Národní technické muzeum

Národní technické muzeum
Budova Národního technického muzea na Letné
Budova Národního technického muzea na Letné
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
AdresaKostelní 42, 170 78 Praha 7
Zakladatelčeská technická inteligence
Založeno5. července 1908
Zaměřenívěda a technika
Původní účel budovymuzeum
Objektyautor budovy Milan Babuška
Vyhledávané exponátyhistorická vozidla a letectví, železnice, astronomie, architektura a stavitelství, fotografie
Návštěvníci383 000 (v roce 2018)
IČO00023299 (VR)
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní technické muzeum (NTM) je největší česká instituce specializovaná na muzejní sbírky technického charakteru. Muzeum bylo založeno 5. července 1908 jako Technické muzeum Království českého. V současnosti představuje své sbírky ve 21 expozicích a v množství krátkodobých výstav v hlavní budově na Letné, v pobočce Centrum stavitelského dědictvíPlasích[1] a v Železničním depozitáři v Chomutově.

Historie

Nápis nad vstupem do budovy Národního technického muzea

Počátky sbírání technických památek na území Čech jsou spojeny s Jednotou pro povzbuzení průmyslu v Čechách, která v roce 1834 založila technický kabinet, ve kterém shromažďovala ukázky strojů a průmyslových výrobků. Zakladatelem českého moderního technického muzejnictví se stal Vojtěch Náprstek, který budoval sbírku světových průmyslových a technických novinek od roku 1862 a v roce 1887 zpřístupnil sbírky Českého průmyslového muzea v nové části domu U Halánků. Úspěchy výstavních podniků v 19. století a na počátku 20. století, úsilí o zachování dokladů o rozvoji českého průmyslu a řemesla i snahy o založení Technického muzea ve Vídni podpořily vznik Technického muzea pro Království české v Praze. Muzeum bylo založeno 5. července 1908, v roce 1910 byl ustanoven spolek muzea a 28. září 1910 otevřelo muzeum první expozice ve Schwarzenberském paláci na Hradčanském náměstí.[2]

Mezi světovými válkami se sbírky tehdy již Technického muzea československého dále rozrůstaly, proto hlavním cílem muzea v tomto období bylo postavení vlastní budovy. V roce 1935 zvítězil ve veřejné soutěži na návrh budov pro technické a zemědělské muzeum pro parcely na Letné architekt Milan Babuška. Stavba budovy technického muzea probíhala v letech 19381941. Její osud stejně jako osud muzea však poznamenala válka, hned po dokončení stavby byla budova zabrána okupační správou pro protektorátní ministerstvo pošt.

První expozice a výstavy po skončení války byly v budově na Letné otevřeny až v roce 1948, zpřístupněna byla dopravní hala muzea, budovu však muzeum mohlo využívat jen z jedné třetiny. V roce 1951 se technické muzeum na základě vládního usnesení stalo muzeem státním a přijalo nový název Národní technické muzeum. Nová instituce jako vědecký a vzdělávací ústav získala nové finanční možnosti a byla personálně posílena. Vznikaly nové stálé výstavy, velký význam byl v rámci dobových priorit kladen na výstavbu důlních expozic v suterénu budovy v letech 1951 až 1953. V 60. letech se NTM dále rozvíjí a navazuje kontakty v zahraničí, v 70. letech proběhla výstavba depozitářů v Čelákovicích a i v nepříznivé době normalizace pokračoval bohatý výstavní program.

Důležitým úkolem pro NTM po roce 1989 bylo získání celé budovy na Letné pro muzejní účely. V roce 1990 vláda rozhodla o uvolnění budovy pro muzeum, ale až v roce 1999 opustil budovu poslední nájemník. Připravovanou opravu budovy zbrzdila povodeň v roce 2002, která zasáhla depozitáře muzea v InvalidovněKarlíně. V roce 2003 byla zahájena stavební rekonstrukce budovy na základě projektu ateliéru AR 18 Němec Žilka a muzeum bylo uzavřeno pro veřejnost. Dne 15. února 2011 bylo slavnostně otevřeno prvních pět expozic, v  říjnu 2013 bylo Národní technické muzeum po 75 letech dokončeno a plně zařízeno.

