvalitní správa věcí veřejných (good governance).

Metodika

NSZM ČR pravidelně získává akreditaci ze strany WHO vůči platným mezinárodním standardům pro evropské sítě Zdravých měst. Nástrojem k realizaci mezinárodního programu Zdravé město a region je v podmínkách České republiky Metodika NSZM[4] pro města, obce a regiony. Vznikla a je rozvíjena ve spolupráci s řadou odborných partnerů, např. Univerzitou Karlovou a dalšími vysokými školami a odbornými institucemi. Metodika NSZM je online know-how báze navzájem propojených doporučení, která jsou formulována na základě zkušeností řady pokročilých členů asociace NSZM ČR – měst, obcí, mikroregionů i krajů. Jejím cílem je podat přesné návody pro postup k uplatňování udržitelného rozvoje, podpory zdraví a kvality života na místní a regionální úrovni v ČR. NSZM ČR je akreditovanou vzdělávací institucí (akreditace MV ČR).

Ocenění

  • V roce 2000 získala Metodika NSZM titul „Světový projekt EXPO 2000“.
  • V roce 2003 získala NSZM za svoji činnost Cenu ministra životního prostředí.
  • V roce 2006 postoupila NSZM do světového finále ceny OSN za prosazování kvality ve veřejné správě (UN Public Service Awards)
  • V roce 2006 získala NSZM za svůj infosystém DataPlán "Cenu Ministerstva vnitra za inovaci v územní veřejné správě".

Řízení asociace a zajištění činností

Nejvyšším orgánem asociace je Valná hromada složená ze všech členských municipalit a regionů. Řídicím orgánem NSZM ČR je Rada, kterou tvoří zvolení zástupci devíti členů, v čele stojí předseda a místopředsedové. Kontrolním orgánem je Revizní komise složená ze zvolených zástupců členů. Schůze Rady jsou společné s Revizní komisí. Koncepční postup i odborné aktivity a provoz asociace zajišťuje ředitel NSZM ČR s Kanceláří NSZM ČR. Ředitel je současně pověřen funkcí národního koordinátora programu Zdravé město WHO v Česku a zastupuje asociaci v národních orgánech.

Financování aktivit asociace je z členských příspěvků stanovených Valnou hromadou a prostřednictvím odborně zaměřených projektů.

Spolupráce s partnery

Mezirezortní rady a výbory při vládě a ministerstvech ČR

NSZM ČR je na národní úrovni zastoupena v těchto orgánech:

Národní partneři

NSZM ČR uzavřela dohody o spolupráci s těmito institucemi (výběr):

Národní spolupráce

Mezinárodní spolupráce

  • Evropská regionální kancelář Světové zdravotní organizace WHO/EURO
  • národní sítě Zdravých měst v jednotlivých státech Evropy
  • ICLEI – Local Governments for Sustainability
  • Energy Cities

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

NSZM logo.png
Autor: Marketa Lexova, Licence: CC BY-SA 4.0
Logo asociace NSZM ČR
NSZM mapa.png
Autor: Marketa Lexova, Licence: CC BY-SA 4.0
Mapa členů asociace NSZM ČR