Národní shromáždění (Francie)

Národní shromáždění Francie
Assemblée nationale
15. volební období 5. republiky
Znak
Základní informace
Typdolní komora
SídloPalais Bourbon, Paříž
Vedení
Předsedkyně
Národního shromáždění
Yaël Braun-Pivet (RE)
od 2022
Složení

Počet členů577
Vláda (166)
     RE (99)
     LD (36)
     HOR (31)
Opozice (411)
     RN (126)
     LFI (72)
     SOC (66)
     DR (47)
     ECO (38)
     LIOT (21)
     GDR (17)
     AD! (16)
     nezařazení (8)
Jednací sál

Oficiální web
assemblee-nationale.fr

Francouzské Národní shromáždění (francouzsky Assemblée nationale) je dolní komorou francouzského Parlamentu Páté republiky. Horní komorou je Senát.

Národní shromáždění čítá 577 poslanců, z nichž každý je volen v samostatném volebním obvodě (tj. celá země je rozdělena na oblasti s jedním poslancem). Volby se řídí podle dvoukolového většinového volebního systému. 289 křesel je nutných pro získání většiny. Kandidát se může po prvním kole stát poslancem, pokud získá více než 50 % hlasů a volební účast v příslušném obvodě je alespoň 25 %. Jinak do druhého kola postupují všichni kandidáti, kteří získali alespoň 12,5 % hlasů registrovaných voličů; pokud nejsou minimálně tři kandidáti, kteří by splňovali toto kritérium, postupují do druhého kola dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.[1]

Shromáždění je řízeno předsedou (v současnosti Richard Ferrand), který běžně reprezentuje nejsilnější politickou stranu. Asistují mu místopředsedové zvolení napříč politickým spektrem. Volební období shromáždění trvá pět let, prezident jej však může rozpustit (například vyhlášením voleb), neučinil-li tak v předcházejících dvanácti měsících. Této pravomoci se však nevyužívá od roku 2000, kdy bylo referendem prezidentovi zkráceno volební období ze sedmi na pět let; Národní shromáždění je voleno dva měsíce po prezidentovi a jeho rozpuštění by pro prezidenta bylo kontraproduktivní.

Oficiální sídlo dolní komory se nachází v Bourbonském paláci, využívány jsou však i sousední budovy v ulici Rue de l'Université. Shromáždění je střeženo Republikánskou gardou. V souladu s tradicí počatou v prvním Národním shromáždění sedí levicové strany v levé části zasedacího sálu a pravicové v pravé, z pohledu předsedy. Zasedací pořádek tak přesně kopíruje politické spektrum.

Výsledky voleb

Reference

  1. Volební systémy – Francie | GLOSSARIUM [online]. [cit. 2024-06-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Hemicycle assemblee nationale.JPG
Autor: Coucouoeuf, Licence: CC BY-SA 3.0
This building is indexed in the base Mérimée, a database of architectural heritage maintained by the French Ministry of Culture, under the reference PA00088698 .
17th National Assembly.svg
 
GDR: 17 seats
 
LFI: 72 seats
 
ECO: 38 seats
 
SOC: 66 seats
 
DEM: 36 seats
 
EPR: 99 seats
 
HOR: 31 seats
 
LIOT: 21 seats
 
DR: 47 seats
 
AD!: 16 seats
 
RN: 126 seats
 
NI: 8 seats