Současnost

Letoun Aero L-29 Delfín na budově NTM (instalován byl roku 2018)

V současnosti Národní technické muzeum, které je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR a plní funkci národní muzejní instituce, spravuje 76 000 sbírkových předmětů, které dokumentují vývoj vědy a techniky v Českých zemích a jsou uchovávány v několika depozitářích. Sbírky jsou základem pro výstavní i vědeckou činnost muzea, v budově na Letné je otevřena specializovaná knihovna a archivní badatelna pro odborné zájemce. Hojnou prezentační činnost muzea doprovází množství doprovodných programů, edukační aktivity jsou připraveny především pro žáky základních a středních škol. Návštěvnost muzea je vysoká, v roce 2018 činila 383 000 osob.

V roce 2015 otevřeno NTM první pobočku mimo Prahu – Centrum stavitelského dědictví v Plasích s rozsáhlou expozicí stavitelství a prostory pro pořádání řemeslných workshopů a setkávání odborné veřejnosti. Návštěvníkům je na letní sezónu zpřístupněn Železniční depozitář v Chomutově, kde je k vidění největší státní sbírka kolejových vozidel v Česku. Pro moderní prezentaci železniční a elektrotechnické sbírky Národní technické muzeum připravuje ve svém areálu na Masarykově nádraží v Praze Muzeum železnice a elektrotechniky, které by mělo být otevřeno v roce 2028.

Generálním ředitelem byl od 1. června 2007 do 19. srpna 2010 Mgr. Horymír Kubíček, kterého odvolal ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) Novým ředitelem, vyšlým z výběrového řízení MK ČR, je Mgr. Karel Ksandr.

Expozice Národního technického muzea:

  • Architektura, stavitelství a design
  • Astronomie
  • Doprava
  • Fotografický ateliér
  • Hornictví
  • Hutnictví
  • Chemie kolem nás
  • Interkamera
  • Měření času
  • Technika v domácnosti
  • Televizní studio
  • Tiskařství
  • Uhelný a rudný důl
  • Expozice stavitelství – CSD Plasy
  • Železniční depozitář Chomutov
  • NTM spolupracuje na množství expozic mimo instituci

Exponáty

Za dobu delší než sto let byly vybudovány rozsáhlé sbírky dokumentující vývoj mnoha technických oborů, přírodních a exaktních věd a průmyslu na území dnešní České republiky. V expozicích muzea je vystaveno kolem 6000 předmětů, tedy necelých deset procent z jeho sbírkového fondu. Další předměty představuje muzeum ve svých krátkodobých výstavních projektech. Mezi vystavenými exponáty nalezne návštěvník mnoho významných předmětů, mezi nimi také devět předmětů zapsaných na seznam národních kulturních památek.

Mezi unikátní exponáty patří nejstarší automobil vyrobený v Česku NW Präsident, vůz prezidenta T. G. Masaryka Tatra 80, slavná Tatra 87 cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, parní lokomotiva Kladno z roku 1855, lokomotiva 387.007, salonní vůz císaře Františka Josefa, letoun Kašpar JK systém Blériot,[3] nebo tři celosvětově unikátní vojenské letouny z doby I. světové války: ruský Anatra Anasalj, americký LWF Tractor[4] a rakouský Knoller C.II, z astronomické sbírky sextant Josta Bürgiho, sextant Erasma Habermela a astronomické hodiny Engelberta Seigeho, mezi předměty ze sbírky technika v domácnosti jsou exponáty z vlastnictví Vojty Náprstka, další unikáty naleznou návštěvníci v expozicích fotografie, měření času, architektury či tiskařství.

Knihovna Národního technického muzea

Knihovna NTM[5] je veřejně přístupnou specializovanou knihovnou s odborným fondem zaměřeným na dějiny vědy, techniky a průmyslu nejen v rámci České republiky, ale i v evropském a celosvětovém kontextu. Knihovna vznikla společně se založením muzea v roce 1908 a později byla obohacena velmi cennými fondy dvou významných knihoven – knihovny Jednoty ku povzbuzení průmyslu v Čechách (Průmyslové jednoty), která tvoří převážnou část historického fondu knihovny NTM, a knihovny Spolku architektů a inženýrů (SIA). V současnosti knihovní fond čítá okolo 200 000 svazků a je každoročně doplňován o odbornou literaturou nejen české, ale i zahraniční provenience. Knihovna NTM poskytuje pouze prezenční výpůjčky ve své studovně.

Archiv a Archiv stavitelství a architektury

Archiv NTM[6] je veřejně přístupným archivem dokumentů k dějinám techniky, vědy, průmyslu, řemesel, podnikání a obchodu na území České republiky se zřetelem k vývoji evropskému a světovému.

