Německé tankové muzeum
Německé tankové muzeum | |
---|---|
(c) Foto: Axel Hindemith, CC BY-SA 3.0 Deutsches Panzermuseum Munster | |
Údaje o muzeu | |
Stát | Německo |
Založeno | 1983 |
Zeměpisné souřadnice | 52°59′13″ s. š., 10°6′38″ v. d. |
Webové stránky | |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. | |
Německé tankové muzeum (něm. Deutsches Panzermuseum Munster – DPM) je muzeum bojové techniky v německém Munsteru, umístěné ve vojenském výcvikového prostoru. Hlavním cílem muzea je dokumentace historického vývoje německých obrněných jednotek od roku 1917.
Muzeum bylo založeno v roce 1983 jako součást vojenské školy Panzertruppenschule, Bundeswehr („Německá armáda“) určené pro výcvik důstojníků a poddůstojníků německých obrněných jednotek, vojenských zpravodajských služeb a protivzdušné obrany. V současnosti je muzeum otevřené pro veřejnost a stará se o něj obec Munster, Panzertruppenschule a skupina příznivců muzea. Muzeum se rozkládá na ploše přes 9 000 m² včetně 7 500 m² výstavních hal. V roce 2003 byla v muzeu otevřena nová budova pro různé speciální výstavy a expozice, muzejní obchod a kavárna.
Koncept
Na rozdíl od jiných muzeí armádní techniky, toto muzeum pohlíží na bojovou techniku i v širších souvislostech jako jsou historické souvislosti a vědecké hodnocení. Mezi toto patří sociální, politické, ekonomické a kulturně-historické vlivy. Podle tohoto jsou i jednotlivé exponáty v muzejních sbírkách klasifikovány. Muzeum se přibližuje i k modernímu pojetí vojenských dějin a proto mimo těchto aspektů uvádí i klasické vojenské informace, jako je vojenská historie, bojová taktika a další.
Od roku 2010 je motivem muzea "Technika — kultura — společnost" pro zvýraznění propojení různých aspektů a prolínajících se vlivů. Za tímto účelem je v muzeu instalováno několik vzdělávacích prostředků. Vedle, nebo souběžně, s klasickým popisem exponátu a výkladem průvodce je možno pro prohloubení informací o exponátech využít audiovizuální techniky s historickými prameny.
Expozice
Srdcem výstavy je sbírka asi 40 kusů techniky Bundeswehru a bývalého východního Německa (Nationale Volksarmee), stejně jako 40 německých tanků a dalších vozidel Wehrmachtu z 2. světové války. Kromě toho jsou zde vystaveny tanky Rudé armády, britské armády a armády Spojených států. Většina vozidel je v provozuschopném stavu. Na dalších exponátech probíhají restaurátorské práce směřující k tomu, aby všechny exponáty byly funkční. Při rekonstrukci provádějí pracovníci muzea i rozsáhlý výzkumu na každém vozidle tak, aby byla navrácena nejen technická funkčnost ale i barevné provedení – maskování, kamufláž.
V expozici je řada dalších vojensko-historických vozidel, obrněných vozidel včetně některých vzácných a unikátních druhů. Například muzeum vlastní autentickou repliku německého tanku A7V z 1. světové války první, jediný kus svého druhu v Evropě a obrněné policejní vozidlo z doby Výmarské republiky. Kromě toho má jeden ze dvou stávajících kusů tanku Sturmtiger, stejně jako prototyp verze Jagdpanzer IV. Z poválečné doby je zde několik prototypů Bundeswehru, včetně Leopard 1, stíhače tanků (Kanonenjagdpanzer) a neúspěšný MBT-70 z americko-německého vývoje a interiér amerického tanku M48 Patton. Další obrněná technika je zastoupena i ve formě modelů.
Zajímavostí je mezinárodní sbírka ocelových přileb a sbírkové předměty týkající se Erwina Rommela, které zahrnují mnoho z jeho osobních věcí. Dále jsou vystaveny všechny typy střelných zbraní a zbraní používané německou armádou v obou světových válkách.
Panzer I, Mark A
Jagdpanzer V (Jagdpanther)
Daimler DZVR 21
policejní obrněné vozidloP 601
bojový TrabantExpozice modelů pancéřové techniky
Expozice ručních palných zbraní
Odkazy
Reference
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Deutsches Panzermuseum Munster na německé Wikipedii a German Tank Museum na anglické Wikipedii.
Související články
- Muzeum německé obranné techniky Bundeswehru
- 1. světová válka
- 2. světová válka
- Nacistické Německo
- Wehrmacht
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Německé tankové muzeum na Wikimedia Commons
- Galerie Německé tankové muzeum na Wikimedia Commons
- Bernhard Graf: Statistische Gesamterhebung an den Museen der Bundesrepublik Deutschland für das Jahr 2008. Berlin, Oktober 2009. ISSN 0931-7961
- Museum website
- English language webpage
- Home page of volunteers of German Tank Museum Munster Archivováno 15. 2. 2019 na Wayback Machine.
Média použitá na této stránce
Autor: baku13, Licence: CC BY-SA 3.0
Daimler DZVR 21 Schupo-Sonderwagen
(c) Foto: Axel Hindemith, CC BY-SA 3.0
Eingang Panzermuseum Munster
Autor: Ostholsteiner, Licence: CC BY-SA 2.0 de
Totenmaske Erwin Rommels im Deutschen Panzermuseum Munster
Autor: baku13, Licence: CC BY-SA 3.0
MG42 "Maschinengewehr 42" on display at the Deutsches Panzermuseum Munster , Germany.
(c) Darkone at de.wikipedia, CC BY-SA 2.0 de
Panzerkampfwagen IV Ausf. G, ausgestellt im Panzermuseum Munster
Autor: Darkone (diskuse · příspěvky), Licence: CC BY-SA 2.5
- Beschreibung: Jagdpanzer V Jagdpanther (Sd.Kfz. 173), ausgestellt im Panzermuseum Munster
Autor: baku13, Licence: CC BY-SA 3.0
Panzerkampfwagen VI "Tiger II" Ausf.B (Sd.Kfz. 182) with production (Henschel design) turret
Autor: Darkone, Licence: CC BY-SA 2.5
Dieses Bild zeigt ein Modell des Panzerjägers "Elefant".
Kübelwagen P 601 A
Autor: Darkone, Licence: CC BY-SA 2.5
Dieses Bild zeigt einen Panzerkampfwagen I Ausf. A auf Drehbühne im Panzermuseum Munster.