Náves
Náves tvoří centrum vesnice. Jedná se o zpravidla pravidelný obdélníkový či oválný veřejný prostor, kolem kterého jsou soustředěny jednotlivé usedlosti. Velikost návsi byla při zakládání vesnice určována podle počtu sedláků. Ke každé usedlosti příslušel díl polí přímo za ní. Na návsi bývají kostely nebo kaple.
Náves je typická pro tzv. návesní vesnice.
Tvar a velikost návsi je jedním ze znaků užívaných při hodnocení historického vývoje a stáří sídla, neboť se v průběhu času měnil typický půdorys nově zakládaných vesnic. Stejně výrazně je však ovlivněn i dalšími okolnostmi. Jinou velikost a tvar má náves řemeslnického městečka s právem trhu a jinou čistě zemědělská vesnice. Odlišný charakter zástavby má i horská či podhorská obec. Důležité je to, zdali byla vesnice jednotně vysazená a vyměřená lokátorem či postupně rostlá. Takové vesnice mívají výrazně nepravidelný, jakoby chaotický půdorys s nepravidelnou a nepřesně vymezitelnou návsí.
Tento charakter však mívají někdy i vesnice pravidelně vysazené, neboť kvůli, až do konce 18. respektive první poloviny 19. století zcela dominantnímu užití dřevěné zástavby v Českých zemích, docházelo při obnovách staveb po zničujících požárech často k deformacím původního tvaru parcel.
Související články
- lánová vesnice
- lesní vesnice
- komunikační vesnice
- náměstí
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu náves na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo náves ve Wikislovníku
Média použitá na této stránce
Autor: Původně soubor načetl Sgbeer na projektu Wikipedie v jazyce němčina, Licence: CC BY-SA 3.0
Historisches Dorf Holašovice (de:UNESCO de:Weltkulturerbe)