Archiv architektury a stavitelství NTM[7] obsahuje přes 200 souborů dokumentujících vývoj (nejen) české architektury 19. a 20. století. Kromě pozůstalostí významných českých architektů (J. Schulz, J. Zítek., J. Kotěra, J. Gočár, P. Janák) nebo stavitelů (B. Hlava, Vojtěch Lanna mladší) zahrnuje rovněž několik tematických sbírek k dějinám architektury a stavitelství (sbírky Národní divadlo, Strakova akademie, Rudolfinum aj). Archiv nabízí ke studiu materiálově rozmanité archivní soubory: výkresy, skici, náčrtníky, plány, fotografie, osobní dokumenty aj.

Muzeum na poštovních známkách

  • Ke 100. výročí založení Národního technického muzea byla 16. dubna 2008 vydána emise trojice známek s motivy technických unikátů z muzejních sbírek. Na známku s nominální hodnotou 10 Kč je vyobrazen astronomický teodolit firmy Reichenbach, na 14korunové známce sportovní automobil JAWA 750 červené barvy a na známce hodnoty 18 korun zas benzinový spalovací motor systému Siegfrieda Marcuse. Autorem všech známek je Bedřich Housa.[8]
  • 100. výročí Národního technického muzea inspirovalo dále motiv na poštovní známce vydané 19. září 2018 s nominální hodnotou 27 Kč.[9]

Galerie

Exponáty

Prostory

Odkazy

Reference

  1. Muzeum Plasy [online]. Dostupné online. 
  2. HOZÁK, Jan. PhDr.. Praha: Národní technické muzeum, 2008. 205 s. ISBN 978-80-7037-173-2. 
  3. Letoun JK (Jan Kašpar) systém Blériot, 1911 | Národní technické muzeum [online]. Dostupné online. 
  4. Vojenský letoun L.W.F. model V - Tractor | Národní technické muzeum [online]. Dostupné online. 
  5. Knihovna NTM | Národní technické muzeum [online]. Dostupné online. 
  6. Archiv Národního technického muzea | Národní technické muzeum [online]. Dostupné online. 
  7. Archiv architektury a stavitelství | Národní technické muzeum [online]. Dostupné online. 
  8. TŘÍSKOVÁ, Alena. Emise poštovních známek ke 100. výročí založení Národního technického muzea. Národní technické muzeum [online]. [cit. 2019-12-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-12-28. 
  9. Česká pošta představila známku k 100. výročí založení Národního zemědělského muzea. Česká pošta [online]. [cit. 2019-12-28]. Dostupné online. 

