Německá zóna ochrany na Slovensku roku 1939
Německá ochranná zóna na Slovensku, neboli ochranné pásmo (německy Schutzzone) bylo území, vymezené v roce 1939 podél západních hranic první Slovenské republiky po zřízení Protektorátu Čechy a Morava.
Zvláštní postavení zóny bylo vytvořeno již v původní německo-slovenské smlouvě (Zmluva o ochrannom vzťahu medzi Nemeckou ríšou a Slovenským štátom) ze dne 23. března 1939, která definovala vztah mezi Německem a novým Slovenským státem. Zóna byla kodifikována německo-slovenskou smlouvou ze dne 28. srpna 1939, která byla podepsána v Bratislavě. Za velitele Ochranné zóny byl velitelstvím branné moci (Oberkommando der Wehrmacht) jmenován výnosem ze dne 29. listopadu 1939 generálmajor Weck, velitel cvičiště leteckých zbraní v Malackách.
Smlouva poskytla německému Wehrmachtu výhradní ekonomickou a politickou autoritu u hranic Protektorátu v prostoru, který byl vymezen hřebeny Malých a Bílých Karpat a pohořím Javorníků.
Účelem zóny bylo zajistit Německu přístup ke hranicím Polska (Rzeczpospolita Polska) ze slovenského území.[zdroj?]
Němci si však udrželi kontrolu nad touto Schutzzone až do konce války, protože zde bylo několik důležitých zbrojovek a byly zde umístěny významné sklady bývalé československé armády.
Jednání o statutu ochranného pásma neprobíhala hladce, zejména kvůli odlišným představám o slovenské části výzbroje bývalých československých ozbrojených sil, které byly uloženy na půdě Slovenska v době rozpadu československého státu. Velikost nových slovenských ozbrojených sil byla také předmětem mnoha kontroverzí. Smlouva vznikla až v srpnu 1939[1].
Po vzniku Ochranné zóny (Schutzzone) Němci zabrali a po celou válku využívali vojenské letiště v Kuchyni a v pohoří Malých Karpat začali stavět vojenské opevnění, z nichž některé se dochovaly do současnosti. Na území byly umístěny německé vojenské posádky.
Velký vojenský výcvikový prostor byl ve Vojenském újezdu Záhorie (Malokarpatský vojenský výcvikový prostor Föhrenwald) nedaleko Malacek.
Odkazy
Reference
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ochranná zóna na slovenské Wikipedii a Deutsch-Slowakisches Schutzzonenstatut na německé Wikipedii.
- ↑ Originál v němčině [online]. [cit. 2021-07-17]. Dostupné online.
Média použitá na této stránce
Autor: Martin Proehl / murli, Licence: CC BY-SA 3.0
Map of Slovakia with border of 1940