Literatura

  • GRUBER, Josef. Technické museum pro království České. Praha: Přípravný komitét, 1908. Dostupné online. Spis přípravného komitétu pro zřízení Technického muzea vydaný u příležitosti jubilejní výstavy Obchodní a živnostenské komory v Praze v r. 1908. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
1947 Sokol MC-1.jpg
Autor: Hakjosef, Licence: CC BY-SA 4.0
NTM Praha
1898 NW Präsident.jpg
Autor: Hakjosef, Licence: CC BY-SA 4.0
NW Präsident (1898)
Ntm pmn 2014 03.jpg
(c) Octopus moldavicus, CC BY-SA 3.0
Národní technické muzeum během Pražské muzejní noci 2014.
NTM hala letadlo.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Národní technické muzeum v Praze
Audi 10-26 PS, the oldest Audi in the world, NTM Prague.jpg
Autor: Edisteewr, Licence: CC BY-SA 3.0
Audi 10/26 PS, nejstarší známý dochovaný automobil značky Audi na světě, Národní technické muzeum v Praze.
NTM hala.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Národní technické muzeum v Praze
Tatra 77 (1).jpg
Autor: Przemek Pietrak, Licence: CC BY-SA 3.0
This image has been originally created as the illustration for Tjeckisk lastbil entry in crosswords dictionary wikicrosswords.org. It has been released under CC-BY-3.0 license.
1947 Tatra 87.jpg
Autor: Hakjosef, Licence: CC BY-SA 4.0
NTM Praha
Dřevěný lis z jezuitské tiskárny v pražském Klementinu.jpg
Autor: Hakjosef, Licence: CC BY-SA 4.0
Dřevěný lis z jezuitské tiskárny v pražském Klementinu z přelomu 17. a 18. stol. Jediný zachovaný dřevěný lis v Čechách. Národní technické muzeum v Praze.
NTM Prague - Z-4 car.JPG
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licence: CC BY-SA 3.0
National Technical Museum in Prague - Z-4 car (from 1936)
1935 Java 750.jpg
Autor: Hakjosef, Licence: CC BY-SA 4.0
NTM Praha
Nadpis nad vstupem do budovy Národního technického muzea.jpg
Autor: Toklick, Licence: CC BY-SA 4.0
Nadpis nad vstupem do budovy Národního technického muzea
Tatra 80 (1).jpg
Autor: Przemek Pietrak, Licence: CC BY-SA 3.0
This image has been originally created as the illustration for Camionul ceh entry in crosswords dictionary wikicrosswords.org. It has been released under CC-BY-3.0 license.
1937 Zlín Z-XIII.jpg
Autor: Hakjosef, Licence: CC BY-SA 4.0
Zlín Z-XIII je československý celodřevěný dolnoplošník z roku 1937. Jeho vývoj byl předčasně ukončen a vyroben byl pouze jeden prototyp. Ten nyní vlastní Národní technické muzeum.
NTM - kostel svatého Václava.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Praha - kostel svatého Václava
1900 NW 12 HP Rennzweier pic2.JPG
Autor: AlfvanBeem, Licence: CC0
1900 NW 12 HP Rennzweier
1893 Benz Viktoria.jpg
Autor: Hakjosef, Licence: CC BY-SA 4.0
Benz Viktoria (1893)
Budova Národního technického muzea na Letné.jpg
Autor: Toklick, Licence: CC BY-SA 4.0
Budova Národního technického muzea na Letné
Prag-Technik-Museum Slavia Bambus-Fahrrad 1905.jpg
Autor: Geraldbue, Licence: CC BY-SA 4.0
A. Novotny Letovice, Böhmen.
Lokomotiva kladno.jpg
Autor: Original uploader was PetrS. at cs.wikipedia, Licence: CC BY-SA 3.0
Lokomotiva Kladno,Národní technické muzeum Praha 2006.
NTM Merkur rypadlo.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Národní technické muzeum v Praze
NarodniTechnickeMuzemPanorama2.jpg
Autor: Adam Zivner, Licence: CC BY-SA 3.0
NarodniTechnickeMuzemPanorama2
1917 L.W.F. Model V Tractor.jpg
Autor: Hakjosef, Licence: CC BY-SA 4.0
L. W. F. Model V Tractor je americký dvoumístný cvičný a pozorovací dvouplošník. Mimo jiné užíván československými legiemi v Rusku. Je vystaven v NTM v Praze.
NTM Prague - Benz 16-40 HP.JPG
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licence: CC BY-SA 3.0
National Technical Museum in Prague - Benz 16/40 HP
Avia BH-10 OK-AVO (8190729405).jpg
Autor: Alan Wilson , Licence: CC BY-SA 2.0

Built in 1924 as an aerobatic trainer for the Czechoslovakian Air Force, before passing to local aero clubs. Military serial B.10-14. msn 14. National Technical Museum. Prague, Czech Republic.

07-10-2012
1955 HC HELI BABY.jpg
Autor: Hakjosef, Licence: CC BY-SA 4.0
NTM Praha
NarodniTechnickeMuzeum2.jpg
Autor: Adam Zivner, Licence: CC BY-SA 3.0
NarodniTechnickeMuzeum2
Mercedes-Benz W154 (1939).jpg
Autor: Przemek Pietrak, Licence: CC BY-SA 3.0
This image has been originally created as the illustration for tysk bilkonstruktör entry in crosswords dictionary wikicrosswords.org. It has been released under CC-BY-3.0 license.
NTM Prague - Wikov 7-28.JPG
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licence: CC BY-SA 3.0
National Technical Museum in Prague - Wikov 7/28
Ntm pmn 2014 08.jpg
(c) Octopus moldavicus, CC BY-SA 3.0
Národní technické muzeum během Pražské muzejní noci 2014.
NTM letoun Delfin.jpg
Autor: Jirka.h23, Licence: CC0
Letoun Aero L-29 Delfín na budově Národního technického muzea.
Praha, Národní technické muzeum.jpg
Autor: Jan Polák, Licence: CC BY-SA 3.0
Interiér Národního technického muzea v Praze na Letné. LWF Model V Tractor (Thomas-Morse?)
1909 Renault AX.jpg
Autor: Hakjosef, Licence: CC BY-SA 4.0
NTM Praha